تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ - ۲۲:۵۵ کد مطلب 51065

توافق هسته‌ای با ایران یک «معاهده رسمی» نخواهد بود

“ما اعتقاد داریم نتیجه نهایی [طرح] که از مذاکرات کورکر و کاردین حاصل شود٬ مذاکرات را از مسیر خود خارج نخواهد کرد. با این فرض که هر چیزی روی میز من قرار گیرد پیش از آن سناتور کورکر و کاردین درباره آن توافق کرده‌اند٬ این طرح به امضا من خواهد رسید.”

به گزارش سرویس سیاسی میدان 72، باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، می‌گوید که توافق احتمالی نهایی با ایران، یک «پیمان رسمی» نخواهد بود که نیازمند تائید کنگره باشد. وی همچنین گفته است که طرح بررسی توافق احتمالی ایران توسط کنگره را امضاء می‌کند.

اوباما روز جمعه ۲۸ فروردین در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید، گفت که روسای جمهوری آمریکا قادر بوده‌اند تا به توافقات سیاسی با کشورهای دیگر دست یابند، بدون آنکه کنگره این توافقات را تایید کند.

پیش از این نیز ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای سرگشاده به رهبران ایران هشدار داده بودند که بر اساس قانون اساسی آمریکا، هرگونه توافق هسته‌ای با دولت ایالات متحده بدون نظر موافق کنگره، صرفا یک «توافق اجرایی» خواهد بود که رئیس جمهور بعدی می‌تواند آن را لغو کند.

به گزارش زنده تلویزیون سی‌ان‌ان، رییس جمهوری آمریکا مدعی شد «نگرانی اصلی» او درباره توافق هسته‌ای احتمالی این است که اگر جمهوری اسلامی به آن عمل نکند، ایالات متحده «نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد تا تحریم‌ها مجددا آغاز شوند».

به گزارش رادیو فردا، این در حالی است که باراک اوباما در سخنانی بلافاصله پس از تفاهم اولیه لوزان گفته بود که پس از توافق نهایی و احتمالی، «تسهیلاتی به طور مرحله‌ای» درباره تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل متحد علیه ایران اعمال خواهد شد اما در صورت پایبند نبودن ایران به تعهداتش «این تحریم‌ها فورا به جای خود باز خواهند گشت».کمیته روابط خارجی سنا آمریکا عصر سه‌شنبه (۱۴ آوریل/ ۲۵ فروردین) طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن کنگره از قدرت لازم برای تایید یا رد توافق نهایی اتمی با ایران برخوردار می‌شود. انتظار می‌رود این طرح به تصویب کل سنا و سپس مجلس نمایندگان برسد.

به گزارش دویچه وله، اوباما در این زمینه گفت که سناتور باب کورکر٬ سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا به همراه بن کاردین، یکی از نمایندگان برجسته دموکرات توافق کرده‌اند که از استفاده از این طرح برای ناکام گذاشتن توافق اتمی با ایران جلوگیری کنند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: «ما اعتقاد داریم نتیجه نهایی [طرح] که از مذاکرات کورکر و کاردین حاصل شود٬ مذاکرات را از مسیر خود خارج نخواهد کرد. با این فرض که هر چیزی روی میز من قرار گیرد پیش از آن سناتور کورکر و کاردین درباره آن توافق کرده‌اند٬ این طرح به امضا من خواهد رسید.»

باراک اوباما همچنین در پاسخ به سوالی درباره تصمیم روسیه برای لغو پنج ساله ممنوعیت تحویل دادن سیستم‌های ضدهوایی اس-۳۰۰ به ایران، گفت: «رک بگویم از اینکه این {ممنوعیت} این اندازه طول کشید، شوکه هستم.»

رئیس جمهور آمریکا گفت که اقتصاد روسیه «تحت فشار» است و این یک «فروش قابل توجه» برای آنها بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: