تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۱:۲۵ کد مطلب 51595

اعتراف تیم های ایرانی و 1+5؛ مذاکره درباره تحریم ها تازه آغاز شده است

تکلیف تعهدات ایران کاملا روشن و خیال 1+5 راحت است اما تکلیف تعهدات آنها به هیچ وجه روشن نیست و همچنان باید درباره آن مذاکرات سختی صورت بگیرد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایران هسته ای، پس از 3 روز، تازه ترین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین پایان یافت. هم تیم ایرانی و هم 1+5 تایید کرده اند که دستور کار اصلی این دور از مذاکرات مسئله تحریم ها بوده است. عباس عراقچی رییس تیم مذاکره کننده ایران گفته است در این دور از مذاکرات یک چارچوب برای بحث تحریم ها به دست آمد و تا حدی هم نگارش جزئیات در این باره شروع شد اما «کار به کندی پیش می رود».


حمید بعیدی نژاد هم همین موضوع را تایید کرده است.

سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات هسته ای نیز گفته است که بخش اعظم این دور از مذاکرات به مسئله تحریم ها اختصاص یافت ولی هنوز نمی توان گفت که در این باره توافق کاملی حاصل شده است.

کارشناسان در تهران می گویند وضعیت فعلی مذاکرات نشان دهنده یک نکته مهم است و آن هم این است که تکلیف تعهدات مربوط به ایران در لوزان کاملا روشن شده و حتی متن مربوط به آنها هم در همان مذاکرات لوزان تا حد زیادی نوشته شده است، به همین دلیل هم هست که 1+5 چندان اصراری روی متمرکز شدن بر نگارش متن توافق در این حوزه ها ندارد.در عوض، دور جدید مذاکرات از موضوعی شروع شده که در واقع در لوزان بسته نشد و آن هم مسئله تحریم هاست.

یک کارشناس ارشد در این باره به «ایران هسته ای» گفت: «این نشان می دهد تکلیف تعهدات ایران کاملا روشن و خیال 1+5 راحت است اما تکلیف تعهدات آنها به هیچ وجه روشن نیست و همچنان باید درباره آن مذاکرات سختی صورت بگیرد».

وی ادامه داد: «در واقع درست این است که بگوییم متن مربوط به تعهدات ایران در لوزان نوشته شده اما متن تعهدات 1+5 درباره تحریم ها تاه قرار است مذاکره شده و بعد نوشته شود».

وی تاکید که با ابن وضع تیم مذاکره کننده باید توضیح بدهد که در حالی که چارچوب لوزان تکلیف بحث تحریم ها را -لااقل به همان میزانی که تکلیف تعهدات ایران روشن است-روشن نکرده بوده، چرا درباره آن تفاهم صورت گرفته است؟

نکته دیگر درباره مذاکرات جاری این است که نماینده روسیه در مذاکرات ادعا کرده مسئله تحقیق و توسعه در دور جاری مذاکرات حل شده است.

این مسئله پرسش های مهمی را در این باره بوجود آورده است که ابهامات مسئله تحقیق و توسعه دقیقا به چه نحو حل شده است؟

ایران هسته ای پیش از این در گزارشی اصلاحات ضروری در چارچوب لوزان درباره موضوع تحقیق و توسعه را چنین تعریف کرده بود:

«یک اصلاح ضروری دیگر در چارچوب تفاهم شده در لوزان مربوط به مسئله تحقیق و توسعه است. آقایان دکتر صالحی و دکتر ظریف در اظهارات شفاهی خود پس از مذاکرات لوزان گفته اند از نخستین روز اجرای توافق تزریق گاز به ماشین های پیشرفته ایران (از جمله IR-6 و IR-8 که هر دو در آینده برنامه غنی سازی ایران نقش کلیدی ایفا خواهند کرد) آغازخ می شود.

هر دو نفر مایل بوده اند از این جمله آنها این نتیجه گرفته شود که تحقیق و توسعه ایران در توافق نهایی محدود نشده است. صرف نظر از اینکه عبارت صریح بیانیه لوزان می گوید تعداد و زمان بندی این برنامه باید مورد توافق قرار گیرد و حتی فکت شیت غیر رسمی طرف ایرانی هم می پذیرد که «آغاز و تکمیل» این برنامه در طول دوره زمانی 10 ساله خواهد بود، یک مسئله مهم تر در اینجا وجود دارد که بی شک کسی مانند آقای دکتر صالحی به آن واقف است ولی به دلایلی نامعلوم درباره آن بحث نمی شود.

آن مسئله این است که اساسا حتی اگر فرض کنیم از همان روز نخست هیچ مانعی برای تزریق گاز به مثلا ماشین IR-8 وجود نخواهد داشت، این آن تحقیق و توسعه واقعی نیست که ایران برای پیشرفت برنامه غنی سازی و افزایش ظرفیت آن در آینده بدان نیاز دارد. اگر ایران مثلا به مدت 10 سال صرفا بتواند به دو ماشین IR-8 دائما گاز تزریق کند، در واقع هیچ تحقیق و توسعه ای رخ نداده است. تحقیق و توسعه واقعی زمانی رخ می دهد که ایران بتواند در زمان مناسب 2 ماشین را به 4، سپس به 8 و همینطور تا 164 ماشین افزایش بدهد تا در نهایت یک cascade 164 تایی از ماشین های فی المثل IR-8 که به طور کاملا کارآمد با هم سری شده اند، در اختیار داشته باشد.

هر گونه محدودیت در scope برنامه تحقیق و توسعه ایران دقیقا به این معناست که چنین چیزی –لااقل در زمان مناسب- رخ نخواهد داد و برنامه تحقیق و توسعه سانتریفیوژ ایران در طول سال های اولیه پس از توافق یک برنامه واقعی تحقیق و توسعه نخواهد بود. این دقیقا نکته ای است که باید در چارچوب تفاهم شده در لوزان اصلاح شود. یک برنامه واقعی تحقیق و توسعه باید تحقیق و توسعه را در کنار هم داشه باشد والا اگر صرفا ایران اجازه تحقیق و درباره برخی ماشین های پیشرفته را داشته باشد ولی نتواند بر اساس نتیجه این تحقیقات برنامه خود را توسعه بدهد، در واقع هیچ تحقیق و توسعه ای رخ نداده است».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: