تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۱:۲۵ کد مطلب 52528

سلطه 71 ساله دلار بر اقتصاد جهان پایان می یابد/احتمال جایگزینی ارز جدید به جای دلار در صندوق بین المللی پول

طی سال های گذشته چین تلاش هایی را با هدف افزایش نفوذ یوآن و مقابله با دلار در بازارهای بین المللی آغاز کرده است که به نظر می رسد اقدامات ضد دلاری صورت گرفته کشورها تا حدودی موفق بوده است.

خبرگزاری فارس: سلطه 71 ساله دلار بر اقتصاد جهان پایان می یابد/احتمال جایگزینی ارز جدید به جای دلار در صندوق بین المللی پول

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از خبرگزاری فارس، طی سال های گذشته با افزایش سهم چین از اقتصاد بین الملل، این کشور درصدد افزایش نفوذ خود و کاهش سلطه دلار بر اقتصاد جهانی برآمده است.

به گزارش بیفور ایتزنیوز، این کشور در حال حاضر 11 درصد کل تولید ناخالص جهانی، 10 درصد از مبادلات تجاری در بازارهای بین المللی و 9 درصد از کل سرمایه گذاری های مستقیم خارجی جهان را در اختیار دارد.

از سوی دیگر این انتظار وجود دارد که در 20 اکتبر سال جاری صندوق بین المللی پول ارز جدیدی را برای جایگزینی دلار به عنوان ارز مرجع ذخایر خود به جهان معرفی شده است.

چین در حال ایجاد زمینه های افزایش نفوذ یوآن در بازار بین المللی و مقابله با دلار است، بنا به گفته یکی از مقامات چینی به نقل از شینهوا،  به نظر می رسد شرایط کنونی زمان مناسبی برای جهان است که در راستای کاهش نفوذ آمریکا اقدام کند.

از سال 1944 و زمان توافق کنفرانس برتون وودز، دلار سلطه خود را بر بازار تجارت و مبادلات اقتصاد بین الملل آغاز کرده است.

دیگر کشورهای جهان نظیر ایران و روسیه نیز گام های بسیار مثبتی را در راستای کاهش استفاده از دلار در مبادلات تجاری خود با دیگر کشورها بر داشته اند به گونه ای که این کشورها حجم قابل توجهی از مبادلات دو یا چند جانبه خود با ده ها کشور دیگر را با ارزهای بین المللی غیر از دلار انجام می دهند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: