تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۱۶:۰۹ کد مطلب 51369

روایت یک استاد دانشگاه از ممانعت فرانسه از سفرش به این کشور

دانشیار گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مقامات دولتی نباید از کنار چنین مسائلی ساده عبور کنند و در برابر چنین حوادث و تهمت‌هایی، باید پاسدار حقوق شهروندان کشورشان باشند تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از صبح ,  طوس، دکتر هادی وکیلی در گفتگو با مشهد پیام اظهار کرد: برای شرکت در کنفرانسی علمی که در اردیبهشت‌ماه در کشور فرانسه برگزار می‌شد، از سفارت این کشور درخواست صدور ویزا کردم اما با خواست من موافقت نشد چراکه اعلام کردند برای روابط بین‌الملل و امنیت اروپا خطر محسوب می‌شوم.

وکیلی بیان کرد: طی فراخوان کنفرانس علمی با موضوع «روابط فرهنگی و تاریخی ایران و فرانسه»، با همکاری یکی از دانشجویانم مقاله‌ای آماده کردیم و به این فراخوان فرستادیم.
وی ادامه داد: در بین هزاران مقاله ارسالی، مقاله ما جزو برترین‌ها اعلام شد و مسؤولان برگزارکننده این کنفرانس از من برای ارائه مقاله دعوت کردند تا در این کنفرانس علمی حضورداشته باشم.

نقد به سیاست ۱+۵ برای امنیت اروپا خطرآفرین است؟
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این کنفرانس در حوزه تحقیقات و پژوهش برگزار می‌شود، اضافه کرد: برای شرکت در این کنفرانس برای درخواست ویزا به سفارت‌خانه فرانسه رفتم اما بعد ازاینکه درخواست ویزا خود را ارائه دادم، به‌صورت کتبی به من اعلام شد که با درخواست ویزای من موافقت نکردند.
وی ادامه داد: علت عدم پذیرش ویزای من این بود که برای روابط بین‌الملل و امنیت اروپا خطر محسوب می‌شوم، نمی‌دانم حوزه تحقیقاتی و پژوهشی من چه ربطی به امنیت اروپا دارد.
دانشیار گروه تاریخ دانشگاه فردوسی اضافه کرد: نقدهایی در قالب مذاکرات ۱+۵ به سیاست‌های اروپا داشتم اما در گفتار و نوشتار خود نمونه‌ای ندارم که برای روابط بین‌الملل و امنیت اروپا خطرآفرین باشد.

کشور فرانسه اتهامات به شخصیت دانشگاهی را ثابت کند
وی اظهار کرد: درنهایت این کشور فرانسه است که باید اتهاماتی که به شخصیت دانشگاهی زده را ثابت کند، درحالی‌که هیچ مدرک و سندی ارائه نشده است.
وکیلی با استناد به این اتفاق و حوادث اخیر، بیان کرد: به‌طورکلی کشورهای غربی دارای دو چهره هستند؛ یکی اینکه به‌ظاهر با چهره آزادی‌خواهی و رعایت حقوق بشر، با نقض‌کنندگان این امر برخورد می‌کنند ولی در روایت دیگر که نمونه آن را فراوان دیده‌ایم، اینکه شخصیت‌ها در کشورهای غربی به‌صورت علنی به اعتقادات و مقدسات اسلام توهین می‌کنند و حقوق مسلمانان را پای مال می‌کنند، نه‌تنها از ما دفاع نکرده بلکه از آنان حمایت می‌کنند.
وی همچنین گفت: این رفتار آنان نشان‌دهنده این است که کشورهای غربی تنها به دنبال منافع خود هستند و در این راستا از آلوده‌ترین چهره‌ها حمایت می‌کنند.

مقامات دولتی باید پاسدار حقوق شهروندان کشورشان باشند
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یقین دارم پرونده‌ام عاری از هرگونه مشکل است و مسئله‌ای ندارم که آنان بخواهند با اتکا به آن از ورود من به کشور فرانسه ممانعت کنند.
وی بابیان اینکه وظیفه وزارت خارجه هر کشوری حمایت از شهروندان کشور است تأکید کرد: مقامات دولتی به لحاظ کلی نباید از کنار چنین مسائلی ساده عبور کنند و در برابر چنین حوادث و تهمت‌هایی، باید پاسدار حقوق شهروندان کشورشان باشند تا در دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: