تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۴:۱۶ کد مطلب 51723

نیاز هزار میلیارد دلاری برای آنها که می‌خواهند ازدواج کنند

برآوردی ساده نشان می‌دهد که دولت برای ساماندهی 15 میلیون فرد آماده ازدواج، باید هزینه‌ای در حدود 1.2 هزار میلیارد دلار را متقبل شود.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از اقتصاد نیوز، چند روز قبل بود که یکی از نمایندگان مجلس از وجود 15 میلیون ایرانی آماده ازدواج خبر داده بود. آماری که وی اعلام کرده بود، نشان از آن دارد که دولت برای ساماندهی افراد مجرد، باید فکری به حال 15 میلیون ایرانی کند و مسکن و شغل لازم که از الزامات دوام یک زندگی است، برای این افراد فراهم کند.

هرچند که تورم در هشت سال اخیر فشار خود را در سرمایه‌های موردنیاز برای ایجاد شغل و واحدهای مسکونی نشان داد اما فعالیت‌هایی که دولت یازدهم برای کاهش نرخ تورم انجام داد، در نهایت در این دو بخش خود را نشان داد. در این میان، می‌توان با یک برآورد کلی، هزینه لازم برای شغل و مسکن هر یک از این افراد را به دست آورد.

در این میان، آن طور که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش از این مطرح کرده بود، برای ایجاد یک شغل، هزینه‌ای در حدود 150 میلیون تومان مورد نیاز است. هرچند که وی کمی بعد، این رقم را بالاتر برده و تاکید کرده بود که با توجه به نرخ رشد منفی، این هزینه به حدود 400 میلیون تومان نیز می‌رسد. با این حال، آن‌طور که آمارها نشان می‌دهد نرخ رشد اقتصادی از حالت منفی بودن خارج شده و با توجه به این مسئله، می‌توان عددی در حدود 150 میلیون تومان را برای ایجاد یک شغل در نظر گرفت.

در عین حال، دولت علاوه بر ایجاد شغل، باید فکری به حال مسکن این افراد کند. بر این اساس، اگر یک واحد کوچک مسکونی به متراژ 50 متر و به قیمت متری دو میلیون تومان را در نظر بگیریم، عدد 100 میلیون تومان برای خرید یک واحد 50 متری به دست می‌آید. این مسئله در حقیقت این نکته را نشان می‌دهد که دولت برای ساماندهی هریک از این افراد آماده ازدواج باید 150 میلیون تومان برای ایجاد شغل و 100 میلیون تومان برای مسکن هزینه کند که در نهایت عدد 250 میلیون تومانی برای هر یک فرد به دست می‌آید.

در حقیقت اگر قرار باشد دولت 15 میلیون فرد آماده ازدواج را ساماندهی کند، باید برای هر یک نفر آنها هزینه 250 میلیون تومانی را متقبل شود. یعنی اگر بخواهد کلیه افراد در سن ازدواج را ساماندهی کند، باید سه میلیون و 750 هزار میلیارد تومان هزینه کند. این عدد معادل 1.2 هزار میلیارد دلار (با احتساب دلار سه هزار تومانی) است.البته این رقم با فرض در نظر گرفتن مسکن و اشتغال برای همه مجردهاست، چرا که به دلیل مشخص نبودن جنسیت این افراد نمی‌توان برآوردی از تعداد زوج‌ها داد. چنین رقمی که در مقابل عدد تولید ناخالص داخلی یعنی 934 هزار میلیارد تومان، رقم بسیار بزرگی را نشان می‌دهد، خبر از هزینه‌هایی می‌دهد که دولت باید برای ساماندهی افراد در سن ازدواج در نظر بگیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: