تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۸ - ۱۱:۲۰ کد مطلب 52206

6 عضو قابل ترمیم بدن

عضو در بدن وجود دارد که قابلیت ترمیم خود را دارد؛ این اعضا عبارت است از: کبد، ریه، سیستم گوارشی، رگ های خونی ، استخوان و بخش هایی از مغز.نتایج تحقیقات نشان می دهد که سلول های پایه در ترمیم این اعضا نقش مهمی ایفا می کند. راه های زیادی برای ترمیم استخوان های شکسته، ایجاد سلول های جدید مغز و… وجود دارد که در سایت «prevention» به آن اشاره شده است.

ریه ها

هوای آلوده باعث آسیب دیدگی سیستم تنفسی می شود. به طور طبیعی ریه ها حاوی یک چرخه خودکار است که آن را تمیز می کند. سیلیا یا ساختارهای مو مانند در ریه، کثیفی را از کیسه های کوچک هوا خارج و به نای هدایت می کند.

http://www.khorasannews.com/NewsImage.aspx?id=1521045&filename=Ofoghi_M2d1.jpg

پیشنهاد: پس از ترک سیگار، ورزش به تمیز کردن ریه کمک می کند و خلط را از سینه خارج می کند. اسید رتینوئیک و ویتامین A در بازسازی مجددسلول های ریوی موثر است.

رگ‌های خونی

زمانی که رگ های بدن دچار التهاب می شود، بدن می تواند با حجیم کردن رگ ها و حتی ایجاد رگ های جدید، با این مشکل مقابله کند که به این روند طبیعی رگ زایی (angiogenesis) می گویند.

رگ های خونی آناستوموزیز (anastomoses) یا باز پیوندی را به طور طبیعی انجام می دهند تا خون رسانی انجام شود.

پیشنهاد: رگ ها را پاکسازی کنید زیرا کلسترول می تواند مانع از ترمیم رگ ها شود. در صورت آسیب دیدگی رگ ها به علت کلسترول عمل رگ زایی انجام نمی شود. با انجام ورزش هایی که باعث پمپاژ خون می شود رشد رگ ها افزایش پیدا می کند.

استخوان

قسمت های استخوانی توسط سلول های درون ماتریکس تولید می شود. ماتریکس ساختار کلسیمی دارد که بخش عمده ای از استخوان را تشکیل می دهد. در صورت شکستگی، در ماتریکس سلول های زنده از جمله استئوسیت (osteocytes) شکل دهنده استخوان شروع به فعالیت می کند.

پیشنهاد: سبزیجاتی که سرشار از ویتامین K است، مصرف کنید. ویتامین K ترکیبی است که به ثابت شدن سلول های استخوان در جای خود کمک می کند. مصرف یک وعده اسفناج یا کلم بروکلی، بالاتر از میزان توصیه شده این ویتامین را تأمین می کند. شکستگی استخوان دلیل خوبی برای کم تحرکی نیست. برای تحریک استئوسیت، لازم است کمی استخوان را تحریک کرد. اغلب استخوان ها پس از شکستگی (در ۶ هفتگی) آمادگی حرکت را دارد.ابتدا ورزش های سبک انجام دهید و پس از زمانی که آمادگی پیدا کردید، ورزش های سنگین تری انجام دهید.

کبد

مصرف مشروبات الکلی باعث آسیب دیدگی کبد می شود.سلول های کبد قابل بازسازی است، البته این به شرطی است که فرد دچار بیماری مزمن کبد نباشد.

دستگاه گوارش

زیاده روی در مصرف غذاهای سرخ کرده، کبابی، مشروبات الکلی و… دیواره روده را از بین می برد. سرعت ترمیم سلول های روده از دیگر اعضا بیشتر است. سلول های قدیمی پس از تنها چند روز از بین می رود و سلول جدید جایگزین آن می شود.

پیشنهاد: روزی ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید.

مغز

سال ها تصور می کردیم که پس از سن بلوغ تولید نورون ها متوقف می شود که به معنای مرگ سلول های مغزی است اما بر خلاف این تصور بخش هایی ازمغز نیز خود را ترمیم می کند، همانند پوست که پس از یک بریدگی سعی می کند خود را ترمیم کند.

پیشنهاد: به ورزش بپردازید تا تولید نورون های جدید تحریک شود.

 

منبع:خراسان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: