تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۱۶:۳۲ کد مطلب 51381

وال استریت ژورنال: خوش‌بینی نسبت به موفقیت توافق هسته‌ای زندگی در رویاست

روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت هر کس به توافق هسته ای نگاه کند و در آن موفقیتی ببیند در دنیای رنگین کمان‌ها و اسب‌های تک شاخ زندگی می کند.

به گزارش میدان72 به نقل از خبرگزاری دانشجو، وال استریت ژورنال نوشت هر کس به توافق هسته ای نگاه کند و در آن موفقیتی ببیند در دنیای رنگین کمان ها و اسب های تک شاخ [رؤیاها] زندگی می کند.

این روزنامه چاپ آمریکا در مقاله ای با عنوان «خواب های بیداری رئیس جمهور درباره ایران» به قلم مورتیمر زوکرمن نوشت: اوباما در مذاکرات با ایران به دنبال رنگین کمان بوده است. وی وعده های روسای جمهور هر دو حزب [آمریکا] به جهان متمدن طی دهه ها را رها کرده است.

وی با تاکید مکرر بر اینکه آمریکا هرگز به ایران انقلابی اجازه نخواهد داد سلاح های هسته ای به دست آورد که مسابقه تسلیحاتی جدیدی را تضمین خواهد کرد، ملت آمریکا را گمراه کرده است. در حقیقت یک مسابقه تسلیحاتی پیشتر آغاز شده است. گزارشهای موثق حاکی است پاکستان برای ارسال یک بسته اتمی به عربستان سعودی آماده است.

عربستان سنی مخالف خرابکاری ایران شیعی در سراسر منطقه است. اما تهران همچنین فراتر از خطوط مذهبی فعالیت می کند. با آنکه حماس سنی است، ایران میلیونها دلار برای این گروه تروریستی ارسال کرده است. حماس کنترل غزه را در دست دارد تا شبکه تونلها را که ارتش اسرائیل در تابستان گذشته تخریب کرد بازسازی کند.

صراحت اخیر ارنست مونیز وزیر انرژی اوباما که طرف مذاکرات بوده است نشان می دهد اوباما تا چه حد آماده است رؤیای مذاکرات را دنبال کند. رئیس جمهور در سال 2013 با این کلمات سؤالاتی را درباره توانایی ایران در تولید سلاحهای هسته ای پاسخ داد: «ارزیابی ما همچنان یکسال یا بیشتر است و در واقع، ارزیابی ما احتمالا محافظه کارانه تر از ارزیابیهای دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل است».

اما مونیز روز دوشنبه داستان دیگری به خبرنگاران بلومبرگ گفت: «آنها [سانتریفیوژها] در حال حاضر می چرخند. یعنی آنها با ۹۴۰۰ سانتریفیوژ از حدود ۱۹۰۰۰ سانتریفیوژ غنی سازی می کنند. زمان بسیار کمی برای پیشرفت باقی مانده است.

این اظهارات به طور شگفت انگیز حساب نشده مبتنی بر اطلاعاتی است که ظاهرا در اول آوریل از طبقه بندی خارج شده است. اوباما چه می کند؟ چرا در 2013 وقتی می دانست در حال گمراه کردن است اطمینان می داد؟ آیا خارج کردن [مدارک] از طبقه بندی با هدف ایجاد احساس دروغین فوریت صورت گرفت؟

وضعیت امروز ما را با شروطی که اوباما دو سال پیش وضع کرد مقایسه کنید. اوباما در اشاره به حسن روحانی رئیس جمهور جدید و خنده روی ایران گفت: «اگر در حقیقت وی بتواند طرحی معتبر ارائه کند که بگوید ایران به دنبال انرژی هسته ای صلح آمیز است و ما [ایرانیها] به دنبال سلاحهای هسته ای نیستیم و می خواهیم بخشی از یک ساختار تایید شده بین المللی باشیم به طوری که همه دیگر کشورهای جهان بدانند آنها به دنبال سلاحهای هسته ای نیستند، آنگاه در حقیقت آنها می توانند روابط و اقتصادشان را بهبود بخشند و ما باید این مسئله را آزمایش کنیم.

ما اینجا در پایان رنگین کمان هستیم و به نظر می رسد می خواهیم توانایی هسته ای به ایران بدهیم، کشوری که ما آنرا تهدیدی عمده می دانیم. جای تعجب نیست که عربستان سعودی و مصر بر توسعه تواناییهای هسته ای مشابه اصرار می ورزند. متحدان سنتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که آمریکا همکاری موقت ایران را با موافقت با سلطه نهایی این کشور معاوضه کرده است. تحریمهایی که ایران را به پای میز مذاکره کشاند سالها طول کشید تا وضع شود.

این تحریمها توانایی ایران را در تجارت در بازار جهانی مختل کرد. ممنوعیت [معاملات] بانکی به خصوص تاثیری فلج کننده داشته است چون شرکتهای بین المللی برای به دست آوردن چند دلار در ایران، خطر قرار گرفتن در فهرستهای سیاه آمریکا و اتحادیه اروپا را به جان نمی خرند. بسیاری از کسانی که این مشکل را بررسی کرده اند معتقدند اگر تحریمها باقی بماند تهران را تحت فشار قرار خواهد داد و امتیازات بیشتری از آن خواهد گرفت.

به نظر می رسد رئیس جمهور اوباما عمدا رفتار خصمانه ایران و نفوذ فزاینده اش در بیروت، دمشق، بغداد و صنعا پایتخت یمن را نادیده می گیرد. ایران رها از تحریمها ممکن است حتی تهاجمی تر شود. هیچ رنگین کمانی در پیش نیست، بلکه تنها ابرهای تهدید کننده در پیش است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: