تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۳:۱۲ کد مطلب 52636

از ارمغان دریا تا سفالینه‌ای یگانه در دنیا

10 اردیبهشت روزملی خلیج فارس است نامگذاری این روز واکنشی بود به بد اندیشان اما باید بهره دیگر گرفت و بیشتر به هنر تراش صدف، لنج‌سازی، حصیربافی، سفال و دیگر صنایع دستی مردم سواحل خلیج فارس توجه کرد.

به گزارش میدان 72 به نقل از مهر ، اینجا سرزمین نخل و آفتاب و شیشه‌های رنگی و پنجره‌های گره چینی است. با مردمی که به دریا دل بسته‌اند و روزی‌شان را از آن می‌گیرند. ماهیگیری می‌کنند و لنج می‌سازند و با هر ضربه چکش برتن چوب، با یکدیگر سخن می‌گویند. آن هنگام که بادبان می افرازند و تور می‌اندازند و پارو می‌زنند و آواز می‌خوانند تا کمتر احساس خستگی کنند؛ آوازهایی که «نی‌مه» نامیده می‌شود.

استان بوشهر و هرمزگان خاستگاه اصلی این هنر هستند؛ گرچه خوزستان هم سهمی دارد و سهم خوزستان را نمی‌توان از یاد برد. از سال‌ها پیش تاکنون، چه در بوشهر و چه در هرمزگان، دریانوردانی بادبان افراشته و دل به دریا زده‌اند و روزی خود را از خلیج همیشه پارس جسته‌اند؛ یا تخته بر تخته نهاده و لنج ساخته و آن را به نیلی بی‌‌کران دریا سپرده‌اند. سال ۱۳۹۱ بود که «مهارت‌های سنتی ایرانیان در لنج‌سازی و لنج‌رانی در خلیج‌فارس» به ثبت جهانی رسید.این نخستین بار بود که نام «خلیج فارس» در مهم‌ترین مرکز فرهنگی جهان آورده می‌شد. امروز هم در سه استان هرمزگان، بوشهر و بخش‌هایی از خوزستان لنج می‌سازند. کشتی‌های کوچکی که اهمین بسزایی در ارتباطات تجاری خلیج فارس دارند.

لنج‌سازی، کار دشواری است و درآمد چندانی ندارد. به همین‌خاطر، کم کم، لنج‌های فایبرگلاس، که دوام کمتری دارند و درعین حال ارزان‌تر و آسان‌ترند جایگزین لنج‌های چوبی می‌شوند و روز به روز کارگا‌ه‌های ساخت لنج‌های چوبی، جای خود را به کارگاه‌های تعمیر لنج می‌دهند. نسل جوان کمتر به ساخت لنج رو می‌آورد و دیگر چه دانش لنج‌سازی و لنج‌رانی در خلیج فارس جهانی بشود چه نشود، فایده‌ای ندارد. موسیقی بخشی‌های شمال خراسان هم جهانی شد اما کدام بخشی قرار است این نوع موسیقی را زنده نگه دارد وقتی بخشی‌ای باقی نمانده؛ این‌گونه است که ثبت ملی یا حتی ثبت جهانی یک اثر تنها به آن جنبه موزه‌ای می‌بخشد و به زنده ماندن آن کمک نمی‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: