تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۸ - ۱۵:۲۴ کد مطلب 52336

هدفمندی یارانه ها، روستائیان را مفت خور کرده است!

وزیر کشاورزی دولت‌های کارگزاران و اصلاحات که سابقه 12 سال وزارت را یدک می‌کشد مجدداً مواضع تند و توهین آمیز خود را تکرار کرد.

به گزارش سرویس سیاسی میدان 72، عیسی کلانتری در گفتگوی اخیر خود با روزنامه اعتماد ضمن آن که ادعای چند ساله‌اش درباره مرگ کشاورزی را تکرار کرده، درباره هدفمندی یارانه‌ها هم گفته است که ‌این طرح موجب گسترش مفت‌خوری شده است.

او مدعی شده که «با توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی فقط تعداد مفت خوران زیاد شد. خیلی از کسانی که در روستاها هستند و هر خانوار 200 هزار تومان می‌گیرند، کار خود را کنار گذاشتند و با یارانه‌های نقدی زندگی می‌کنند.»

هرچند روند فعلی اجرای هدفمندی یارانه‌ها دارای ایرادات جدی است، اما لحن کلانتری را می‌توان ناشی از همان رویکرد دولت‌های سازندگی و اصلاحات به مردم خصوصاً اقشار کم‌درآمد و ضعیف دانست که این بخش از جامعه را شایسته له شدن زیر چرخ‌های الگوهای توسعه غربی می‌دانستند.

IMG-20150428-WA0000

دبیرکل فعلی خانه کشاورز در حالی این انتقادات را مطرح می‌کند که در زمان وزارتش ایران را به افتخار بزرگترین واردکننده گندم جهان نایل کرده بود و اوضاع کشاورزی در آن زمان نیز آش دهان‌سوزی نبود.

البته نمی‌توان گفت تولیدکنندگان بخش کشاورزی با مشکلی مواجه نیستند اما این مشکلات صرفا‌ً ناشی از سیاست‌های غلط دولت فعلی نیست و بخشی از آن مربوط به سال‌های وزارت کلانتری است. زیرساخت‌های اصلی کشاورزی آب، خاک و مکانیزاسیون است که در طول برنامه‌های اول، دوم و سوم هیچ کدام از اهداف این زیربخش‌ها محقق نشده است.

گفتنی است کلانتری در گذشته هم از این دست اظهارات مطرح کرده بود. مثلا در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 که او از حامیان پر و پا قرص موسوی بود، گفته بود که: «اگر 13 میلیون آذری رأی دهند، موسوی رئیس جمهور است و در غیر این صورت باید چادر به سر کرده و از ایران فرار کنیم.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: