تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۷ - ۰۹:۰۰ کد مطلب 51889

پرسپولیس در ایستگاه برانکو!

آنقدر با بی انضباطی بازیکنان برخورد نکردند تا امروز یکی از بی انضباط ترین پرسپولیس های تاریخ را می‌بینیم.در یک مقیاس کوچک این بی انضباطی ها کار پرسپولیس را دشوار می‌کرد و به این تیم صدمه ی جدی وارد می‌کرد.

به گزارش سرویس ورزشی میدان 72، در این چند روز اخیر که نوشته ها در باره ی تغییر در کادر فنی پرسپولیس زیاد شده یکی از بهترین اظهار نظرها را محمد نوری کاپیتان پرسپولیس انجام داده است.بازیکنی که در فصل کابوس وار پرسپولیس عملکرد خوبی داشته گفته است:آنقدر با بی انضباطی بازیکنان برخورد نکردند تا امروز یکی از بی انضباط ترین پرسپولیس های تاریخ را می‌بینیم.در یک مقیاس کوچک این بی انضباطی ها کار پرسپولیس را دشوار می‌کرد و به این تیم صدمه ی جدی وارد می‌کرد.اما در یک مقیاس بزرگتر بی انضباطی کسانی که مسئول گرفتن تصمیمات بزرگ در این تیم هستند آسیب های جدی تری به این تیم زد.کسانی که بذر اشتباه را از مدتها در پرسپولیس کاشتند.این یک اتفاق با مزه است که کسانی که خود مقصران اصلی بیمار شدن پرسپولیس هستند همچنان با تغییر در نیمکت این تیم کسان دیگر را مقصر وضع بد باشگاه نشان می‌دهند.البته که درخشان خودش از مسئولیت سرمربیگری استعفا داده اما یکی از مدیران این تیم سه ماه پیش مذاکره با برانکو و قطبی را تایید کرد و از آن روز به بعد اقتدار درخشان نزد بازیکنان بیش از پیش خراب شد.در واقع استعفای درخشان بیش تر کلمه ی برکناری را به ذهن متبادر می‌کند تا کناره گیری.

درخشان

نیمکت تیم در همه جای دنیا بیشتر از جای دیگر جلوی چشم هواداران و رسانه هاست و آنقدر که ایجاد تغییر در سطح کادر فنی برای مردم و مطبوعات شوق تحلیل و نوشتن ایجاد می‌کند که تغییر در سطح کلان چنین شوقی بر نمی‌انگیزد.پس باید زود به زود بعضی مربیان بیایند و بروند تا آن اشتباهات بزرگ از مرکز نگاه دور شود.پرسپولیس مدت هاست که به آن نقطه ی بحرانی ای که تغییر در آن ضروری است رسیده و نیاز به تغییر دارد.حتما مسئولان بالادستی این موضوع را خوب می‌دانند که در هر سال چندین بار حرف از خصوصی سازی می‌زنند اما در عمل چیزی که اتفاق می‌افتد تغییر اسم مربیان است.چون آن تغییر ضروری اتفاق نمی افتد باید تغییرات کوچک رخ بدهد تا برای مردم آن تغییر بزرگ ضروری جلوه نکند.

درخشان را که با توپ پر به جنگ با دایی فرستاده بودند حتی مجال ترک درفشی‌فر را به او نداد. آن همه هیاهو اما خیلی زود رنگ باخت تا خودش هم باور کند تمدید روز به روز ویزایش در اقامتگاه سرخ‌ها، عاقبتی جز برکناری ندارد. استعفا! کسی که دقیقاً یک روز قبل از جدایی‌‌اش از پرسپولیس گفته بود استعفا کار آدم‌های ترسو است عاقبت استعفا داد و شب هنگام که از کرده‌‌اش پشیمان شد، صبح علی‌الطلوع روانه ساختمان باشگاه در خیابان شیخ بهایی شد تا شاید یک بازی دیگر هم روی نیمکت پرسپولیس بنشیند و آخرین روز بودنش، ناکامی مقابل تیم 10نفره راه‌آهن با مدیریت علیرضا رحیمی (همانی که آمدن درخشان باعث رفتنش از پرسپولیس شده بود) نباشد اما فهمید مرغ از قفس پریده و جناب ‌نژادفلاح خرسند از جدایی درخشان، در استانبول دارد با پروفسور عکس یادگاری می‌گیرد!

علی دایی

برانکو آمد، درخشان رفت. گروهی این رفت و آمد را به فال نیک گرفتند! گروهی دیگر که آنها نیز باید بروند تا راه بر علم و دانش، آن هم علم و دانش روز باز و هموار شود با آنکه کم تعدادند اما مقاومت خواهند کرد.برانکو ایوانکوویچ که نیازی وافر دارد به «اتوریته»بیش‌تر، در کنار کارلوس کروش قرار دارد! مردانی که باید زده شوند! مردانی که به جرم دانستگی بیشتر و به روزتر بودن، باید هدف قرار بگیرند! مردانی که چون خارجی‌اند، پس اجنبی‌اند و هواداران علم و دانش‌شان، اجنبی‌پرست!

اما مسئله این است که درد پرسپولیس چند گل بیشتر زدن و چندین گل کمتر خوردن نیست! پرسپولیس ابهت خود را- ابهت ناشی از پرسپولیس بودن خود را- از دست داده است. پرسپولیس سبک و سیاق پرسپولیسی خود را از دست داده است! پرسپولیس سلیقه و پسند و ترجیح خود را از دست داده است! و انگار که، پرسپولیس بلندپروازی و در نتیجه سختکوشی و سختگیری نسبت به خود را از دست داده است! پرسپولیس را در سال‌های اخیر در میدان نمی‌دیدیم!

تیمی که سبک داشت! تیمی که ویژگی رفتاری داشت! تیمی که عیب هم داشت، اما در همین زمینه نیز خصوصیت‌های انحصاری خود را داشت! تیمی که اگر ناصر محمدخانی را از دست می‌داد، فرشاد پیوس را رو می‌کرد! تیمی که از علی دایی، بازیکنی برای بایرن مونیخ می‌ساخت! تیمی که با پایان رأفت – که معمولی‌ترین بازیکن بود- گلزن سفت و محکم خشنی می‌ساخت! آیا پرسپولیس امروز این هنرها را داراست؟

بگذریم و از اصل موضوع دور نشویم!به هر حال حالا نوبت برانکو است.مربی ای که بی شک هم کارنامه ی درخشان تری دارد و هم ثبات بیشتری.مربی ای که فوتبال ایران را به خوبی می‌شناسد و فلسفه ی مربی گری اش شاخصه هایی دارد که با فوتبال ایران جور در می‌آید.یک فرد معتدل و میانه رو…او در کارش کلمه ی افراط را را به ذهن کسی نمی‌آورد.برانکو یک مربی خوب است.مربی ای که می‌تواند چیزهای زیادی به تیم پرسپولیس اضافه کند.اما آیا شیوه ی نامطلوب و خود ویرانگرانه ی پرسپولیس این اجازه را به او می‌دهد؟آیا بی انضباطی های این باشگاه با آمدن برانکو حل می‌شود؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: