تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۲:۴۹ کد مطلب 52606

پادشاه عربستان سعودی طی دستوری دست به تغییراتی گسترده در ترکیب حاکمیت خاندان این کشور زده و شماری از مقامات از جمله ولیعهد و وزیر خارجه را تغییر داده است.

پادشاه عربستان سعودی طی دستوری دست به تغییراتی گسترده در ترکیب حاکمیت خاندان این کشور زده و شماری از مقامات از جمله ولیعهد و وزیر خارجه را تغییر داده است.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از جهان، براساس این تغییرات، ملک سلمان،‌ «مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهدی سعودی را برکنار و شاهزاده «محمد بن نایف» را با حفظ سمت در وزرات کشور به عنوان ولیعهد جدید منصوب شده است. همچنین ملک سلمان در حکمی دیگر همچنین «محمد بن سلمان» فرزند خود و وزیر دفاع را به عنوان جانشین ولیعهد منصوب کرد.http://www.jahannews.com/images/docs/000420/n00420072-b.jpg

پادشاه عربستان سعودی همچنین «سعودالفیصل» وزیر خارجه کهنه کار این کشور را برکنار و «خالد الجبیر» سفیر عربستان در آمریکا را به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب کرد.

در همین حال عربستان شاهد تغییرات گسترده مدیریتی دیگری در حوزه های مختلف اقتصادی و نظامی نیز شده است. بر اساس احکام صادر شده، پادشاه عربستان «خالد بن عبدالعزیز» را به عنوان وزیر بهداشت، «عادل الفقیه» را وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی و «مفرق الحقبانی» را وزیر کار معرفی کرده است.

همچنین «حمد السویلم» رئیس دیوان پادشاهی و «عبدالله الیاسر» معاون سرپرست رادیو و تلویزیون اعلام شده‌اند.

از همان لحظات اول جنگ شتابزده عربستان علیه یمن برخی کارشناسان معتقد بودند که این جنگ قرار است برخی شرایط در داخل کشور را تنظیم مجدد کند. پادشاه جدید و به خصوص پسرش که علی رغم جابجایی های گسترده در مسئولیت های حکومتی تلاش کرده بودند که وابستگان به ملک عبدالله،‌ پادشاه سابق را منزوی کنند، همچنان احساس تثبیت در قدرت را نداشتند.

اما جنگ علیه یمن می توانست بخشی از تثبیت اقتدار مورد نظر خاندان سلمان بن عبدالعزیز را ایجاد کند. محمد سلمان جوان و کم تجربه، فرزند مورد علاقه سلمان بن عبدالعزیز فرمانده جنگ علیه یمن شد. وی در میان ده ها خبرنگار که از وی قرار بود یک شاهزاده مقتدر را تصویرسازی کنند فرمان جنگ علیه یمن را صادر کرد.

بی شک یکی از اهداف جنگ علیه یمن ارتقای فرزند پادشاه پس از تصویر سازی از وی به عنوان یک شاهزاده مقتدر بود.

در این میان یک پیمان اجباری میان محمد سلمان و محمد بن نایف(ولیعهد جدید) پس از مرگ ملک عبدالله برقرار شد. زیرا محمد بن نایف مهره اصلی آمریکایی ها پس از مرگ ملک عبدالله برای ارتقا محسوب می شد.

محمدبن نایف که سابقه همکاری گسترده با سازمان سیا آمریکا را دارد از مهره هایی بود که خانواده سلمان به راحتی نمی توانند آن را کنار بگذارند. به همین دلیل این پیمان همچنان برقرار مانده است. البته به نظر می رسد این پیمان موقتی باشد زیرا هدف اصلی پادشاه عربستان به قدرت رساندن سلمان پسرش می باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: