تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۲۲:۱۱ کد مطلب 51547

توجه ویژه یونسکو به مدیریت پایگاه های میراث جهانی

مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در ایران گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی ظرفیت سازی و برنامه ریزی به منظور مدیریت پایگاه های میراث جهانی اهمیت فراوانی برای یونسکو دارد.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، استرکیش لاروش روز شنبه در آیین افتتاحیه کارگاه آموزشی ظرفیت سازی و برنامه ریزی برای مدیریت پایگاه های میراث جهانی ایران در محل کاخ گلستان با اشاره به اهمیت برگزاری این کارگاه برای یونسکو اظهار کرد: کارکنان پایگاه میراث جهانی در خط مقدم حفاظت از این میراث قرار دارند.

وی افزود: با توجه به توسعه بافت شهری در اطراف پایگاه ها و خطرات زیست محیطی تمرکز برای تقویت این پایگاه های و برنامه ریزی مدیریتی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی ادامه داد: در کارگاه آموزشی ظرفیت سازی و برنامه ریزی برای مدیریت پایگاه های میراث جهانی درباره اصل حفظ و مدیریت چالش هایی از جمله شهرنشینی، برنامه راهبردی، سیاست ها و مسایل قانونی صحبت می شود.

لاروش با تاکید براهمیت آموزش فرآیند تصمیم گیری و ابزار مشارکت جوامع محلی برای کارکنان پایگاه های میراث جهانی، اضافه کرد: به منظور پیوند مباحث تئوری و عملی، بازدید مطالعاتی از کاخ گلستان و شهر کاشان در برنامه های کارگاه آموزشی لحاظ شده است.

مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در ایران اظهار امیدواری کرد، برگزاری این کارگاه کارگاه ضمن ظرفیت سازی، ابزار و دانش جدیدی در اختیار شرکت کنندگان قرار دهد.

یولیوش گویوو سفیر جمهوری لهستان در تهران نیز اظهار کرد: این کشور در جنگ جهانی دوم 50 درصد از میراث فرهنگی خود را از دست داده و به بازسازی این میراث ناچار شده است.

وی با یادآوری اظهارات آدولف هیتلر مبنی بر اینکه مردمی که آثار باستانی نداشته باشند اصلا وجود ندارند، افزود: لهستان در زمینه بازسازی آثار باستانی متخصص شده و تجربیات خود را در اختیار دیگر کشورها قرار می دهد.

کارگاه آموزشی ظرفیت سازی و برنامه ریزی برای مدیریت پایگاه های میراث جهانی ایران به مدت 10 روز و با حضور مدیران و کارشناسان پایگاه های میراث ملی و جهانی در کاخ گلستان جریان دارد.

ایران دارای 75 پایگاه ملی و 17 پایگاه جهانی میراث فرهنگی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: