تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۲:۴۸ کد مطلب 51663

4 برنامه چالشی صدا وسیما تعطیل شد

با حضور سرافراز – با توجه به روحیه مدیریتی وی – بسیاری از کارها و امور اساسی سازمان زیرنظر دفتر ریاست متمرکز شد و عبور از فیلتر دفتر ریاست، تقریبا برای تمام برنامه های اصلی سیما شکل گرفت.

به گزارش میدان 72 چندی است که با حضور سرافراز در سمت ریاست سازمان صداوسیما شاهد تغییرات کیفی، کمی و ساختاری در صداوسیما و محتوا و برنامه های شبکه های مختلف رسانه ملی هستیم؛ با آمدن سرافراز مخصوصا با تغییرات ابتدایی که در ساختار مدیریتی صداوسیما (البته غیر از پورمحمدی) انجام شد و تجربه نسبتاً موفق وی در سیمای برون مرزی، امید آن می رفت که برخلاف مدیریت قبلی حداقل صداوسیما طوری عمل نماید تا مخاطبان جذب شده به شبکه های فارسی زبان خارجی بیشتر نشوند! اما بنظر می رسد تغییرات صورت گرفته با انتظارات قبلی چندان همخوانی نداشته باشد.

در ابتدای کار، نهاد به اصطلاح «طرح کادّ» سازمان یعنی «باشگاه خبرنگاران جوان» که به نوعی کارآموزی نیروهای جوان محسوب شده و گزارشهای آماتوری این باشگاه در شبکه های صداوسیما در بسیاری موارد تنه به گزارشهای حرفه ای آن می زد، با تغییر سیاستها، تبدیل به یک مرکز آموزشی صِرف شده و بسیاری از نیروهای توانمند آن از سازمان جدا شده و یا در بخشهای دیگر مشغول به کار شدند.

IMG10010_932

به گزارش مسیرآنلاین در حوزه چابک سازی سازمان نیز که گفته می شد از رئوس برنامه های سرافراز است هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و صداوسیما با داشتن دهها هزار نیرو عملاً سالهاست از یک سازمان پرنشاط و سبک و چالاک که لازمه ساختاری رسانه هاست به یک سازمان با بوروکراسی های اداری و عده ای حقوق بگیر ثابت بدون تحرک لازم تبدیل شده است.
اما در مدت ریاست سرافراز جدیترین اتفاقات در حوزه برنامه سازی بویژه در خصوص برنامه های چالشی صداوسیما اتفاق افتاده است. متاسفانه از زمان حضور سرافراز در مسند ریاست ، برنامه های جذاب، جدی و چالشی صداوسیما یک به یک در حال تعطیل شدن هستند و توقیف آنها با تعطیلی کامل و یا تغییر رویه سابق یک به یک به آنها ابلاغ می شود.
IMG10010_858
«مصیر» اولین برنامه ای بود که برای همیشه تعطیل شد؛ دوشنبه 24 فروردین وقتی همه منتظر شروع این برنامه بودند، شبکه یک برنامه دیگری را روی آنتن برد و فردای آن روز علی ستوده نیا سردبیر این برنامه با اعلام آنکه عدم پخش برنامه با دستور مدیران بالا صورت گرفته، از تعطیلی برنامه سخن گفت؛ هرچند مدیر گروه اجتماعی شبکه یک با این بهانه که مصیر همزمان با برنامه نود پخش می شود، از عوض کردن زمان پخش گفت که عملاً این اتفاق نیفتاد و برنامه با دستور «مدیران بالا» توقیف شد.
IMG10010_883
«مناظره» برنامه بعدی بود که از چرخه برنامه های سیما حذف شد، این برنامه که با تمام انتقادات وارده مدل نسبتا موفقی از یک برنامه ی چالشی و مدل کوچکی از تضارب آراء در صداوسیما محسوب می شد، از گردونه پخش خارج شد.
اما جدی ترین گزینه حذف را می توان در خصوص برنامه «ثریا» دانست؛ این برنامه علیرغم طولانی بودن و یکنواختی روند اجرای آن، توانسته بود از زاویه های جدید به موضوعات مختلف اقتصادی، اجتماعی و … نگاه کند و مخاطبان ویژه ای را به خصوص در حوزه مستندسازی برای صداوسیما به پای تلویزیون بکشاند، با تیغ سانسور مدیران جدید روبرو شد.
IMG10010_730
سه برنامه چالش برانگیز و قوی «ثریا» یعنی بررسی طرح تحول سلامت، نقد مدیریت شهری و تحریم، کافی بود که محافظه کاری مدیران جدید صداوسیما را علیرغم ادعاهای قبلی برملا کند.
حتی کار بجایی رسید که مستند هیروشیما تا لوزان قبل از سخنرانی انقلابی رهبری در خصوص مذاکرات لوزان، مجال پخش نیافت و صداوسیما با توجه به مطالبه افکار عمومی در خصوص همسو شدن این سازمان با نظرات رهبری مجبور به پخش مستند مربوطه البته بدون پخش برنامه ثریا شد؛ بازپخشهای این مستند نشان از ادامه درخواست بینندگان رسانه ملی بوده است که مدیران این رسانه را دچار نوعی سردرگمی در خصوص سیاستهای جدید این سازمان و میزان انطباق و زاویه آن با نظرات افکار عمومی دارد.
IMG10010_362
«پایش» آخرین برنامه چالشی شبکه است که به زودی به سرنوشت برنامه های فوق دچار خواهد شد؛ وقتی در برنامه گذشته پایش که با تبلیغ فراوان و پخش تیزر خبر از بررسی «اقتصاد بعد از تحریمها» داده بود، با توجه به تجربه برنامه ثریا قابل پیش بینی بود که این برنامه هم توقیف خواهد شد؛ همزمان با شروع برنامه هفته گذشته پایش، وقتی «سیدعلی روحانی» کارشناس اقتصادی برنامه «پایش» با وجود گریم شدن و آمادگی حضور در استودیو با ممانعت «مدیران بالا» روبرو شد و مجال حضور در استودیو و صحبت از اقتصاد بعد از تحریم را نیافت، کلید سانسور و احتمالا حذف این برنامه نیز زده شد.
حذف و اتمام برنامه های جذابی چون «متن؛حاشیه» و سریال طنز «در حاشیه» نیز در راستای سیاستهای جدید تنش زداییسازمان صداوسیما ارزیابی می شود.

خوب است برای تنویر افکار عمومی، «مدیران بالا»ی صداوسیما گزارشی از آخرین نظرسنجی انجام شده از مردم را در خصوص تغییر میزان مخاطبان رسانه ملی و همچنین رسانه های فارسی زبان خارج از کشور ارائه دهند تا مشخص شود در دوره کوتاه مدیریت فعلی میزان مخاطبان رسانه ملی چقدر کاهش یا افزایش داشته است!؟ هرچند گزارشهای نظرسنجی رسانه های آنطرف آبی حکایت از افزایش چشمگیر مخاطبان ماهواره را دارد و مسوولان صداسیما باید در اینخصوص موضعگیری مستندی در رد یا قبول گزارش مربوطه داشته باشند.

منبع : مسیر آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: