تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۸:۴۴ کد مطلب 51827

نبویان در دانشگاه تبریز: ما داریم لحظه به لحظه عقب‌نشینی می‌کنیم/ در لوزان نسبت به ژنو عقب نشینی داشتیم

نماینده مردم تهران در مجلس در نشست «پشت پرده قرارداد لوزان» دانشگاه تبریز درباره مسائل کشور و پرونده هسته‌ای به سخنرانی پرداخت.

به گزارش میدان72 به نقل از زیتون، حجت الاسلام نبویان، نماینده مجلس در نشستی که با عنوان «پشت پرده قرارداد لوزان» در دانشگاه تبریز در حال برگزاری است، به ایراد سخن پرداخت.

 

نبویان در این نشست محور سخنان خود را به مذاکرات هسته ای و بیانیه لوزان و مقایسه آن با توافق ژنو اختصاص داد.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما داریم لحظه به لحظه عقب نشینی میکنیم . در لوزان نسبت به ژنو عقب نشینی داشتیم .

 

وی به بیان اهمیت نیروگاه اراک و دشواریهای جوانان و دانشمندان کشور در رسیدن به این مرحله از پیشرفت هسته ای پرداخت و اشاره کرد: مهمترین نیروگاه ایران اراک است و با این حال در ژنو گفتند تکمیل نشود و بدتر از آن در لوزان گفتند قلبش را نابود کنید

 

سخنران نشست «پشت پرده قرارداد لوزان» با انتقاد از رفتار دولت در سیاست خارجی و مخصوصا در پرونده هسته ای و انفعال و عقب نشینی دولت در برابر ۱+۵  گفت: کار بجایی رسید که میگویند اشکال ندارد که به بازدید سرزده بیایند، چیز مخفی نداریم.

 

نبویان با انتقاد شدید از این نوع رفتار در خصوص مسائل کشور گفت: این یک حرف سبک و نسنجیده ای است.

 

این نماینده مجلس با انتقاد از رفتار ضعیف دولت در برابر آزانس از طرفی و میزان اعتماد به آژانس بین المللی انرژی اتمی بعنوان یک نهاد حقوقی و فنی پرداخت و گفت: ما به آژانس اعتماد نداریم ، مگر اطلاعات شهید شهریاری را اینها به سرویسهای جاسوسی غرب ندادند ؟

 

وی ضمن اشاره به اهمیت امنیت کشور با انتقاد صریح از تیم مذاکره کننده گفت: با مفاد لوزان باید تمام سایتهای نظامی را در اختیار آنها قرار دهیم . ما هسته ای نخواستیم ، امنیت کشور به خطر می افتد .

 

نبویان در خصوص اجازه بازدید از مراکز نظامی گفت : امروز میگویند دانشمندان هسته ای و متخصصان را در اختیار ما قرار دهید ، فردا هم میگویند فرمانده ارتش و … را در اختیار ما بگذارید .

 

این نماینده مجلس با انتقاد از عدم تعهد طرف مقابل در وعده های خود گفت : در ژنو قولهایی دادند ( پولهای نقدمان و … پتروشیمی و … ) که عمل نکردند ، الان چگونه اعتماد کنیم ؟

 

وی گفت: تحریمهای ما ۴ نوع است هسته ای ، حقوق بشر ، تروریسم ، موشکی ، که اینها فقط بعضی از تحریمهای هسته ای را متوقف میکنند .

 

نبویان گفت: با مردم صادق باشیم اینها از روش مغالطه حذف استفاده میکنند . مثل کسی که میگفت قرآن گفته نماز نخوانید و نصف آیه را نمیخواند . ( لا تقربوا الصلوه و انتم سکری )

 

وی در باره ابهامات اساسی در بیانیه لوزان گفت : بیشتر بندهای بیانیه مبهم است و آمریکاییها راحت میتوانند تفسیر به رأی کنند . با این حال نظارتهایی که گذاشته اند خیلی خطرناک است باید مواظب باشیم .

 

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت : “با این توافق ، هسته ای ما را که گرفتند، فردا بهانه هاب دیگری می آورند ، موشکی و حرب الله و … ولی با این حال باید همه مسئولین بدانند که ایران با مقاوت ابر قدرت شده است نه با مذاکره . ”

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: