تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۱:۱۰ کد مطلب 51582

وام های گروهی، نسخه تایلند برای فقرزدایی

آنچه در این طرح بارز است استفاده مناسب از سازمان های مردم نهاد برای اجرای طرح هاست، این سازمان‌ها که مردم را گرد هم آورده‌اند مجری پروژه های بزرگی مثل ساختن خانه برای اجاره نشینان هستند.

گروه های مردمی مجری فقرزدایی

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از خراسان, در شماره های قبلی چندین تجربه فقرزدایی در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و درسهایی از آنها آموختیم در این شماره ضمن بررسی یک تجربه دیگر، خواهیم آموخت که چگونه می توان از تجربیاتی که سایر جوامع داشته اند (و قبلا در این ستون بررسی شده اند)، استفاده کرد.

بدین منظور تجربه کشور تایلند جالب توجه است. تایلندی ها که می خواستند از تجربه بنگلادش و فیلیپین و برخی دیگر از کشورها در ایجاد صندوق های اعتبارات کم بهره برای فقرا استفاده کنند به خوبی ویژگی های مهم طرح ها را شناسایی کردند و پس از بحث و بررسی طرحی مناسب خود را برگزیدند.بر خلاف سایر کشورها در تایلند، دولت پیش قدم بود که خود با مشکلات متعددی مثل عدم شناخت صحیح جامعه، کوتاه مدت بودن سیاست ها و امکان تغییر سریع مواضع و از همه مهمتر منطبق‌نبودن طرح با شرایط جامعه مواجه بود لذا چنانچه خواهیم گفت تایلندی ها با گردهم آوردن گروه های مردمی و مشورت با آنها کار را شروع کردند. در آن سالها (دهه 1990 میلادی) 20 درصد از افرادی که در نواحی شهری زندگی می کردند هم کم درآمد یا فقیر بودند و هم از نظر محل سکونت امنیت نداشتند. از بین حدود 105 هزار خانواده حدود 13 درصد خطر اخراج از خانه اجاره ای خود و بی‌خانمان شدن را هر روز بیشتر از قبل حس می کردند. در این شرایط در اوایل دهه 1990 اداره توسعه اجتماعی و اقتصادی ملی تایلند جهت یافتن راه حلی برای مشکلات این گروه دست به کار شد.

طرحی برای بی خانمان ها

تایلندی ها فایبون واساناسیرث را مامور کردند تا به شناسایی مشکلات اساسی فقرا و بهترین راه حل ها برای خارج کردن فقرا از چرخه منحوس فقر بپردازند. فایبون خیلی زود دریافت که باید از تجربیات کشورهای همسایه خود مثل گرامین بانک بنگلادش و برنامه رهن گذاری گروهی در فیلیپین استفاده کند. همانطور که قبلا تجربه گرامین بانک بررسی گردید، تجربه این کشورها نشان می داد که گردآوردن مردم در گروه هایی برای اعطای تسهیلات کم بهره و آموزش مهارت های لازم به آنان و ایجاد علاقه و رغبت برای عملکرد بهتر در گروه بسیار حائز اهمیت است.لذا فایبون مطالعه خود را با گروه های مردمی شروع کرد. فرآیند گردآوردن و هماهنگ کردن گروه های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد گروه های شهروندی و همچنین نهادها و سازمان‌هایی که با گروه های کم درآمد و فقرا سروکار دارند شروع شد. طی این فرآیند و با ارائه طرح به گروه‌های مردمی و فعالان و اندیشمندان، چندین ایده مطرح شد و سپس مورد ارزیابی، نقد و اصلاح قرار گرفت. سرانجام برای کمک به گروه های کم درآمد یک صندوق با سرمایه گذاری دولتی ایجاد شد تا به آنها وام پرداخت کند اما نحوه پرداخت وام بسیار مهم بود. لذا مدیران موسسه تازه شکل گرفته با استفاده از تجربیات سایر کشورها به ایجاد شبکه ای از گروه ها و نهادهای مردمی روی آوردند تا از مزیت های پس انداز و وام دهی گروهی استفاده کنند. وام دهی گروهی باعث می شود تا افراد به هم گروهی های خود برای پیشرفت کمک کنند. آموزش نحوه به کاربستن سرمایه به کف‌آمده یکی از مهم ترین مزیت های وام دهی گروهی است. آنچه در این طرح بارز است استفاده مناسب از سازمان های مردم نهاد برای اجرای طرح هاست، این سازمان‌ها که مردم را گرد هم آورده‌اند مجری پروژه های بزرگی مثل ساختن خانه برای اجاره نشینان هستند. موسسه مرکزی مجری طرح، بعد از گردآوردن سرمایه اولیه، به عنوان واسط بین سازمان های مردم نهاد، بانک های خصوصی و دولت مرکزی است. بعدا این موسسه از نظر بودجه مستقل شد و هزینه سالانه خود را با سود وام ها تامین کرد.وام های متنوعی برای گروه های مختلف و سازمان های مردم نهادی که پروژه های مختلف پیشنهاد کرده بودند در نظر گرفته شد که از 3 درصد تا 10 درصد سود در نظر گرفتند.

تجربه تایلند در بهره گیری از تجربیات سایر کشورها، استفاده از ظرفیت سازمان های مردمی حائز اهمیت است. نکته مهم آن است که سازمان متولی اجرای پروژه ها از نظر مالی به سرعت مستقل می شود تا آسیب های مختلفی مثل تغییر سیاست ها، کاهش بازدهی و گرایش به سیاست های پوپولیستی برای طرح پیش نیاید. لذا طرح فقرزدایی مورد اشاره در تایلند با موفقیت همچنان بعد از 25 سال به کار خود ادامه می دهد و به رشد و اصلاح فرآیندهای خود مشغول است.

برای ما که درگیر سیاست های آنی و ناقص دولت ها(مثل مسکن مهر)هستیم که ممکن است به سادگی با تغییر دولت زیرسوال برود این نکته بسیار مهم است. بناکردن طرح بر توانایی های مردمی و اصلاح و توسعه طرح توسط خود مردم (و البته با کمک دولت) نکته ای است که موجب پویایی و موفقیت طرح ها خواهد شد. چنانچه مطالعات متعدد در مورد طرح های مشابه نشان می دهد، سازمان های مردم نهاد یکی از بازوهای اجرایی طرح های فقرزدایی بوده و هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: