تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۸ - ۱۴:۵۶ کد مطلب 52153

آمریکا و نحوه نگرش آن به ایران

نگرش برخی به ایالات متحده آمریکا آن است که آمریکا را به عنوان بزرگترین کشور سرمایه داری جهان، دارای امکانات اقتصادی و تکنولوژیکی وسیعی می دانند که در صورت ایجاد رابطه حسنه با آن کشور، می توان از امکانات مزبور برای تامین نیازها و رفع مشکلات اقتصادی و ضعف های تکنولوژیکی بهره گرفت . مقاله حاضر پاسخی است به این گونه نگرش ها .

میدان 72/دکتر محمدعلی احمدیان؛ عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی (مشهد)
این مقاله در سال 1379 در مجله پژوهش های اجتماعی اسلامی، شماره 22 به چاپ رسیده است که بازخوانی آن در برحه کنونی بسیار جالب توجه خواهد بود. نویسنده مقاله در حال حاضر رییس گروه جغرافیا دانشگاه آزاد اسلامی مشهد می باشد.

برای آنکه میزان تحقق این تصور که در صورت ایجاد رابطه حسنه با آمریکا مشکلات اقتصادی حل میشود، می باید مفاهیم کلیدی در این زمینه را مورد تحلیل قرار دهیم . ابتدا باید دید نگرش آمریکائیان به کشورهای جهان سوم و از جمله به کشور ما ، چگونه است . این دیدگاه از ابعاد گوناگون قابل بررسی است :

 

  • نگرش آمریکا به ایران از بُعد سیاسی و استراتژیکی

یکی از ابعاد توجه آمریکا به ایران ، ایدئولوژیک بودن انقلاب مردم ایران و بخصوص بُعد اسلامی و اعتقادی آن است . اصولا انتساب ایران به اسلام کافی است تا بسیاری از جنبه های عملکرد آمریکا را درک نماییم . اسلام و توانایی های آن در جهت ایجاد وحدت میان ملت هایی با اوضاع جغرافیایی وفرهنگی متفاوت،وتبدیل بالقوه ی این نیروهای پراکنده به یک قدرت جهانی ، به همان اندازه که برای مسلمانان امید بخش است،به همان نسبت برای آمریکا و سایر قدرت های استکباری (که در گروه کشورهای مسیحی جهان ، با خاطراتی از جنگ های صلیبی قرار دارند) موجب نگرانی می باشد . ایجاد مراکز تحقیقاتی متعددی که به مطالعه در مورد جهان اسلام می پردازند از سوی این کشورها و از جمله در ایالات متحده ، به منظور شناخت اسلام و مقابله با گسترش آن صورت می گیرد . انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره)و امواج گسترده آن در سطح جهان ، بر این نگرانی ها افزود ؛ لذاسیاستمداران آمریکایی نیز مطالعه درباره ی جهان اسلام را در دستور کار خود قرار دادند[1].

رهنمودهای ریچاردنیکسون ریاست جمهوری اسبق آمریکا ، خطاب به زمامداران آن کشور نشان می دهد ، اطلاعات وی درباره ی اوضاع جغرافیایی و مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جهان اسلام ، بیش از بسیاری از تحصیلکرده ها و روشنفکران مسلمان است (هرچند این اطلاعات و تحلیل ها خالی از اشتباهات فاحش نیست) . وی ضمن ستایش از پیشرفت های علمی مسلمانان در گذشته ووجود دانشمندانی چون بوعلی سینا و رازی در طب ، بیرونی در جغرافیا ، جابر در شیمی و ابن رشد در فلسفه و اعتراف به اینکه موفقیت های دوره رنسانس اروپا ، متکی بر پیشرفت های علمی جهان اسلام بوده است ، می نویسد : جهان اسلام از دهه های 1950 و1960 از قید استعمار بیرون آمد و اینک به دنبال جایگاه جهانی خود می گردد و لذا «ایالات متحده نیاز به مشی فعالی دارد تا بر این تحولات تاثیر سازنده بگذارد»[2] . نیکسون در این جا از جهان اسلام با تعبیر خاصی یاد می کند که نشان دهنده نگرش خاص قدرت های استکباری،بویژه سیاستمداران آمریکایی ، به کشورهای مسلمان و از ایران اسلامی می باشد . این تعبیر عبارت است از تشبیه کشورهای مسلمان به لانه ای از مار،لانه ای که آمریکایی ها بنا به توصیه وی،باید درآن وارده شده و اهداف خود راعملی نمایند[3].

با این وصف،به رغم خوش بینی گروهی از ساده اندیشان که با چشم دوستی ومحبت به آمریکاوسایرکشورهای سلطه گرمی نگرند ، حقیقت آن است که آن ها مارا به مثابه مارهایی سمی می نگرند.که طبیعتا باید درکمینش نشست وبا حیله گرفتارش کردودندانش را کشید.پرفسورخالدبلانکشب،استاد تطبیق ادیان در دانشگاه تامبل آمریکا،در مصاحبه با مجله العالم، بینش آمریکاییها نسبت به اسلام را چنین بیان می کند: کانونهای رسمی در آمریکا وبه طورکلی غرب،به اسلام به عنوان یک نگرانی جدی نگاه می کنند ودر حقیقت محافل صهیونیستی هستند که سعی می کنند آتش این اضطراب را شعله ور نگه دارند »[4]

وی تصریح می نماید به این که:«بین اسلام و غرب ناسازگاری دیرینه وجود دارد» .

بدیهی است ، روابط آمریکا با ملل اسلامی، در چارچوب چنین دیدگاهی تفسیر می شود و حمایت استراتژیکی آن ها از برخی کشورها نظیر مصر، ترکیه ، پاکستان و اندونزی ، تنها در جهت منافع آن ها و تسلط بر کانون های پر اهمیت جهان اسلام می باشد؛به عنوان نمونه می توان به دلایلی اشاره نمود که آقای نیکسون در مورد همکاری با پاکستان ذکر می کند :

«پاکستان تنها شریک استراتژیک بزرگی است که آمریکا در میان راه ترکیه به ژاپن داردودردهه های اخیر با پشتیبانی از نهضت مقاومت افغانستان … با آمریکا همکاری کرده است . » [5]

البته جا دارد به سایر جاذبه های سیاسی و استراتژیکی ایران ، به مناسبت مجاورتش با آسیای مرکزی و ذخایر نفتی خلیج فارس و دریای خزر اشاره کنیم .

  • نگرش آمریکا به ایران از بُعد اقتصادی

برخی از ساده اندیشان با مشاهده نارسایی های اقتصادی و مشکلات بخش صنعت و عقب ماندگی کشور از بعد تکنولوژی ، چنین می اندیشند که قدرت اقتصادی و تکنولوژیکی کشورهای صنعتی و سرمایه داری جهان می تواند کمک بزرگی به پیشرفت اقتصادی و انتقال تکنولوژی و رفع محرومیت های کشورمان بنماید ، ولی آیا به راستی چنین رویایی به حقیقت خواهد پیوست ؟ چنانچه از سر عقل و منطق به مساله بنگریم و سوابق تاریخی و روابط خود را با کشورهای مزبور تحلیل نماییم ، ملاحظه می شود که حقیقت به گونه ی دیگری بوده است ؛ یعنی رابطه کشورهای نظیرکشورما به گونه ای بوده است که در نهایت به ضعف تدریجی ما و قدرت روزافزون آن ها انجامیده است .

در اینجا بحثی مطرح است با عنوان «نظام تقسیم جهانی کار» که ساختار کلی روابط کشورهای قدرتمند صنعتی را نشان می دهد. بسیاری از مسائل اقتصادی و حتی سیاسی و استراتژیکی و فرهنگی جهان ما ، متاثر از همین مکانیسم است .

«نظام تقسیم بین المللی کار» از انقلاب صنعتی در قرن هجدهم میلادی شکل گرفت . از این زمان با افزایش تولیدات صنعتی در کشورهایی نظیر انگلستان و فرانسه نیاز به مواد خام (اعم از مواد معدنی و محصولات کشاورزی مانند سنگ آهن ، مس ، پنبه ، کائوچو و …) افزایش یافت . از سوی دیگر کالاهای صنعتی تولید شده ، به دلیل آن که مازاد بر مصرف داخلی بودند الزاما باید به بازارهای وسیعتر از بازارهای داخل دسترسی یابند . این قانون نانوشته که مورد توافق کشورهای بزرگ صنعتی بود ، مقرر می داشت ، کشورهای زیرسلطه آن ها برای حفظ توازن نظام اقتصادی جدید ، همواره به صورت کشورهای تولید کننده ی مواد خام (معدنی یا کشاورزی)باقی بمانند،تا ضمن تامین نیازهای کارخانجات صنعتی، اضافه تولیدات آن ها را نیز به مصرف برسانند . با این حساب در نظام «تقسیم بین المللی کار» ، کشورهایی همچون مصر و سودان مامور شدند ، پنبه مورد نیاز کارخانجات نساجی انگلستان را تامین نمایند و کشورهایی نظیر کنگو (زئیر)و اندونزی تهیه کائوچو ، و در قرن بیستم کشورهایی نظیرایران و عربستان، تهیه نفت خام را عهده دار شدند .

این قبیل کشورها ضمن تامین مواد خام برای کشورهای صنعتی سرمایه داری ، می باید درآمدهای حاصله از فروش مواد خام را برای خرید کالاهای مصرفی نظیر پارچه ، پوشاک ،دارو ،پنکه ،یخچال ،لوازم آرایش، کالاهای مهندسی ،ماشین آلات و تجهیزات نظامی ، پرداخت نمایند . ادامه این روند و پیوستن کشورهایی نظیر آلمان ، ایتالیا و ایالات متحده به جرگه ی کشورهای صنعتی، موجب اشباع کلیه بازارهایی شد که در اختیار کشورهای مزبور قرار داشتند؛ به عنوان نمونه ، تعداد شرکت های الکتریکی آلمان که در سال 1875 در حدود 81 واحد بود، تنها طی بیست سال یعنی در سال 1895، به 1326 واحد افزایش یافت .

بحران های پیاپی نیز از جمله عواقب سوء اضافه تولید در کشورهای صنعتی به شمار می رفت که تنها در ایالات متحده آمریکا ، چهار بحران بزرگ ، طی سال های 1780،1840 ،1870،1930میلادی به وقوع پیوست[6]. بدین لحاظ جست وجوی شدیدی برای یافتن بازارهای جدید در اقصی نقاط قاره های جهان آغاز گردید . همین نیاز اقتصادی، منشاء شدت گرفتن فعالیت های استعماری کشورهای غربی و ارسال مامورانی به منظور اکتشاف بازارهای جدید گردید . دستاورد سفرهای یاد شده ، انتشار سفرنامه هایی است که تعداد آن ها در اواخر قرن بیستم – یعنی درست مقارن با اوج سرمایه داری و وقوع بحران های اقتصادی- به حداکثر خود می رسد[7] . همانطور که می دانیم ، همین رقابت ها ، موجب تصادم منافع کشورهای صنعتی سرمایه داری و وقوع دو جنگ جهانی در نیمه اول قرن بیستم گردید .

این نظام تقسیم جهانی کار که از دهه 1980 با انتقال سرمایه های متراکم شده در کشورهای سرمایه داری به پایگاه هایی نظیر سنگاپور، مالزی ، اندونزی و … شکل جدیدی یافته است ، یکی از علل ساختار عقب ماندگی کشورهای جهان سوم می باشد که بدون توجه به آن هرگز نمی توان درک درستی از اقتصاد سیاسی عصر حاضر و مشکلات موجود در کشورهایی نظیر کشور خودمان بدست آورد . ابقای نظام تقسیم کار جهانی که با زیرکی خاصی از سوی کشورهای سلطه گر جهانی ، طراحی و پیگیری شده است ، موجبی بوده است برای سیر نزولی اوضاع اقتصادی کشورهای جهان سوم . به این ترتیب که قیمت مواد خام (با تبانی کشورهای صنعتی) به آهستگی و قیمت کالاهای صنعتی با سرعت افزایش یافته و در برخی موارد ، قیمت مواد خام برای سال ها ثابت مانده و گاهی تنزل هم نموده است ؛ به عنوان نمونه می توان به مواردی که در نیمه دوم قرن بیستم شاهد آن هستیم اشاره کرد :

«مالزی در سال1960با بهای 4 تن کائوچو می توانست یک ماشین جیپ بخرد و در سال 1970برای همان جیپ باید10تن کائوچو می پرداخت … در سال 1960 یک تن قهوه مساوی با 3/37 تن کود شیمیایی بود ، ولی در 1982 یک تن قهوه مساوی بود با 6/1 تن کود شیمیایی[8] ».

«قیمت هر تن اوره فوب بنادر اروپایی به طور متوسط از 50 دلار در ژوئن 1972 به 360 دلار در دسامبر 1974 رسیده است ؛ یعنی قیمت آن ظرف دو سال 7 برابر شده است[9] . » [10]

قیمت نفت در سال های 1955 تا 1970 یعنی طی 15 سال ، حتی یک دلار در بشکه هم افزایش نیافته است ، حال آنکه طی همین مدت ارزش پوند و دلار ه ترتیب 45 درصد و 35 درصد کاهش داشته است[11] ، در حال حاضر نیز شاهد توطئه کشورهای سرمایه داری صنعتی برای پایین آوردن قیمت نفت می باشیم ، به طوری که بهای نفت از حدود چهل دلار در 1980 به حدود بیست دلار در حال حاضر تنزل یافته است . باید توجه داشت که از این بیست دلار هم بخش قابل توجهی ، از طریق عملیات بهره برداری ، هزینه حمل و نقل ، بیمه و غیره ، نصیب شرکت ها و انحصارات خارجی می شود . چنان که نیکلا سرکیس نشان داده است در دهه 1970 از بهای هر تن محصولات نفتی تصفیه شده در فرانسه ،5/17 درصد سهم منافع شرکت های نفتی ،5/38 درصد سهم مالیاتی دولت فرانسه ،32 درصد سهم کشورهای نفت خیز و بقیه مربوط به سایر مخارج بوده است[12] . مجموعه این شرایط موجب تنزل دائمی اوضاع اقتصادی کشورهای جهان سوم شده است ، به طوری که بررسی های اقتصادی کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین نشان داده است : «بیشتر کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین در سال 1990 نسبت به سال 1980 فقیرتر شده اند» [13] .

بنابر آنچه گفته شد ، کشورهای صنعتی سرمایه داری نظیرایالات متحده آمریکا برای آنکه بتواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهند ناگزیر از حفظ نظام تقسیم جهانی کار می باشند . کشورهای سلطه گر جهانی در حقیقت براساس همین ساختار ظالمانه بر سرپا ایستاده اند . بنابراین به هر شکل ممکن می باید این ساختار را حفظ نمایند .

روژه گارودی ، مسلمان مبارز و متفکر بزرگ فرانسوی توضیح داده است که چگونه آمریکا برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران ، صدام حسین را تقویت و حمایت نمود ، لیکن به محض آن که منافع نفتی خلیج فارس توسط وی تهدید شد ، به قیمت جان 200 هزار نفر غیرنظامی، عراق را بمباران نمود و با محاصره آن کشور بیش از 500 هزار کودک را به هلاکت رساند. وی در ادامه می نویسد :

«صحبت از ساختن سرمشقی بود تا تمامی جهان سوم نشان داده شود که به هیچ قومی ، اجازه داده نخواهد شد که به سطح بالاتری از تکنولوژی برسد یا از ثروت های ملی خود (در حال حاضر نفت) بدون کنترل قیمت آن ها از طریق قدرت های بزرگ استفاده کند .»[14]

بدین سان آشکار می شود که حفظ ساختار یاد شده برای کشورهای صنعتی سرمایه داری از جمله ایالات متحده آمریکا ، مساله ای حیاتی به شمار می رود و روابط آن کشور و سایر کشورهای صنعتی سرمایه داری ، با کشورهایی نظیر ایران ناظر به همین واقعیت است و خوش خیالی و ساده اندیشی ما ، حقایق تلخ موجود را تغییر نخواهد داد ، مگر اینکه قبول کنیم قانون طبیعت تغییر یافته و بره های می توانند به وعده های فریبنده گرگ ها (که حیاتشان به تغذیه بره ها متکی است) ، اعتماد نمایند .

فَأعبروا یا اولی الأَبصار.

 

پایان قسمت اول …

[1] . اظهارات کلینتون با این عنوان که بیست سال به مطالعه ی اسلام پرداخته است ، ناظر به همین معنی می باشد .

[2] . ریچارد نیکسئن ، فرصت را دریابیم ، ترجمه ی حسین وفسی نژاد ، (انتشارات طرح نو، 1371) ، ص 244 .

[3] . فرصت را دریابیم ، ص 247 .

[4] . روزنامه قدس ، 25/6/1377 ، ص 12 .

[5] . فرصت را دریابیم ، ص 251.

[6] . راوی باترا ، بحران بزرگ 1990 ، ترچجمه خسرو اسدی ، (چاپ سوم : دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ، 1370) ، ص 87

. [7] لرد کروزن ، درجلد اول تحقیقاتش با عنوان «ایران و قضیه ی ایران» ، لیست مفصلی را در این مورد ارائه نموده است .

[8] . علیرضا ثقفی خراسانی ، سیرتحولات استعمار در ایران ، ص 215-214 .

[9] . البته افزایش قیمت نفت ، در این میان بی تاثیر نبوده است ، لیکن به پای افزایش قیمت فرآورده های نفتی نمی رسیده است .

[10] . نیکلا سرکیس ، نفت تنها و آخرین شانس خاورمیانه ، ترجمه ارسلان ثابت سعیدی ، (امیرکبیر ، 1363) ، ص 130 .

[11] . نفت تنها و آخرین شانس خاورمیانه ، ص 70.

[12] .همان ، ص 79 .

[13] . آلن گیلبرت – ژوزف گاگلر، شهرها و توسعه ، ترجمه پرویز کریمی ناصری ، (انتشارات شهرداری تهران ، 1375) ، ص 15.

[14] . روژه گارودی ، آمریکا ، پیشتاز انحطاط ، ترجمه قاصم صنوبری ، (دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، 1376) ، ص 49 .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: