تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۰ - ۱۷:۳۲ کد مطلب 52984

پاسخ دیپلماتیک ظریف به سناتور آمریکایی

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به سخنان توهین‌آمیز سناتور جمهوریخواه آمریکایی که او را «ضعیف‌النفس» توصیف کرده بود، گفت: ما به دیپلماسی جدی و نه حمله شخصی قلدرمآبانه چیزی است که به آن نیاز داریم.

به گزارش میدان72 به نقل از فارس، بعد از آنکه «تام کاتن»‌ سناتور جمهوریخواه آمریکایی در پیام توهین‌آمیز توئیتر خود، «محمد جواد ظریف» را «ضعیف‌النفس» قلمداد کرد، وزیر خارجه کشورمان در توئیتر خود خطاب به او نوشت: «دیپلماسی جدی و نه حمله شخصی قلدرمآبانه، چیزی است که ما لازم داریم. قدم نو رسیده مبارک. امیدوارم با خانواده در صلح از داشتن او لذت ببرید».

تام کاتن سناتور جمهوریخواهی است که به نمایندگی از سوی ۴۷ نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی در نامه‌ای سرگشاده به مقامات ایران هشدار داده بود هرگونه توافق هسته‌ای میان آمریکا و ایران تنها تا پایان دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما دوام خواهد داشت.

بعد از آنکه ظریف طی سخنانی در دانشگاه نیویورک با بیان اینکه «در صورت توافق، گام‌های رفع تحریم‌ها احتمالاً چند هفته طول می‌کشد»، گفت «تمامی تحریم‌ها علیه ایران برداشته خواهد شد، خواه این موضوع باب میل سناتور «تام کاتن» باشد یا نباشد»، موجب شد، این سناتور جمهوریخواه در حساب کاربری توئیتر خود به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان واکنش نشان دهد.

کاتن در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: « هی ظریف!‌ شنیده‌ام که از من نام برده‌ای. اگر تا این اندازه مطمئن هستی، بیا درباره قانون اساسی (آمریکا) با یکدیگر بحث کنیم».

وی افزود: «پیشنهاد من این است؛ در واشنگتن دی سی، هر زمانی که تو انتخاب کنی، دیدار کنیم تا گزارشی از ظلم و ستم، خیانت و ترور ایران را مورد بحث قرار دهیم».

تام کاتن در بخش دیگری از توئیتر خود مدعی شده: «من متوجه شده‌ام در ۲۰ سالگی، طی جنگ ایران – عراق در حالی که روستایی‌ها و کودکان کشته می‌شدند، تو در آمریکا پنهان شده‌ بودی. این نشانه شجاعت نیست که وقتی کشور شما برای بقا می‌جنگید، در آمریکا پنهان شده بودی. اگر مناظره نیایی نشان می‌دهد هنوز مانند گذشته ضعیف‌النفس هستی».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: