تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ۰۰:۲۹ کد مطلب 51290

همدلی و هم‌زبانی، در تقاطع پیشرفت اقتصادی و صنعتی

پس باید گفت درصورتی‌که دولت تلاشی همه‌گیر و با مددجویی از جوانان ایرانی در راستای فتح قله‌های دانش و تجاری‌سازی علوم و احاطه اقتصادی بر منطقه و جهان به راه اندازد و مسیر را برای مشارکت همه اقشار جامعه در این فرآیند به اشکال و انحاء گوناگون باز گذارد، خواهیم دید که عزمی ملی همگان را درگیر یک فرآیند رو به رشد و روبه‌جلو خواهد نمود.

میدتن 72/ غلامرضا نادمی: همدلی را به انواع گوناگون تفسیر کرده‌اند و یقیناً در سال نودوچهار بر گوناگونی تفاسیر مختلفی که می‌توان از همدلی ارائه نمود، به‌شدت افزوده خواهد شد؛ زیرا همواره ساده‌ترین برخورد رسانه‌ها و مسئولان با دستورات و شعارهای رهبر انقلاب برخورد شعاری و تفسیری آن است. چنانکه بارها خود ایشان نیز از این مسئله شکایت کرده‌اند.

 برخی ترجیح می‌دهند نام سال را شعاری کنند برای برگزاری سمینارها و اجلاس‌های پرسروصدا و البته بی‌خاصیت و برخی نیز راه ساده‌تری را در پیش می‌گیرند. تفسیر شعار سال به آنان این امکان را می‌دهد که به مخاطبان خودالقا کنند فعالیت‌های همیشگی آنان که درهرصورت انجام داده می‌شد، دقیقاً تفسیری است از مطالبه رهبری در سال جدید و بدین‌وسیله خود را از بار مسئولیت رها ساخته و به امور جاری خود خواهند پرداخت.

اینکه هرکس همدلی را با رفتار خود تفسیر کند و تطبیق دهد، بسیار متفاوت از آن است که همه در تلاش باشند تا رفتار خود را با همدلی تطبیق دهند. شاید در این میان راه‌حل ارائه یک تصویر و تفسیر عمل‌گرایانه و نه انتزاعی از مفهوم همدلی باشد.

یکی از مصادیق بارز همدلی یا بهتر بگوییم یکی از بهترین محل‌های تجلی و تحقق همدلی زمانی است که گروهی برای تحقق یک هدف مشترک تلاش می‌کنند. ممکن است که این افراد دارای عقاید مختلف و سلایق متفاوتی باشند اما اکنون‌که برای یک هدف مشترک گرد هم جمع شده‌اند و تنها بدان می‌اندیشند همدلی خاصی در بین آنان شکل می‌گیرد.

نمونه بارز این مسئله دفاع مقدس بود و تلاش‌های سازمانی به نام جهاد سازندگی که متأسفانه به دلیل عدم باور برخی مسئولان به ارزش بالای روحیه همدلی در نهادهای انقلابی منحل شد. امروز مصداق بارز همدلی را در اردوهای جهادی جوانان دانشجوی انقلابی که به خدمت بی‌مزد و منت مناطق محروم می‌شتابند و همچنین بسیج سازندگی به‌وضوح می‌توان مشاهده نمود.

 پس تلاش مشترک برای هدفی واحد می‌تواند همدلی آفرین باشد. اکنون جای طرح کردن سؤالی بس ساده است؟ کدامین هدف ملی می‌تواند مورد وفاق همه ایرانیان با همه سلایق و گرایش‌های سیاسی و عقاید متفاوت و حتی اقلیت‌های قومی و مذهبی گردد؟ آیا پاسخی غیر از پیشرفت علمی و اقتصادی کشور می‌توان به این سؤال داد؟

مسلماً تحقق «ایرانی پیشرفته» در علم و فنّاوری با دانشگاه‌هایی در تراز نخست جهانی، صنایعی در سطح اول فنّاورانه که از سراسر جهان مشتری دارند، بیمارستان‌هایی که پذیرای بیماران صعب‌العلاج کشورهای دور و نزدیک هستند، با ملتی که درآمد سرانه‌ای در سطح ثروتمندترین کشورهای جهان رادارند تصویری است که هیچ‌یک از آحاد ملت آن را رد نمی‌کنند و علاقه وافر خود را به تحقق آن انکار نمی‌نمایند.

پس باید گفت درصورتی‌که دولت تلاشی همه‌گیر و با مددجویی از جوانان ایرانی در راستای فتح قله‌های دانش و تجاری‌سازی علوم و احاطه اقتصادی بر منطقه و جهان به راه اندازد و مسیر را برای مشارکت همه اقشار جامعه در این فرآیند به اشکال و انحاء گوناگون باز گذارد، خواهیم دید که عزمی ملی همگان را درگیر یک فرآیند رو به رشد و روبه‌جلو خواهد نمود.

هنگامی‌که جوانان ایرانی مخترع که توانسته‌اند مخترع ربات‌های برتر جهانی باشند، ببینند پس از فارغ‌التحصیلی فرصتی برای خدمت به کشور دارند و فارغ‌التحصیل بیکار محسوب نمی‌شوند، قطعاً مسیر مهاجرت را طی نخواهند کرد و با همه توان خود برای آبادی ایران تلاش می‌کنند. وقتی تولیدکننده ایرانی ببیند که برای تجاری‌سازی ایده‌های نخبگان جوان دانشگاهی حمایت‌های واقعی –نه وعده حمایت- از سوی دولت دریافت می‌کند، قطعاً در راستای شکل‌دهی صنایع جدید و به‌روز خواهد کوشید.

شاید سی سال پیش کسی باور نمی‌کرد که ایرانیان زیردریایی و ناوشکن و هواپیما بسازند، اتم را بشکافند و در صنایع موشکی به خودکفایی کامل برسند و با قدرت‌های درجه اول جهانی برابری کنند، ماهواره ایرانی ساخته و به فضا پرتاب شود و مهندسان ژنتیک حیوانات را در خارج از رحم و بدون نطفه شبیه‌سازی کنند! این‌ها همه نشان می‌دهد تحقق همدلی‌های بزرگ در بخش‌های کوچک اما پیش روی جامعه ایرانی چه آثار و برکات عظیمی داشته، پس تلاش برای تعمیم این همدلی به همه آحاد و اقشار جامعه و دعوت بخش خصوصی یعنی مردم به ایفای نقش مؤثر و فعال در راستای حرکت به سمت قله‌های نوآوری و افتخار قطعاً جواب خواهد داد و در صورت مردمی کردن اقتصاد و مسیر رشد علمی کشور، همدلی ایجادشده بین مردم چنان هم‌افزایی بزرگی ایجاد خواهد نمود که قدم‌هایی بسیار بزرگ‌تر از قدم‌های دولت‌ها را بر خواهند داشت.

تحقق تفسیر عمل‌گرایانه همدلی ملت و دولت در این است که دولت، طی کردن مسیرهای پیشرفت کشور را به دستان مردم بسپارد و خود نظاره‌گر و هدایتگر حرکت در مسیر صحیح باشد. آن روز است که ایران سرعتی باورنکردنی در طی مسیر دانش و صنعت را به جهانیان عرضه خواهد نمود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: