تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۱ - ۱۱:۰۰ کد مطلب 53088

تعاونی های کشاورزان خرده پا، هند را به رتبه سوم اقتصاد جهان رساند

هندوستان از تولید کنندگان بزرگ کشاورزی در سطح جهان است.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از خراسان، هندوستان از تولید کنندگان بزرگ کشاورزی در سطح جهان است. کشاورزی و بخش های وابسته به آن مانند جنگل داری، بهره برداری از جنگل و ماهی گیری تشکیل دهنده بیش از ۶/۱۸درصد از تولیدات خالص داخلی هند بوده و بیش از ۶۰درصد از نیروی کار کشور در این بخش مشغول بودند.

با وجود کاهش مداوم سهم این بخش در تولیدات خالص داخلی هند، کشاورزی کماکان بزرگ ترین بخش اقتصادی هند است و نقشی بسیار مهم در توسعهِ اجتماعی- اقتصادی و فقرزدایی که هدف کلان دولت هند در ادوار مختلف به شمار می رود، دارد. بازده کشاورزی هند و بهره وری در واحد سطح به دلیل تاکید ویژه بر کشاورزی در برنامه های پنج  ساله هند و پیشرفت پی در پی در آبیاری، فناوری، استفاده از راهکارهای کشاورزی مدرن و تامین اعتبار و یارانه های کشاورزی از زمان انقلاب سبز در هند بوده است. با این وجود، طبق مقایسه های بین المللی میانگین بازده کشاورزی در هند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بالاترین بازده ها در سطح جهان است. (گزارش دات رادر و ساندرهام در باره توسعه کشاورزی هند – فوریه 2008 / بهمن 1388)

6.5 میلیارد دلار هزینه آموزش

کشاورزی در هند از مشکل عمده کشاورزی منطقه ای آسیا یعنی “خرده مالکی ” رنج می برد، میانگین اندازهِ زمین های کشاورزی بسیار کوچک است (کمتر از ۲۰ هزار متر مربع) و این زمین ها به دلیل اختلافات خانوادگی و قوانین مربوط به حداکثر زمین در معرض تفکیک قرار دارند. در برخی از این زمین ها افراد بیش از تعداد مورد نیاز مشغول به کار هستند که این امر باعث ایجاد اشتغال کاذب و کاهش بازده نیروی کار می شود.

علاوه بر آن استفاده ناکافی از راه کارهای کشاورزی مدرن و فناوری به دلیل عدم آگاهی در مورد آنها، هزینه های بالا و عدم کاربرد موثر آنها در مورد زمین ها و اراضی کوچک موجب شده که روند توسعه کشاورزی در هند از شیب کند برخوردار بوده و از این رو دولت هند کار بسیار سخت آموزش کشاورزان را در اولویت آموزش های اجتماعی هدف گذاری کرده و هر سال هزینه هایی معادل 6.5 میلیارد دلار را برای آموزش و ترویج کشاورزی و بالابردن سطح علمی و سواد کشاورزی در بودجه سالیانه اختصاص می دهد.

زنان سربازان خط مقدم تولید محصولات کشاورزی

بیش از 60 درصد فرصت های شغلی در هند را کشاورزی و صنایع غذایی اشغال کرده و جامعه کشاورزان خرده پا در هند جمعیتی حدود 380 میلیون نفر را درخود جای داده است که از این رقم بیش از 68 درصد را زنان تشکیل داده و دولت هند با شناخت از ترکیب اجتماعی کشاورزی حساب ویژه ای را روی “کار کشاورزی و دامپروری زنان ” باز کرده است این نگاه موجب شده که تعاونی های کشاورزی و اتحادیه های بزرگ تولیدی در هند شکل گرفته و نیمی از اعتبارات آموزشی و ترویجی به اتحادیه و تعاونی های زنان اختصاص یابد. در سال 2008 “سازمان مواد خوراکی و توزیع عمومی ” هند اعلام کرد : از مجموع تولید 93 میلیون و 340 هزار تن برنج، معادل 73 میلیون تن و از مجموع 73 میلیون و 770 هزار تن گندم معادل 38 میلیون و 500 هزار تن را تعاونی های تولیدی زنان به انبارهای دولت تحویل داده اند.

توان قدرتمند سرمایه های اندک

نخست وزیر هند در سال 1978 لایحه توزیع یارانه کشاورزی را به پارلمان ارائه داد در ابتدای این لایحه به ضرب المثل فارسی “اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود” اشاره کرده و اظهارداشته بود: کشاورزان بزرگ و کشت و صنعت تنها 11.7 درصد تولیدات کشاورزی و دام را تامین می کنند و 88.3 درصد تولیدات را کشاورزان خرده مالک تولید کرده و در بازار مصرف به فروش می رسانند.

او با اعلام کاهش 50 درصدی یارانه به مالکان بزرگ تاکید کرد: از این پس دولت خریدار تمامی محصول کشاورزان خواهد بود و از یک حقه شیر (معادل حدود 750 گرم) تا 1000 کیلو ، از 5 کیلو ارزن تا 300 کیلو، از 3 قطعه مرغ تا 50 قطعه و از 100 کیلو علوفه تا 100 تن علوفه را خریداری می کند. در پی این دستور تعاونی های کوچک روستایی با حمایت های دولتی تشکیل شد و از متحد شدن تعاونی های تولید اتحادیه های تولیدی شکل گرفت و محصولات کشاورزی در بازارهای محلی با قیمت تعیین شده دولتی عرضه شد و این گونه بخش تعاونی تولیدات را در مسیر توسعه کلان کشاورزی هدایت کرد و نتیجه اتخاذ سیاست های حمایتی دولت هند در سال های 1990 تا 2007 پذیرفته شدن کشاورزان در مجالس محلی و مجلس ملی هند و عضویت کشاورزان در هرم تصمیم گیری و حق رای در وزارت کشاورزی و غذای هند در سال های بعد از 2009 است.

هدف کلان فقرزدایی در شبه قاره هند

دولت هند در دهه 1980 کلان پروژه ای را ترسیم کرد و آن بالابردن سطح درآمد کشاورزی و قطع رابطه مالی کشاورزان با موسسات مددکاری اجتماعی بود در این کلان پروژه دولت عرصه های تولیدی (زمین ، انشعاب آب و مراتع) و عوامل دامی و ادوات کشاورزی را در اختیار کشاورزان قرار داد و صندوق های حمایتی کشاورزی را برای بازپرداخت بلند مدت اقساط تسهیلاتی تشکیل داد این صندوق ها با جمع آوری سرمایه های کوچک و اقساط اندک کشاورزان و پرورش دهندگان دام، سرمایه های بزرگی را جمع آوری کرده و به کشاورزان جوان تسهیلات اعتباری و ادوات کشاورزی ارائه می دادند و کشاورزان جوان را به سیکل تولید وارد می کردنداین چرخه همچنان ادامه دارد و دولت هند موفق شد سن متوسط کشاورزان را در یک بازه زمانی از 54 سال به 42 سال کاهش دهد و با خلق فرصت های شغلی بی شمار در کشاورزی هند، سهم ارزش تولیدات کشاورزی در اقتصاد ملی هند را به عدد ممتاز 20 درصد نزدیک کند.

هند، این گونه سومین اقتصاد دنیا شد

برنامه ریزی آینده نگر هند در حوزه کشاورزی و دامی و همچنین تولیدات صنعتی موجب شد که در سال 2014 بانک جهانی اعلام کرد که هند پس از آمریکا و چین در رتبه سوم جهان از نظر میزان تولید ناخالص داخلی قرار گرفته است. در گزارش بانک جهانی، آمریکا با 17.1 درصد تولید ناخالص داخلی در رتبه اول و پس از آن کشور چین با 14.9 درصد رتبه دوم و سپس هند با 6.4 درصد سوم است . ژاپن اکنون با 4.8 درصد تولید ناخالص داخلی بعد از هند و در رتبه چهارم قرار گرفته است. گزارش بانک جهانی در حالی منتشر شد که «مانموهان سینگ» نخست وزیر وقت هند که آخرین روزهای کاری را در این پست سپری می کرد گفت کشورش مسیر طویلی را باید برای رسیدن به رشد اقتصادی مطلوب طی کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: