تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۲۲:۰۶ کد مطلب 51540

همایش شعر نو فارسی و مدرن اسپانیایی در مادرید

همایش «شعر نو فارسی و اسپانیایی» با بزرگداشت نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی و خوان رامون خیمنس پدر شعر مدرن اسپانیایی در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار می شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، این همایش به همت مرکز فرهنگی و بین الملل شهر کتاب، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، دانشگاه کمپلوتنسه مادرید و انجمن ایران شناسان اسپانیا روزهای دوشنبه و سه شنبه هفتم و هشتم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

در این همایش استادان و پژوهشگران ایرانی و اسپانیایی درباره ویژگی های شعر نو فارسی و اسپانیایی سخن می گویند و اشعار نیما یوشیج و خوان رامون خیمنس به زبان فارسی و اسپانیایی برای حاضران خوانده می شود.

در همایش «شعر نو فارسی و اسپانیایی»، آلفرد کاواناق با موضوع «نیما یوشیج: انسان و شاعر»، علی اصغر محمدخانی با موضوع «نیلوفرهای آبی در ایران و اسپانیا»، خاویر هلگتا مانسو درباره «بین برج عاج و برج بابل: خوان رامون خیمنس به عنوان گیرنده چندین سنت ادبی»، حسین معصومی همدانی درباره «ویژگی های کلی شعر نو فارسی بر اساس تحلیل شعر لوح گور احمد شاملو» مطالبی را ارایه خواهند کرد.

همچنین در این همایش خورخه سانچز کاسکو با موضوع «دلتنگی از حال حاضر در احساسات شاعرانه خیمنس»، موسی اسوار با موضوع

«سیما و سرشت شعر نو فارسی»، لوسیا کوتارلو درباره «سرای خوان رامون، مهد طبیعی و نماد»، امیرعلی نجومیان با موضوع«تبارشناسی گفتمانی شعر فارسی: آمیختگی گفتمانی مدرنیته و مدرنیسم در شعر نیما» و انریکه اورتیز درباره «درآمدی بر هنر شعری خوان رامون خیمنس» سخنرانی خواهند کرد.

قرار است ادامه همایش «شعر نو فارسی و اسپانیایی» با حضور استادان و پژوهشگران دو کشور در نیمه دوم سال جاری در مرکز فرهنگی شهر کتاب تهران برگزار شود.

همچنین سال جاری گزیده ای از شعر نو فارسی به اسپانیایی و نیز گزیده ای از شعر نو اسپانیایی به فارسی ترجمه و به صورت دو زبانه در دو کشور منتشر خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: