تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۹:۱۲ کد مطلب 52785

قربانی آب سواری عیسی کلانتری کیست؟

در زعامت جناب بود که زمین سوراخ و سوراخ شد و اطراف هر روستای کم‌جمعیت چند چاه‌موتورِ با اینچِ بالا احداث شد. خدا می‌داند در آن سال‌ها چند متخصص و اهلِ فن فریاد زدند و جناب کلانتری و دوستانشان نشنیدند.

 

میدان 72/ علی صابری: 1- امروزِ روز همه می‌دانند با مشکل آب مواجهیم. هنر نمی‌خواهد؛ کشاورزِ ساده هم می‌فهمد چاه آبش به منبعِ لایزال وصل نیست و حوضکِ آبِ زیر زمین دارد ته می‌کشد.  اگر این نبود که کشاورزانِ روستای من ده سال پیش با بیل و کلنگ به جانِ ماشین حفاریِ دولتی [که بنا بود در چند کیلومتری چاه موتورشان برای تامین آبِ شهر، چاه بزند] نمی‌افتادند و دادگاهی نمی‌شدند. مسئله این است که تخصص و مدرک خارجه آقای عیسی کلانتری، بیست و اندی سال پیش کجا بود؟!

ab

2- فرمودند دلیل اصلیِ هدر رفتن آب، کشاورزی است. [با قنواتِ کم‌تعداد و چشمه‌ها که مشکلی ندارید]. طبیعتاً متهم اصلی چاه‌موتورها و مکینه‌ها هستند. سؤال این است که جنبشِ حفاری و مکینه‌سازی و زمین سوراخ‌کنی چه زمانی راه افتاد و کی متوقف شد؟ فراموش کردید که نود درصد چاه‌موتورها در زعامت دولت سازندگی و وزارتِ حضرتعالی کلنگِ حفاری خورد، دولتِ اصلاحات متوقف کرد و دولت احمدی‌نژاد با تسهیلات مالی و فنی برای لوله‌کشی و سیمانی کردنِ جوی آب و استخرهای کهنه از شدتِ فاجعه کم کرد؟ آرمان و ایدئولوژیِ خودکفایی را دولتی عَلَم کرد که به همین خاطر به سازندگی مشهور شد. محمود حجتی که اتفاقاً حالا هم جزء رفقای شماست، جز مقوله گندم، سهم زیادی در این آرمان نداشت. در زعامت حضرتعالی بود که زمین سوراخ و سوراخ شد و در اطراف هر روستای کم‌جمعیت چند چاه‌موتورِ با اینچِ بالا احداث شد [در روستای ما تقریبا 5 چاه‌موتور]. از پدر می‌پرسم آخرین حلقه چاهی که در حوالی دهاتِ ما احداث شده مربوط به چه سالی است؟ به خاطر ندارند. فقط مطمئن هستند که در بیست ساله اخیر هیچ چاه‌موتوری کلنگ نخورده. خدا می‌داند در آن سال‌ها چند متخصص و اهلِ فن فریاد زدند و جناب کلانتری و دوستانشان نشنیدند. کسی که منشأ اصلی بحران آب است، حالا ادای قهرمان و مردی را در می‌آورد که جاء من اقصی المدینه و قرار است همه را بیدار کند. دولتِ خودش معصوم است و دولت هفتم و هشتم کمی و احمدی‌نژاد کلاً جنایتکار! میلی به دفاع از دولت‌های سابق ندارم اما به قول آن شیخ، کنتورِ عدد و رقم و آمار دستِ شماست و کی می‌تواند بگوید دروغ می‌گویید؟ قبول! وسطِ زمین همان جایی که شما ایستادید. اما ما بیل به دوش‌ها به دیده‌ها و مسموعاتمان بیشتر اعتماد داریم تا به اعداد و ارقام آدمی که مردانه پای حرفش نماند و چادر به سر از مملکت فرار نکرد. حق بدهید چنین آدمی و دیوارِ حاشایش آدم را یاد انیمیشنِ شگفت‌انگیز رِنگو و شهردار شهرِ تشنگان بیندازد: لاک‌پشت پیری که منشأ خشکسالی بود و ملتِ بیچاره را هَلِلویه گویان پای لوله آب جمع می کرد و ادای منجی و مرشد در می آورد. نکند! نکند آقای عیسی کلانتری شما هم مثل این لاک‌پشتِ پیر قصد دارید با ایجاد هراس و تزهای آبکی تجارت عطش راه بیندازید!

3- آن‌چه نگرانی را بیشتر می‌کند، خلق و خوی کارگزارانی آقایان است. در علّت‌شناسی، کشاورز و کشاورزی را متهم اصلی معرفی می‌کنند و ندیده می‌گیرند که سهم بزرگی از مصرف آب مربوط به مصارفِ بی‌تولیدِ رفاه‌زای شهرها و صنایع است. [تا یک منبعِ بی‌طرف تصدیق نکرده، اعداد و آمار کلانتری برای من، آبکی و بی‌اساس است]. بدون شک و با تدبیرهای امروزی، از این علت شناسیِ کذائی، چنین راهکاری برمی‌آید؛ آب شهرها و دریاچه‌های مصنوعی و پارک‌ها و استخر و سوناها و … را که نمی‌شود دستکاری کرد. کلی رأی این‌جا ریخته. پس باید اولاً در رسانه‌ها اعداد و ارقامی داد که همه بفهمند مقصر، کشاورزی است. سپس کشاورزی را محدود و تعطیل کرد. آن بابای کشاورز که یک عمر با این سبک، زندگی کرده و کار دیگری بلد نیست و سرمایه‌ای ندارد، متقاعد که نمی‌شود. به شغل جایگزین در روستا هم که نمی‌شود راضی‌شان کرد و اگر هم راضی شوند ما عُرضه ایجاد شغل و درآمد جایگزین نداریم. پس باید مجبور به عقب‌نشینی شوند. به زور که نمی‌شود چاه موتورها را بست یا بیل و داس از دست کشاورز گرفت. نمی شود دمِ رودخانه نگهبان گذاشت که آب را به روی کرت‌های در حال خشک شدنش نیندازد. باید غیرمستقیم عمل کرد. با واردات، قیمتِ محصول را می‌شکنیم. با مدیریت بازار و توزیع، محصول کشاورز را بی‌ارزش می‌کنیم. نرخِ برق و مسائل فنّی چاه موتور را بالا و فتیله کمک‌هایی مثل کود و سمومات و …را پایین می‌آوریم. خیلی ساده کشاورز را خاکسترنشین می‌کنیم؛ یک نسل فدای یک نسل دیگر! تز و تئوری همیشگی کارگزاران و نظام سرمایه‌داری که عیسی کلانتری از بیان صریح آن ابایی ندارد:

*«از برنج‌کاران دیگر مناطق لازم نیست حمایت شود. اگر هم کاشتند، آن‌ها را باید با قیمت‌های بین‌المللی مواجه کنیم که آب را هدر ندهند، چون محوریت توسعه کشور آب است. من کشور را بیشتر از تولیدات کشاورزی‌اش دوست دارم. به خاطر تولیدات کشاورزی کشور را ویران نمی‌کنم. این دو قابل جمع نیستند»*.

البته روشن است که کشور در نگاه آقایان یعنی چه کسانی. بنده را بابت این ذهنِ سینمایی ببخشید اما دوباره یاد یک فیلم افتادم. با من به تایتانیک بیایید و لحظه غرق شدن کشتی. زمانی که مسؤولین کشتی مسافران درجه دوی فقیر را در طبقات پایین زندانی کردند تا درجه یک‌ها با خیال راحت سوار قایق‌های نجات شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: