تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۷:۳۳ کد مطلب 51747

اظهار نظر وزیر بهداشت درباره ماجرای سگ‌کشی

وزیر بهداشت درباره معضل سگ‌ها گفت: سگ‌ها مشکل ما نیستند، ما امروز گرفتار موش‌ها و بیماری سالک هستیم.

به گزارش میدان72 به نقل از  خبر آنلاین، ماجرای سگ کشی در استان فارس موجب اعتراض گسترده شدن اعتراضات حامیان حیوانات و سازمان حفاظت از محیط زیست شد. ماجرا از فیلمی شروع شد که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست گشت. آنچه صدای اعتراض یکپارچه حامیان و دوستداران حیوانات را بلند کرد روش کشتن این حیوانات و به دست آوردن عایدی ناچیز از لاشه‌های این حیوانات ولگرد بود. آنطور که در فیلم نمایش داده می‌شود عده‌ای در شهرک صنعتی شیراز سگ‌های ولگرد را با تزریق موادی سمی در مدت چند دقیقه می‌کشتند. توجیه هم آلوده بودن این حیوانات بود.

اما سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در حاشیه همایش ملی سلامت در جمع خبرنگاران در مورد سگ‌های ولگرد و مساله بهداشت آن‌ها گفت: مساله سگ‌ها جزو وظایف شهرداری‌ها، سازمان دامپزشکی و سازمان محیط زیست است و مشکل ما فعلا شیوع بیماری سالک در ۱۷ استان کشور است. ما فعلا گرفتار موش‌ها هستیم اجازه دهید بلایی سر موش‌ها بیاوریم تا حاشیه و مشکل جدیدی را ایجاد نکنند و گربه‌ها و سگ‌ها را به سازمان‌های دیگر بسپاریم.

او ادامه داد: وجود موش‌ها در فاصله ۵۰۰ متری مناطق مسکونی، مشکل ساز است؛ تعداد موش‌های منتقل کننده سالک به دلیل افزایش کاشت صیفی جات از جمله گوجه فرنگی در برخی شهر‌ها و نابسامانی نخاله‌های ساختمانی افزایش یافته است.

وزیر بهداشت در عین حال گفت: البته بیماری سالک از افغانستان و پاکستان تا طرف یمن، شیوع جدی دارد؛ اجازه دهید فعلا به موضوع سالک بپردازیم؛ در مورد قوانین جدید (حمایت از سگ‌های ولگرد)، سازمان محیط زیست، پاسخ گو است و مطمئنا فکر همه چیز را کرده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین در ادامه در مورد طرح تحول سلامت گفت: امروز خوشحالیم که معاون اول رییس جمهور – اسحاق جهانگیری – از عزم دولت برای پشتیبانی طرح تحول سلامت سخن گفتند؛ البته قبلا هم گفته بودند و رییس حمهور نیز در صحبت‌های نوروزی به مردم اطمینان دادند که این طرح ادامه می‌یابد.

هاشمی اظهار امیدواری کرد که در قالب قوانین دایمی، راهکارهایی مصوب شود که هزینه‌های طرح تحول سلامت به صورت پایدار تضمین شود و این طرح با آمد و شد دولت‌ها، وزرا و مسوولان دچار آسیب نشود.

اولویت‌های وزارت بهداشت در سال ۹۴
وزیر بهداشت گفت: اولویت اصلی این وزارتخانه، ادامه صحیح‌تر طرح تحول سلامت است که در سال گذشته آغاز شد و اشکالات آن برطرف و نظارت‌ها جدی‌تر می‌شود.

هاشمی ادامه داد: ۱۵۰ ناظر برای نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت در سال ۹۳ در بیمارستان‌ها آموزش دیدند که امسال نظارت‌های خود را انجام خواهند داد.

او گفت: توجه به بهداشت به ویژه بهداشت محیط و نظارت بر اغذیه فروشی‌ها، شرکت‌های تولید مواد غذایی و محیط‌ها به ویژه از نظر فاضلاب و پسماند از دیگر اولویت‌های وزارت بهداشت برای سال جاری است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال حتما بعد از ۳۶ سال در حوزه آموزش پزشکی تجدید نظرهایی انجام خواهد شد.

هاشمی ادامه داد: این تجدیدنظر‌ها در حوزه‌های دندانپزشکی، داروسازی و بومی گزینی خواهد بود تا مناطق محروم به صورت پایدار بتوانند از متخصص و فوق تخصص بهره‌مند شوند و از سوی دیگر از طرح اجباری (تعهد دانشجویان) نیز به تدریج بی‌نیاز شویم.

سازمان‌های بین المللی به کمک مردم مظلوم یمن بشتابند
وزیر بهداشت با اشاره به اجازه ندادن ارسال کمک‌های دارویی به یمن، گفت: جای تاسف است که در قرن ۲۱ چنین رفتارهایی که صرفا شباهت به رفتار رژیم صهیونیستی دارد آن هم از دولتی که حرمین شریفین در اختیارش است و باید مظهر مهربانی و انسانیت باشد، دیده می‌شود.

هاشمی گفت: متاسفیم که اجازه ندادند هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، خدماتش را برای مردم یمن ارسال کند.

او ادامه داد: بیمارستان‌ها را آماده کرده بودیم و قرار بود حدود ۱۲۰ مجروح که شرایط بسیار نامناسبی داشتند به ایران منتقل شوند اما بیش از ۲۰ روز است که هواپیما و محموله دارویی و تجهیزاتی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌هایی که در این اقدام انسان دوستانه تلاش کردند و می‌کنند، منتظر هستند تا محموله‌ها را به یمن ببرند و از آن طرف، مجروحین را منتقل کنند.

او گفت: نباید رفتاری غیر از سال گذشته در حوزه دارو داشته باشیم، امسال هم وزارت بهداشت مناقصاتی را گذاشت تا هزینه‌های دارو کاهش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: