تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۰۹:۲۰ کد مطلب 52543

تحلیل تصویر دیدار محمد جواد ظریف و جان کری بر اساس زبان‌بدن + تصویر

جان کری روی صندلی به درستی و در زاویه 90 درجه و راست نشسته است که این را میتوان ناشی از یک عزم راسخ برای پیش بردن مذاکرات و نشاط و شادابی آن دانست در حالی که وزیر خارجه کشور ما با یک زاویه بر روی صندلی نشسته است که این را میتوان ناشی از خستگی و بی حوصلگی تحلیل کرد.

به گزارش سرویس بین الملل میدان 72، محمد جواد ظریف و جان کری عصر روز دوشنبه در چارچوب مذاکرات هسته ای در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند. نکته جالب در این دیدار اینکه گفته میشود این دیدار در اقامتگاه سفیر ایران در محل سازمان ملل انجام شده است و این اولین بار است که وزیر خارجه آمریکا وارد اقامتگاه نماینده ایران در نیویورک می شود.

در این گزارش قصد داریم که بر اساس زبان بدن که از آغاز دور جدید مذاکرات بین ایران و کشور های 1+5 در دولت یازدهم مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است، حرکات دو طرف مداکره کننده را در این دیدار تحلیل کنیم. البته گفتن این نکته هم لازم به نظر می رسد که نشانه های مطرح در این زبان نسبی هستند و بعید نیست که در مورد افراد و یا حتی موقعیت های گوناگون اشتباه باشد. ولی خب میشود تا حدودی نسبت به شرایط امروز، موقعیت را تحلیل کرد.

همانطور که از عکس های دیدار عصر دوشنبه ظریف و کری می توان دید اینکه وزیر خارجه کشورمان پای چپ خود را بر روی پای راست به طوری که کف کفش خود به سمت جان کری است، قرار داده است که این در عرف دیپلوماتیک به معنای توهین است. از طرفی بر اساس علم زبان بدن این کار معنای مخالفت و عدم تمایل را دارد در حالی که آنطرف یعنی جان کری هم پای چپ خود را بر روی پای راست قرار داده است بطوری که هیچ زاویه ای بین دو پا به وجود نیامده است که این علاوه بر اینکه توهینی نیست بلکه به معنای تمایل به ادامه مذاکرات هم میتوان کرد.

ظریف - کری

 مورد دیگری هم که در این عکس میتوان به آن اشاره کرد نوع نشستن این دو است. جان کری روی صندلی به درستی و در زاویه 90 درجه و راست نشسته است که این را میتوان ناشی از یک عزم راسخ برای پیش بردن مذاکرات و نشاط و شادابی آن دانست در حالی که وزیر خارجه کشور ما با یک زاویه بر روی صندلی نشسته است که این را میتوان ناشی از خستگی و بی حوصلگی تحلیل کرد.

البته مجددا تاکید می کنم که این موضوعات کاملا نسبی است و امکان اشتباه وجود دارد کما اینکه نکته ای که میتواند تا حدودی باعث تشکیک در این تحلیل شود مثلا داشتن کمر درد دکتر ظریف است که کمی بر پیچیدگی این تحلیل می افزاید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: