تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۷ - ۱۵:۲۵ کد مطلب 51979

دانشگاه ها آثار شهید مطهری را نقد کنند

دبیر ستاد بزرگداشت سالگرد استاد شهید مرتضی مطهری از دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه ها خواست تا آثار و کتاب های این شهید را مطالعه و نقد کنند.

به گزارش میدان 72 به نقل ازایرنا،محمد دارایی روز دوشنبه در نشست خبری سی و ششمین سالگرد شهادت استاد مطهری گفت: از دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور و سایر مراکز علمی می خواهیم تا وارد نقد آثار شهید مطهری شوند تا بتوانند از آثار وی به نحو شایسته استفاده کنند.

وی از آمادگی ستاد سالگرد شهید مطهری برای اعزام سخنران های مطهری پژوه به نهادها و دانشگاه ها خبر داد و افزود: از سازمان های مردم نهاد و دولتی انتظار داریم وظیفه خود شامل ترویج، تبلیغ و آگاهی بخشی به نسل جوان و جامعه را در قبال شهید مطهری انجام دهند.

دارابی، با اشاره به رونمایی از دو کتاب در سالروز شهادت شهید مطهری گفت:جهاد اسلامی و سی امین جلد مجموعه آثار شهید مطهری از انتشارات صدرا به عنوان کتاب هایی است که در 12 اردیبهشت رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه آثار شهید مطهری تاکنون به 36 زبان زنده دنیا ترجمه شده اضافه کرد: تمام کتاب های شهید مطهری در پایگاه اینترنتی بنیاد شهید مطهری به صورت دیجیتال در دسترسی همه علاقه مندان است.

دبیر ستاد بزرگداشت سالگرد شهید مطهری بخش بزرگی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرهون روشنگری های این استاد شهید در سال های قبل از انقلاب دانست و گفت: مطهری در زمانی که موج غربزدگی، اسلام زادیی، سکولاریسم و التقاط بر کشور ما به ویژه در دانشگاه ها حاکم بود، با بیانی روشن دین اسلام را معرفی کرد.

وی افزود: این فیلسوف و اسلام شناس عمر خود را برای مبارزه با انحرافات و کج روی ها صرف کرد و لذا حق بسیار بزرگی بر همه دارد.

دارایی ضمن نقل سخنانی از حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در بزرگداشت و مقام شهید مطهری گفت: وظیفه اصلی ستاد بزرگداشت شهید مطهری عبارت از برنامه ریزی، هدایت، مدیریت و انسجام سازمان های دولتی و مردم نهاد است تا با همفکری برنامه هایی را برای سالروز شهادت و هفته معلم ارائه کند.

وی با تاکید بر این نکته که ستاد بزرگداشت در طول سال نیز برنامه هایی را مدیریت می کند، افزود: از دیگر اهداف این ستاد می توان به تنظیم راهبردها، خط مشی ها و برنامه هایی اشاره کرد که در اختیار همه اعضا قرار می گیرد تا برای تمام سال برنامه ریزی کنند.

* محورهای چهارگانه برنامه های سالگرد شهید مطهری

دارایی تمام برنامه های سالگرد استاد شهید مطهری را در چهار محور عنوان کرد و گفت: برخی برنامه ها شامل همایش، نشست، کرسی آزاداندیشی و جلسات است و بعضی دیگر از برنامه ها نیز شامل برپایی نمایشگاه کتاب، عکس، پوستر و کلمات قصار شهید مطهری است.

وی افزود: محور سوم مربوط به تولیدات سازمان ها و نهادهای دولتی و مردم نهاد است که شامل پوستر، نرم افزار، سیر نمایشگاهی آثار شهید مطهری و کتاب های جدید است و محور چهارم نیز برنامه هایی است که از سوی مطبوعات، رسانه ها، فضای مجازی و صدا و سیما پیش بینی شده است.

* مراسم روز استاد در مراکز دانشگاهی

دارایی با اشاره به همکاری 30 نهاد و سازمان برای برگزاری مراسم سالگرد استاد شهید مطهری گفت: در تمامی مراکز دانشگاهی مراسمی با عنوان روز استاد برپا می شود و همچنین نشست ها و کرسی های آزاداندیشی با محور معرفی شخصیت و آثار شهید مطهری برگزار می شود.

وی همچنین از برنامه ریزی برای برگزاری 12 همایش با موضوع های پیش بینی شده در برخی از دانشگاه های کشور خبر داد.

* گلباران مزار شهید مطهری

وی یکی از برنامه های هفته معلم را گلباران مزار شهید مطهری در جوار حرم حضرت معصومه(س) با همکاری آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: همچنین محل شهادت استاد در 12 اردیبهشت در تهران نیز گلباران می شود.

دارایی افزود: در هفته معلم از سوی آموزش و پرورش برنامه هایی در سطح مدارس تدارک دیده شده تا اندیشه ها و آثار این معلم شهید از طریق برگزاری مسابقات کتابخوانی، برپایی نمایشگاه کتاب، مسابقات پیامکی و وبلاگ نویسی ترویج شود.

وی از برپایی برنامه هایی از سوی بسیج دانش آموزی و بسیج دانشجویی در هفته معلم سخن گفت و افزود: نشست های فرهنگی با محوریت اندیشه های ماندگار شهید مطهری با عنوان ‘فکر تعالی بخش’ در مدارس برگزار می شود.

وی افزود: در تمام دبیرستان های زیرمجموعه دانشگاه شهید مطهری مراسمی با عنوان ‘مطهری، پدر اندیشه معارف اسلامی’ و مراسمی دیگر با عنوان ‘امام علی(ع) از منظر شهید مطهری’ برگزار خواهد شد.

* طرح پژوهشی عاشوراپژوهی

دارایی از طرح پژوهشی عاشوراپژوهی به عنوان برنامه ویژه مدرسه عالی شهید مطهری یاد کرد و گفت: همایش سالگرد شهید مطهری با حضور شخصیت های علمی و سیاسی، برگزاری نشست های اعتقادی به صورت گروهی در برنامه اعتکاف طلاب و برگزاری نمایشگاه کتاب از دیگر برنامه های این مدرسه در هفته معلم خواهد بود.

دبیر ستاد بزرگداشت سالگرد شهید مطهری در ادامه از برگزاری همایش میلاد ولایت امیرالمومنین(ع) با توجه به آرای شهید مطهری از 14 تا 15 اردیبهشت در دانشگاه تهران خبر داد و گفت: البته جلسات سخنرانی از 13 تا 17 اردیبهشت در دانشکده های مختلف پردیس مرکزی دانشگاه تهران با حضور اساتیدی همچون پروفسور جلال الدین عبدالرحمن از اندونزی و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد استاد حوزه و دانشگاه برگزار می شود.

وی با بیان این که نمایشگاه هایی از آثار شهید مطهری در 22 دانشکده برپا خواهد شد، افزود: یکی از سران قوا فردا (سه شنبه) در دانشگاه تهران درباره شخصیت شهید مطهری سخنرانی می کند.

* افتتاح کتابخانه تخصصی استاد مطهری

دارایی با بیان برنامه های خانه موزه شهید مطهری گفت: علاوه بر مراسم افتتاحیه کتابخانه تخصصی استاد مطهری، اولین نمایشگاه آثار استاد مطهری شامل عکس و کتاب در گالری آینه مطهر خانه موزه مطهری افتتاح خواهد شد.

وی افزود: ویژه برنامه ‘نقدی بر اندیشه استاد’ با رونمایی از آثار استاد شهید مطهری برگزار می شود و برنامه ‘دو اسلام و یک امت’ با عنوان ‘مطهری و مدنیت اسلامی’ از سوی خانه موزه برپا می شود و همچنین از دانش آموزانی که در سال 93 از خانه موزه استاد مطهری بازدید کرده اند، با برگزاری مسابقه نقاشی و خاطره نویسی تجلیل خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه های ارتش، سپاه پاسداران و عقیدتی بسیج از برگزاری نشست تخصصی در سرای اهل قلم خبر داد و گفت: این نشست به همت دبیرخانه ستاد بزرگداشت سالگرد شهید مطهری چهارشنبه آینده (16 اردیبهشت) در نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار می شود.

دارایی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر انحصار انتشار آثار شهید مطهری از سوی انتشارات صدرا گفت: انحصار کتب شهید مطهری مربوط به خانواده شهید است و ظاهرا با توجه به این که 30 سال از مدت انتشار کتاب های شهید مطهری می گذرد و طبق قانون تصویب شده از سوی مجلس شورای اسلامی انحصار کتاب های شهید مطهری به 50 سال افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا بیش از 30 سازمان و نهاد در برگزاری مراسم سالگرد شهید مطهری شرکت می کنند که می توان به فعالیت های وزارت خانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و آموزش و پرورش اشاره کرد.

سازمان های اوقاف و امور خیریه، تبلیغات اسلامی، بسیج مستضعفین، بسیج دانشجویی، فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران، هلال احمر، مدرسه عالی شهید مطهری، مرکز رسیدگی به امور مساجد، شهرداری تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و صدا و سیما از دیگر اعضای این ستاد هستند که برنامه هایی را در هفته معلم اجرا می کنند.

ستاد بزرگداشت سالگرد استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان برگزارکننده مراسم هفته معلم و سالروز شهادت مطهری به عنوان زیرمجموعه بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری فعالیت می کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: