تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۷ - ۱۵:۴۱ کد مطلب 51994

شفیعی کدکنی با میراث خواجه عبدالله انصاری به نمایشگاه می‌آید

کتاب «در هرگز و همیشۀ انسان» اثر محمدرضا شفیعی کدکنی که انتشارات سخن آن را منتشر کرده در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد.

به گزارش میدان 72 به نقل از فارس، «در هرگز و همیشۀ انسان» (از میراث عرفانی خواجه عبدالله انصاری) عنوان تازه‌ترین اثر محمدرضا شفیعی‌کدکنی است که از سوی انتشارات سخن راهی بازار نشر شده است.

امتیاز بزرگ این کتاب بر تمامی آثاری که در ایران و خارج از ایران تا کنون به نام خواجه عبدالله انصاری انتشار یافته، این است که چند «متن» پارسی موجود در این کتاب با تمامی آثار نشریافته به نام خواجه، از بنیاد متفاوت است.

آنهایی که با مطالبی از این دست آشنایی دارند مطلع هستند که آنچه از آثار فارسی خواجه عبدالله تا این لحظه در جهان نشر یافته است، به جز کتاب طبقات الصوفیه و صد میدان او همگی آثاری هستند که به لحاظ مسائل مایگی و سبک شناسی و نسخه شناسی بسیار جدیدند.

قدیمی‌ترین نمونه‌هایی که از خواجه عبدالله انصاری منتشر شده 400 تا 500 سال از زمان وی فاصله دارد و از منظر مسائل سبک شناسی و تاریخ زبان نیز دارای کمترین نشانه‌هایی از قدمت‌اند.

مقدمه‌ای درباره خواجه عبدالله انصاری و جایگاه او در عرفان ایرانی و در نثر هنری صوفیانه و بحثی در نادرستی انتساب حدود بیست رسالۀ فارسی به او و سخنی دربارۀ تفسیر کشف الاسرار میبدی و ارتباط آن با خواجه عبدالله از جمله بخش‌هایی است که خوانندگان در این کتاب با آن روبرو شده‌اند.

خواجه عبدالله انصاری، «پیر هری» غیر از «خواجه عبدالله انصاری» است!، دربارۀ آثار فارسی منسوب به انصاری، اشاره‌ای به آثار عربی خواجه عبدالله، روایتی کهن از مناجات انصاری، فصل من کلمات شیخ‌الاسلام عبدالله انصاری، مناجات، مناقب شیخ‌الاسلام و … فهرست بخش‌های کتاب «در هرگز و همیشۀ انسان» است.

کتاب «در هرگز و همیشۀ انسان» را انتشارات سخن در 545 صفحه و شمارگان 2200 نسخه منتشر کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: