تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۴ - ۲۰:۰۳ کد مطلب 51309

پاسخ به یک شبهه بسیار مهم در ارتباط با ولایت فقیه

تبعیت از ولایت زمانی شیرین است که با وجود مخالفت و اختلاف دیدگاه ، آن را چون رهبر حکم کرده انجام دهی و گرنه اینکه هر چیزی را قبول داشته باشی و آن را اجرا کنی که هنر نیست

میدان72/محمد دشتی: یکی از سوالات بسیار مهم و همیشگی مورد بحث در بین حامیان گفتمان انقلاب اسلامی، امام و رهبری؛ میزان تبعیت از ولی فقیه است. اجازه بدهید با بیان چند سوال منظور خود را بهتر بیان کنیم :

سوال اول: آیا میشود نظر ولی فقیه را در یک موضوع خاص قبول نداشته باشیم و آن را اجرا نکنیم؟

سوال دوم: آیا میشود حکم حکومتی ولی فقیه را قلبا قبول نداشته باشیم؟

سوال سوم: آیا میشود حکم حکومتی ولی فقیه را اجرا نکنیم؟

این سوالاتی است که بعضا در بین بچه های انقلابی به وجود می آید و محل بحث های جدی هم قرار میگیرد. گروهی از عزیزان ولایی اعتقاد دارند که درست است که قبول نداشتن یک نظر و دیدگاه ولی فقیه به معنای ضدیت با معظم له نیست، اما قطعا این فرد در ولایت پذیری اش مشکل دارد. این افراد میگویند که وقتی ولی فقیه در یک موضوعی به نتیجه ای رسیدند و آن را به عنوان دیدگاه بیان کردند، دیگر جایی برای مخالفت من وجود ندارد. پس جواب سوال اول از نظر این افراد خیر است.

خب طبیعی است که وقتی جواب سوال اول از منظر این عزیزان خیر است، جواب سوالات بعدی هم منفی است. اما در مقابل این دیدگاه( اینکه از واژه در مقابل استفاده کردیم نه از این بابت که دیدگاه ما با این افراد در ارتباط کل بحث ولایت فقیه در مقابل هم است، بلکه در همین زمینه مورد بحث با هم اختلاف داریم. ما با این افراد در بسیاری از موضوعات عقلی و اعتقادی پیرامون ولایت فقیه اشتراک نظر فراوانی داریم. به جرات میتوان گفت که تنها قسمت اختلافی ما با این افراد در بحث ولایت فقیه همین موضوع است.) دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که اعتقاد دارد، اینکه شما دیدگاه ولی فقیه را در یک موضوع خاص قبول نداشته باشی، به معنای ضدیت و بالاتر از آن اشکال در ولایت پذیری نیست.

همینطور میتوان آن نظر را نیز اجرا نکرد. اما به نظر ما نکته ی بسیار مهمی که در این زمینه باید به آن توجه کرد این است که با علم و تعقل به نتیجه ای خلاف نظر ولی فقیه رسیده باشید. یک زمان است که فردی که صاحب نظر در موضوعی نیست می آید و نظر ولی فقیه را که بر تمامی آن موضوع اشراف دارد رد میکند که این قابل قبول نیست، اما در جایی ممکن است که این قبول نداشتن مثلا از ناحیه رئیس جمهور، رئیس مجلس و .. باشد که از افراد صاحب نظر هستند.

خب این اشکالی ندارد که نظر این افراد در موضوعی با نظر ولی فقیه تفاوت کند. اجازه دهید برای روشن شدن بهتر موضوع مثالی را بیان کنیم: مقام معظم رهبری در دیدار شهریور ۸۷ با هیئت دولت ( درست زمانی که اوج محبوبیت دولت و شخص رئیس جمهور بود ) در قسمتی از سخنان خود فرمودند: ” در همان اوائل ریاست جمهوری آقای دکتر احمدی نژاد، به ایشان گفتم که این مورد – یک مورد خاصی است که نمیخواهم اسم بیاورم و قبل از دولت ایشان تصمیم‌گیری شده بود – ممکن است برایتان مشکلات درست کند، بیائید صاف و روشن به مردم و به همان مسئولین بگوئید آقا، این کار را ما نمیتوانیم انجام بدهیم! از شما قبول میکنند. البته ایشان مصلحت ندانستند و آن کار را نکردند؛ بنده هم الزامی و اجباری نگفته بودم، پیشنهاد کردم. ”

خب ، ببینید در این سخنان حضرت آقا به نکته ی بسیار مهمی اشاره میکنند و آن اینکه نظری را به رئیس جمهور بیان کردند که البته حکم حکومتی نبود و ایشان با توجه به اینکه فردی صاحب نظر بود، به این نتیجه نرسید که آن دیدگاه را عملی کند و رهبری هم این را بیان میکنند که اشکالی ندارد. حال سوال اینجاست که اگر این عمل رئیس جمهور به معنای اشکال در ولایت مداری باشد آیا رهبری می آیند و آن را در جلسه ی هیئت دولت و آن هم در زمان اوج محبوبیت دولت برای مردم بیان کنند؟

پس به نظر نگارنده جواب سوال اول مثبت است و افراد صاحب نظر در موضوع، میتوانند دیدگاه ولی فقیه را در آن موضوع خاص قبول نداشته باشند و آن را حتی اجرا نکنند. مجددا تاکید میکنیم که ابدا این سخن من به این معنا نیست که هر کسی با دانش سیاسی محدود خود و با توجه به اطلاعات کم خود بیاید و بگوید من نظرم مخالف رهبری است. اما درباره ی حکم حکومتی سوال این است که آیا میتوان قلبا نظر رهبری را که به صورت حکم حکومتی در آمده قبول نداشت؟

به اعتقاد ما جواب این سوال هم مثبت است. یعنی میتوان حکم حکومتی ولی فقیه را در یک موضوع خاص نیز قبول نداشت اما تفاوت این سوال با سوال قبل اینجاست که با وجود قبول نداشتن نظر ولی فقیه باید از آن تبعیت کرده و آن را اجرا کنید . نکته ای که متاسفانه مورد غفلت بسیاری از دوستداران ولایت قرار میگیرد این است که رابطه ی ما با ولی فقیه یک رابطه ی عقلی و اعتقادی است که متاسفانه بعضی از دوستان یک جنبه ی این رابطه را مورد توجه قرار میدهند. بگذارید برای روشن شدن هر چه بهتر پاسخ این سوال هم، مثالی زده شود.

مهمترین مساله جریانهای فکری و سیاسی کشور پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۶۴، مساله تعیین نخست وزیر بود. با توجه به جهت گیریهای آیت الله خامنه‌ای در رقابت‌های انتخاباتی و سخنرانی‌های ایشان درباره سیاست‌های دولت در دوره چهار سال اول ریاست جمهوری ایشان، برداشت محافل سیاسی این بوده است که به احتمال قوی در دوره چهارساله دوم ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای، فرد دیگری غیر از آقای میرحسین موسوی نخست وزیر خواهد شد.

از سوی دیگر ظاهراً آیت الله خامنه‌ای قبل از انتخابات بنا نداشته‌اند که در انتخابات کاندیدا شوند ولی طی ملاقاتی که با امام خمینی (ره) انجام می‌دهند، حضرت امام به ایشان جهت نامزد شدن در انتخابات تکلیف می‌کنند و ایشان نیز درباره نخست وزیر آینده اعلام می‌کنند که اگر مجدداً رئیس جمهور شوند، هر کسی را که خودشان بخواهند به عنوان نخست وزیر معرفی خواهند کرد و امام نیز مساله مذکور را می‌پذیرند و به همین دلیل ایشان پس از انتخابات در سخنرانی خود در مشهد و نیز در سخنرانی خود هنگام مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری نشانه‌هایی را مبنی بر تغییر نخست وزیر بیان کردند.

به این ترتیب اعلام نظر اجمالی آیت الله خامنه‌ای جهت تغییر نخست وزیر آینده، ناشی از موافقت اولیه حضرت امام خمینی بوده است. ولی پس از گذشت چند روز از این مساله، نظر حضرت امام عوض شد. تغییر نظر حضرت امام خمینی، مبنی بر مصلحت بودن معرفی مجدد آقای موسوی به عنوان نخست وزیر، آیت الله خامنه‌ای را در بن بست عجیبی قرار داد، چرا که ایشان از یک طرف احساس می‌کرد که از نظر شرعی و وظیفه به مصلحت کشور نیست مهندس موسوی را معرفی کند و از طرف دیگر نظر امام، آقای موسوی بود. بنابراین برای حضرت امام نامه‌ای نوشتند که اگر حضرتعالی تشخیص می‌دهید که باید مهندس موسوی را معرفی کنم، حکم کنید، شما رهبر هستید. شما روز قیامت جواب دارید، ولی من جواب ندارم کسی را که مصلحت نمی‌دانم، نخست وزیر کنم، مگر این که حکم ولی فقیه بالای سر او باشد. امام هم می‌فرمودند من حکم نمی‌کنم. من حرف خودم را می‌زنم.

تا اینجا نکته ی بسیار مهمی وجود دارد و آن اینکه حضرت آقا اصرار دارند تا دیدگاه امام (ره) درباره نخست وزیری مهندس موسوی حکم حکومتی شود تا ایشان آن را اجرا کنند. اما چرا؟ جواب بسیار ساده است و آن اینکه ایشان که فردی صاحب نظر است با وجود مخالفت امام (ره)، انتخاب موسوی را به عنوان نخست وزیر به مصلحت نمیدانند و لذا درخواست حکم حکومتی میدهند که البته با مخالف حضرت امام (رضوان الله علیه) مواجه میشوند.

اما ادامه ماجرا

برای حل مشکل مذکور آقای ناطق نوری به اتفاق آقایان مهدوی کنی، جنتی و یزدی به دیدار حضرت امام می‌روند تا از ایشان حکم معرفی آقای موسوی را به مجلس برای آیت الله خامنه‌ای بگیرند تا از این طریق وی به مجلس معرفی گردد. امام در پاسخ به این جمله آقای ناطق نوری که: «آقای خامنه‌ای می‌گویند که اگر نظر شما آقای مهندس موسوی است، حکم کنید، من روز قیامت جواب شرعی ندارم، اما اگر ولی فقیه به من دستور دهد، حجت دارم» فرموده بودند که: «من حکم نمی‌کنم اما من به عنوان یک شهروند حق دارم نظر خودم را بدهم یا خیر… من به عنوان یک شهروند اعلام می‌کنم که انتخاب غیر از ایشان خیانت به اسلام است.» پس از این که حضرت امام جمله فوق را اظهار می‌دارند، آقایان ناطق نوری، مهدوی کنی، جنتی و یزدی به محل دفتر ریاست جمهوری رفته و به آیت الل ه خامنه‌ای اعلام می‌کنند که نظریه حضرت امام در واقع «حکم» است و فقط لفظ حکم را ندارد و آیت الله خامنه‌ای نیز فرمودند که «برای من اتمام حجت شد.» و پس از این مساله تصمیم گرفتند تا مهندس میرحسین موسوی را برای بار دوم به عنوان نخست وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی کنند. ( یعنی حکم حکومتی را با وجود مخالفت خود لازم الاجرا میدانند)

دقت داشته باشید که این اتفاقات یعنی آگاهی مقام معظم رهبری از موافقت حضرت امام (ره) با نخست وزیری موسوی تا معرفی موسوی به عنوان نخست وزیر به مجلس، چندین روز به طول انجامید و حضرت آقا در این مدت بسیار تلاش کردند تا نظر حضرت امام (ره) را تغییر دهند.

ماجرای ۹۹ نفر

در جلسه رای اعتماد مجلس به نخست وزیری موسوی پس از سخنان موافقین و مخالفین، از مجموع ۲۶۱ رأی، مجلس شورای اسلامی با ۱۶۲ رأی موافق و ۹۹ رأی مخالف، به نخست وزیری مهندس میرحسین موسوی رأی اعتماد داد. مخالفت حدود ۳۸ درصد نمایندگان مجلس با نخست وزیری مجدد آقای موسوی ـ علی رغم اعلام نظر صریح حضرت امام خمینی ـ در واقع نشان دهنده وجود شکاف عمیق فکری در درون جریان مذهبی بود که پس از سقوط بنی صدر به صورت متحد اداره امور کشور را در دست گرفته بود، جناح در حال شکل گیری «چپ» که به شدت از نخست وزیری مجدد آقای موسوی حمایت کرده بود، پس از مشخص شدن مخالفت ۹۹ نفر از نمایندگان با وی، جناح «راست» را به مخالفت با ولایت فقیه متهم ساخت و در انتخابات سومین دوره مجلس نیز از همین مساله استفاده کرده به پیروزی قاطع دست یافت.  این کار تا سال ۶۵ ادامه داشت که حضرت آقا در آن سال در جمع  ۶۵۰ نفر از اعضای حزب جمهوری اسلامی تهران و شهرستانها به مناسبت سالگرد تشکیل حزب سخنانی را ایراد فرمودند: ” اما آن دسته غوغاگر که در مجلس هم مشخص هستند بسیار هم انحصارطلب هستند و همان طور که می بینید، حاضر نیستند حتی یک نفر اگر هم عقیده ایشان نیست در آنجا یا جاهای دیگر حضور داشته باشند و سر هر موضوعی سر و صدا راه بیندازند مثلاْ در مورد آن ۸ نفر می بینید که چگونه عمل می کنند که البته باید گفت ۸ نفر بهانه است، اینها آن ۸ نفر را بهانه کرده اند… اینها در حقیقت با ۹۹ نفر مخالف هستند که چندی پیش من به یکی از آنها که دائم ۹۹ نفر را زیر سؤال می برد گفتم اگر ساکت ننشینی، خواهم گفت که اینها ۹۹ نفر نیستند و با من ۱۰۰ نفر هستیم ، اینها آنقدر انحصارطلب هستند که جز خودشان هیچ کس را حاضر نیستند بپذیرند تا به حال چندین بار هم ریاست جمهوری را زیر سؤال برده اند … در انتخاب آقای موسوی من به امام عرض کردم که من ایشان را برای نخست وزیری شایسته نمی دانم اگرچه که ایشان فردی است مسلمان و متدیّن… و من در هر کجا که باشم، از ایشان به عنوان یک دستیار استفاده خواهم کرد اما برای نخست وزیری انتخاب ایشان را صلاح نمی دانم و امام فرمودند که شما هر طور میل دارید، عمل کنید و این حق شماست و واقعاً این حق من بود. البته حق شخصی نبود که اگر حق شخصی بود من از آن می گذشتم بلکه حق ریاست جمهوری بود و تکلیفی بود بر دوش من که من نمی توانستم نسبت به آن بی تفاوت باشم.  اما به هر حال رفتند خدمت امام و گفتند اگر ایشان کنار رود جنگ لطمه می خورد و چون جنگ برای امام بسیار اهمیت دارد لذا ایشان هم آن طور نظر دادند در حالی که جنگ هم لطمه نمی خورد. ”

همچنین حضرت آقا با وجود آگاهی کامل از مثبت بودن نظر امام (ره) درباره نخست وزیری موسوی در مراسم معرفی نخست وزیر به مجلس  به گونه ای سخنرانی فرمودند که مشخص شود میل ایشان نبوده. حجت الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی میگوید : ” در روز معرفی نخست وزیر به مجلس هم وقتی آقا پشت تریبون رفت مخالفت خود را نسبت به انتخاب وی اعلام کرد و گفت موسوی برای این سمت کارایی ندارد ولی چون امام می گویند ایشان را جهت احراز پست نخست وزیری پیشنهاد می کنم. ”

جمع بندی : در واقع ما در این مقاله به ۳ سوال مهم در ارتباط با میزان تبعیت از ولی فقیه پاسخ دادیم . به اعتقاد نگارنده قبول نداشتن یک نظر رهبری در موضوعی خاص توسط یک فردی که خود صاحب نظر است و یا از بینش سیاسی نسبتا بالایی برخوردار است و حتی اینکه یک حکم حکومتی ای که از ناحیه ی ولی فقیه داده میشود را قلبا قبول نداشته باشی ، به معنای تشکیک در ولایت پذیری به هیچ عنوان نیست . اما نکته ی مهمی که وجود دارد این است که حکم حکومتی یک دستور ساده نیست و هر فردی با هر بینش سیاسی ای ، حتی اگر رئیس جمهور باشد با وجود قبول نداشتن آن ، ملزم به اطاعت و انجام دادن است .

تبعیت از ولایت زمانی شیرین است که با وجود مخالفت و اختلاف دیدگاه ، آن را چون رهبر حکم کرده انجام دهی و گرنه اینکه هر چیزی را قبول داشته باشی و آن را اجرا کنی که هنر نیست

  1. علط :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    بسیار تبیین زیبا و خوبی بود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: