تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۲:۱۸ کد مطلب 51657

رویترز: اظهارات متفاوت آمریکا و ایران درباره حضور کشتی‌های ایرانی نزدیک یمن

وزیر دفاع آمریکا گفت: «کشتی ها (ی ایرانی) مسیر خود را تغییر دادند.ما به درستی نمی دانیم برنامه بعدی آنها چیست».

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از واحد مرکزی خبر در حالی که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده است یک ناو گروه متشکل از 9 کشتی ایرانی که گمان می رفت حامل سلاح برای نیروهای انصار الله یمن است دیروز جمعه از سواحل یمن فاصله گرفته و به سمت سواحل ایران حرکت کرده است، فرمانده نیروی دریایی ایران اعلام کرد این ناوگروه همچنان در حال اجرای ماموریت خود در خلیج عدن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا دیروز جمعه به گروه کوچکی از خبرنگارانی که او را در سفر به کالیفرنیا همراهی می کردند گفت: «کشتی ها (ی ایرانی) مسیر خود را تغییر دادند.ما به درستی نمی دانیم برنامه بعدی آنها چیست». کارتر افزود: «از این مسئله استقبال می شود زیرا به کاهش تنش کمک می کند و این چیزی است که ما تلاش می کنیم آن را به همه طرف ها در آنجا -از جمله ایرانی ها- پیشنهاد کنیم زیرا کاهش تنش را بهترین راه می دانیم».

سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون نیز پیش از این گفته بود کاروان کشتی های ایرانی دیروز جمعه در آبهای بین المللی و در نیمه راه طول سواحل عمان بود و همچنان به سوی شمال شرق پیش می رود. وارن نگفت که کشتی ها به ایران باز می گردند یا در مسیر رفتن به ایران هستند. وی گفت ارتش آمریکا از قصد آنها آگاه نیست و این کشتی ها هرلحظه ممکن است تغییر مسیر دهند.

اما حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ایران به خبرگزاری ایرنا گفت: «در شرایط کنونی ناوگروه سی و چهار در خلیج عدن و نزدیک ورودی تنگه باب المندب در حال گشت زنی است». وی به دو کشتی جنگی اشاره داشت که بخشی از ناوگان هستند. سیاری در زمان عزیمت کشتی ها گفته بود این کشتی ها در ماموریتی عادی برای مبارزه با راهزنی و محافظت از مسیرهای کشتیرانی شرکت دارند. اشتون کارتر روز چهارشنبه گفته بود آمریکا از این احتمال نگران است که کشتی های ایرانی حامل سلاح های پیشرفته برای حوثی ها باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: