تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۷ - ۱۸:۲۶ کد مطلب 50893

بیست و سومین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران فراخوان داد

فراخوان بیست و سومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از مهر، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح که برای اولین بار طی سال قبل میلادی (۲۰۱۴) به زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف (بجز ایران) چاپ شده است، بیست و سومین دوره جایزه جهانی کتاب سال را برگزار می‌کند.

موضوعات و ویژگی‌های کتاب‌های برگزیده به شرح زیر است:

۱- هر یک از دو موضوع اصلی مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی شامل چند شاخه است که عبارتند از:

الف – مطالعات اسلامی: کلیّات/ معارف اسلامی/ تاریخ اسلام/ رجال/ اخلاق/ علوم قرآنی/ حدیث/ ترجمه متون اسلامی/قرآن‌پژوهی و تفسیر/ فقه و حقوق اسلامی/ علم کلام / فلسفه، تصوف و عرفان/تاریخ علم در اسلام/ فرهنگ و تمدن اسلامی/اقتصاد اسلامی/ هنر و معماری اسلامی/ مطالعات اسلام معاصر و غیره.

ب – مطالعات ایرانی: کلیّات/ زبان و زبانشناسی ایرانی/ مردم شناسی/ تاریخ علم در ایران/ شعر و ادب فارسی/ تاریخ ایران/ هنر و معماری ایرانی/ تاریخ و تمدن ایران باستان/ ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی و غیره.

۲- کتاب برگزیده باید واجد ویژگی‌های زیر باشد:

الف) برخوردار از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی و تحقیقات و مطالعات ایرانی باشد.

ب) محتوای کتاب دارای ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی و مأخوذ از منابع معتبر و مستند باشد.

ج) در کتب مترجم، معیارهای اساسی ترجمه به نحو مطلوب رعایت شده باشد.

د) در کتب مصحح، آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم رعایت، و نسخ بدل به حد کافی ارائه شده باشد.

هـ) از نظر تناسب حجم کتاب با محتوا، فصل بندی موضوعات، رعایت هماهنگی فصول و یکدستی مطالب، ذکر فهارس فنی، ویراستاری، آرایه کتاب و نداشتن اغلاط چاپی از کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

در این فراخوان از کلیه ناشران، پدیدآورندگان و صاحبنظران دعوت شده یک نسخه از کتب مورد نظر خود را طی معرفی کوتاهی از اثر، خطاب به دبیر جایزه جهانی کتاب سال، تا پایان مهرماه ۱۳۹۴ به آدرس زیر ارسال کنند: تهران- میدان هفتم تیر- خیابان قائم مقام فراهانی- ابتدای خیابان فجر- ساختمان شماره ۷- طبقه پنجم- دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال ؛ صندوق پستی:۱۵۹۹-۱۱۱۵۵

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: