تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ - ۰۹:۰۰ کد مطلب 50966

پیام امام خمینی(ره)در تعیین روز ارتش

حضرت امام خمینی (ره) ۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۵۸در پیامی خطاب به ملت ایران ،‌۲۹ فروردین را روز ارتش نامگذاری کردند و در مخالفت با سخنان کسانی که دنبال انحلال ارتش بودند ، فرمودند : اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان مرزهاى آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید براى حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدین خاتمه دهیم.

میدان۷۲: در بهبوهه ی پیروزی انقلاب ودرگیری های داخلی و فشار های خارجی،پشتیبانی و دفاع تمام قد امام بزرگوار از تشکیلات و سازماندهی ارتش،کشور و انقلاب را دربرابر توطئه های آینده بیمه کردند.در زمانی که نه از جنگ و نبرد خبری بود ونه از تهاجم نظامی و…امام خمینی با آینده نگری و تدبیر حکیمانه،ضمن جذب وحفظ قشر عظیم جامعه که در ارتش بودند،باعث افزایش جایگاه اجتماعی وملی ارتش شدند.

پس از حضور انقلابی وغیرتمندانه ارتش در مبارزه با گروهک های لیبرال و کمونیست وتجزیه طلب،توطئه ی انحلال ارتش از سوی دشمنان خارجی ومزدوران داخلی مطرح و جوسازی ها علیه ارتش شدت گرفت.
در اوج این جوسازی ها بود که امام خمینی (ره) در ۲۶فروردین سال ۵۸ پیامی مهم درباره ارتش صادر نمودند.

متن پیام بنیانگذار بزرگ انقلابی اسلامی از چند زاویه قابل تامل وتدبر است این پیام در سه بخش دفاع از فعالیت های ارتش ،تاکید بر پیروی کارکنان ارتش از فرماندهان و سلسله مراتب خود و پشتیبانی مردم از ارتش بود.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم.

ملت شریف و مبارز ایران- وفقهم اللَّه تعالى.

با اهداى سلام و سپاس از مجاهدات خستگى ناپذیر شما ملت شجاع که اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پیروزى رساندید و دست خیانتگران داخلى و خارجى را با خواست خداى بزرگ قطع کردید، لازم است به تذکرات زیر توجه نمایید:.
۱- روز چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش اعلام مى‏شود. ارتش محترم در این روز در شهرستانهاى بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ ایران و حضور خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور اعلام نمایند..

۲- ملت ایران موظفند از ارتش اسلامى استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامى است، و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماًبشناسند و پشتیبانى خود را از آن اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان مرزهاى آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید براى حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدین خاتمه دهیم .

۳- افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند. توجه ننمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامى مى‏شود و نظام را از هم مى پاشد. سربازان و درجه داران و افسران موظفند سلسله مراتب را حفظ و مراعات کنند؛ چنانچه رؤساى فوق موظفند با ارتش به طور محبت و برادرى رفتار نمایند و از دیکتاتورى که در رژیم طاغوت بود اجتناب نمایند. ارتش اسلامى باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامى و اطاعت کامل زیردست از مافوق و رعایت کامل مافوق از زیردست، اداره شود. تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود… ..
۴- افراد خارج از ارتش حق ندارند در امر ارتش دخالت کنند و ارتشى را در داخل ارتش یا خارج بدون مجوز دستگیر کنند. اگر شکایتى دارند یا اطلاع از مجرمیت کسى دارند، روى موازین شرعى و قانونى رسیدگى خواهد شد. دخالت بیجا در داخل ارتش موجب ضعف آنان مى‏شود و مخالف انقلاب اسلامى است… ..
۵- این قشر از ارتش که در خدمت اسلام و ملت هستند و وفادارى خود را از جمهورى اسلامى اعلام نمودند، اگر خداى نخواسته در رژیم طاغوتى خلاف و گناه صغیره کرده‏اند، با برگشت به سوى خداى تعالى و جمهورى اسلامى مورد عفو خداوند رحمان و عفو ملت شریفند، و اینجانب نیز آنان را عفو کردم. امید است آنان با دلگرمى و اعتماد به خدا و ملت شریف به خدمت خود صادقانه ادامه دهند و با قدرت در پادگانهاى خود مستقر شوند. از خداوند تعالى عظمت اسلام و مسلمین و هدایت جوانان فریب خورده‏اى را که مى‏خواهند در صفوف مسلمانها تفرقه بیندازند خواستارم، و هوشیارى ملت را در مقابل توطئه‏هاى غیر اسلامى امیدوار.

والسلام علیکم و رحمه اللَّه
روح اللَّه الموسوى الخمینى‏
۲۶ فروردین ۵۸/۱۷ جمادى الاول ۹۹

۱-ارتشی که تا آن روز،مورد بی احترامی وبی توجهی قرار گرفته بود در این پیام با لفظ«ارتش محترم»مورد خطاب قرار می گیرد.
۲-استفاده از واژه «ارتش اسلامی» در مقابل ارتش شاهنشاهی و ارتش طاغوتی
۳-تاکید بر پشتیبانی و حمایت مردم از ارتش وبه رسمیت شناختن ارتش در مقابل توطئه انحلال ارتش
۴-تاکید بر وجود سلسله مراتب فرماندهی در ارتش وضرورت حفظ این سلسله مراتب واطاعت زیر دست از مافوق
۵-احترام مردم به ارتش وعدم دخالت در امور داخلی ارتش وحفظ استقلال ارتش
۶-تاکید بر حضور اجتماعی ارتش در داخل شهر هها وادامه فعالیت های جاری خود در داخل پادگان ها.

ما نیز ضمن سلام و صلوات به روح امام خمینی(ره)،به مقام شامخ همه شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادای احترام می کنیم وبه تمامی ارتشیان سلحشور خداقوت عرض نموده واز همه مجاهدت ها وفداکاری های این فرزندان قهرمان ایران اسلامی تشکر می کنیم وپیروزی آنها در تمام عرصه های نظامی و علمی و…را از درگاه ایزد منان خواستاریم.

سعید نوروزیان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: