تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ - ۱۵:۲۷ کد مطلب 51163

سند موسیقی در راه شورای عالی انقلاب فرهنگی

جلسه مشترک کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیئت مدیره خانه موسیقی روز گذشته در خانه موسیقی برگزار شد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با قدردانی از خانه موسیقی گفت: خانه موسیقی یک اندیشکده موسیقی است که دغدغه حفاظت از اصل موسیقی را دارد و فعالیت‌های صنفی نیز انجام می‌دهد اما جایگاه خانه موسیقی هنوز به‌طور کامل و جامع تعریف و تبیین نشده است و می‌بایست زمینه‌های حضور و نقش خانه موسیقی در حوزه‌های گوناگون مسایل موسیقی بیشتر شود.

ایمانی خوشخو با اشاره به ضرورت وحدت رویه و سیاستگذاری واحد در هنر گفت: بزرگ‌ترین مسئله هنر عدم وحدت رویه و سیاستگذاری واحد است که پیامدهایی برای هنر دارد. نهاد‌ها و دستگاه‌های متعددی در حیطه هنر تصمیم گیری می‌کنند و تشتت تصمیم گیری و گاهی نگرش‌های سیاسی مانع توسعه هنر می‌شود. کشور ما از لحاظ منابع در حیطه هنر غنی است و زمینه توسعه هنر وجود دارد اما در استفاده از این منابع و تبدیل آنها به محصول هنری ضعف داریم.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کمیسیون هنر و معماری به‌دنبال آن است تا به ایجاد وحدت رویه در سیاستگذاری هنر کمک نماید. در رشته‌های گوناگون هنر دستورالعمل و مصوبه از سوی نهاد عالی وجود ندارد و فقط مصوبه‌ای در حوزه تئا‌تر مربوط به سال‌ها پیش است. بنابراین کمیسیون هنر و معماری شورا تهیه سندهای موسیقی، تئا‌تر، معماری و سینما با نظر هنرمندان و متخصصان هر رشته را در اولویت برنامه‌های خود قرار داد و امیدواریم تا پایان سال جاری اسناد این رشته‌های هنری نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شود.

ایمانی خوشخو افزود: سند موسیقی با نظر هنرمندان و صاحب‌نظران تهیه شده است و امیدواریم در آینده نزدیک در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود. این سند یک نقطه شروع است تا عالیترین مرجع تصمیم گیری در حوزه فرهنگی مصوبه‌ای در زمینه موسیقی و صیانت از اصل موسیقی داشته باشد و نهاد‌ها و دستگاه‌های متعدد هنری بر اساس این مصوبه برنامه ریزی کنند.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: کارگروه‌های تخصصی در کمیسیون با حضور صاحب‌نظران هر رشته هنری از جمله موسیقی تشکیل می‌شود که مسایل هنری را بررسی می‌کنند.

ایمانی خوشخو با اشاره به مسایل موسیقی در سال 93 گفت: متأسفانه وضعیت موسیقی در سال گذشته مناسب نبود و امیدواریم در سال جاری با تدبیر مدیران و مسئولان و همیاری هنرمندان وضعیت مناسبی را در موسیقی داشته باشیم.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح راه‌اندازی دانشگاه هنرهای اصیل و ملی استاد محمود فرشچیان گفت: استاد فرشچیان از سال‌ها پیش دغدغه داشت که مرکزی برای آموزش هنرهای ایرانی و ملی که در حال فراموشی است راه‌اندازی شود که کمیسیون هنر و معماری شورا این موضوع را در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دنبال کرد و طرح دانشگاه تهیه شد و به تأیید و تصویب شورا رسید که اساسنامه آن نیز به‌زودی ابلاغ می‌شود. در این دانشگاه حفظ و آموزش آوا‌ها و نواهای محلی و ملی نیز دیده شده است.

حمیدرضا نوربخش؛ مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه این جلسه گفت: با توجه به اینکه به‌نمایندگی از خانه موسیقی در جلسات کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارم مشخص است که شورا دغدغه موسیقی را دارد و یکی از فعالیت‌های کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه سند موسیقی است و موارد و اتفاقات روز موسیقی نیز در کمیسیون مطرح می‌شود.

نوربخش در ادامه گفت: متأسفانه وضعیت موسیقی در سال گذشته نامناسب بود و مسایلی برای موسیقی پیش آمد و اعتراضاتی نیز به این وضعیت در خانه موسیقی انجام شد.

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: یکی از مسایل موسیقی، رسانه است، در دوران شکوفایی موسیقی، هنرمندان توسط رادیو معرفی شدند اما امروز صدا و سیما کمتر به موسیقی اصیل توجه دارد و می‌بایست که در زمینه موسیقی مذاکرات جدی با صدا و سیما داشته باشیم.

داریوش پیرنیاکان نیز در این جلسه گفت: در سند موسیقی که در کمیسیون هنر و معماری با نظر تعدادی از هنرمندان و صاحب‌نظران موسیقی تهیه شده همه جوانب دیده شده است و اگر درباره این سند تصمیم گیری جمعی شود و در شورای عالی انقلاب فرهنگی که مصوبات آن قانون است، تصویب شود کار مهمی انجام خواهد شد.

دکتر حسن ریاحی در این جلسه گفت: متأسفانه برنامه تدوین شده‌ای در حوزه موسیقی نداریم و با وجود اینکه در دانشگاه‌ها تلاش شده و فارغ التحصیلان توانمندی در حوزه موسیقی داریم اما برنامه‌ای برای آنها نداریم. مسئله اصلی در حوزه موسیقی این است که جوانان از موسیقی ملی دور شده‌اند که البته این موضوع فقط در کشور ما نیست.

ریاحی افزود: طرحی را برای تشکیل کانون موسیقیدانان جوان پیشنهاد کرده‌ایم تا جوانان به موسیقی ملی و نواحی توجه کنند و آثاری را تولید کنند که امیدواریم با حمایت نهاد‌ها این طرح اجرایی شود.

محمد سریر با اشاره به مسایل موسیقی گفت: مسایل موسیقی در کشور ما چندجانبه است که باید به جنبه‌های مختلف آن پرداخت. بخشی از مسایل مربوط به مسئولان فرهنگی است که با توجه به شرایط نمی‌توانند برنامه بلندمدت برای موسیقی داشته باشند. بخشی از مسایل در حوزه هنرمندان است که ما شخصیت‌های موسیقی را که به‌عنوان هنرمند شکل گرفتند و شاخصه فرهنگ موسیقی هستند از دست می‌دهیم و جایگزینی برای آنها نداریم و امروز ما نوازنده داریم اما شخصیت موسیقی شکل نمی‌گیرد، در حالی که در موسیقی ملی شخصیت‌ها هستند که به موسیقی هویت می‌دهند. اینکه ساز نباید دیده شود یکی از گرفتاری‌ها و مسایل موسیقی در کشور ماست که باید برای این مشکل راه حلی پیدا شود.

زیدالله طلوعی نیز در این نشست گفت: با توجه به وضعیت موسیقی در کشور ما و مشکلاتی که وجود دارد می‌بایست افراد متخصص با بحث و گفت‌و‌گو موسیقی را از آفت‌های سیاسی دور کنند. مسایل دیگری مانند مشکلات معیشتی و کاری هنرمندان، آموزش موسیقی، معافیت‌های مالیاتی در حوزه موسیقی وجود دارد که باید به آنها توجه جدی شود.

نصرالله ناصح‌پور در ادامه جلسه گفت: سال 93 بد‌ترین سال برای موسیقی بود که افراد غیرمسئول و کسانی که موسیقی را نمی‌شناسند مانع اجرای موسیقی شدند در حالی که برنامه‌ها مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشتند. امیدواریم امسال آرامش بیشتری را در حوزه موسیقی شاهد باشیم..

داوود گنجه‌ای نیز در این جلسه مطالبی را درباه مسایل موسیقی بیان کرد.

در این جلسه حسن بلخاری، محمدرضا جعفری جلوه، غلامرضا اسلامی، رحمت امینی، امیر اسماعیل آذر، مجتبی آقایی، حسین پارسایی، محمد خزایی و محمدعلی خبری از اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند و نظرات خود را درباره مسایل موسیقی بیان کردند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: