تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۲ - ۲۲:۲۷ کد مطلب 53297

روستای حامی طبیعت در استان کهگیلویه و بویراحمد

سرزمین چهارفصل که از رشته کوه های زاگرس تا دشت های خشک و سوزان جنوب را دربرگرفته سایه سار و طلایه دار طبیعتی شگرف و بکر بوده که همواره طبیعت و تاریخش در هم آمیخته شده است.

میدان 72/سید امین صداقتی نیا: استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یکی از استان های هدف گردشگری در منطقه جنوب کشور سالانه شاهد حضور گردشگران و مسافران زیادی می باشد که یکی از ویژگی های بارز این استان طبیعت بکر و دلنواز بوده که با انواع پوشش گیاهی آراسته شده است.
بیشترین درختان این پوشش گیاهی را بلوط تشکیل داده که بخشی از بار تاریخی و فرهنگی این دیار را در خود جای داده و گویی درخت بلوط با فرهنگ این مردم اجین شده است.
درختان بلوط در استان کهگیلویه و بویراحمد از دیرباز نه به عنوان یک درخت بلکه عضوی از زندگی مردم این دیار بوده تا جایی که سایه این درخت سقف خانه آن ها، ثمرش قوت لایموت و برگ و شاخه و هیزمش مایحتاج زندگی این مردمان بوده است.
اما در سال های گذشته به دلیل استفاده بی رویه مردم و تمرکز روستاها شاهد نابودی جنگل های بلوط به خصوص در محل روستاها بوده ایم تا جاییکه در برخی مناطق اثری از این درختان به چشم نمی خورد.
درخت بلوط که به عنوان نماد فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته می شود در سال های گذشته شاهد بی مهری های زیادی بوده تا جاییکه احداث جاده ها،چرای بی رویه دام ها، عامل انسانی، تهیه هیزم، عبور خط لوله گاز و بیمارهای های درختان بلوط در سال های گذشته ضربه های جبران ناپذیری به این درخت و طبیعت این سرزمین زده است.
اما با همه این بی مهری ها هنوز هم می توان سایه سار درختان سر به فلک کشیده بلوط را در جای جای این استان به مشاهده کرد که به رغم رنگ زردی که بر چهره دارند ولی ایستاده اند و هنوز هم یادآور خاطرات خوب و بد برای مردمان این دیار هستند.

درخت بلوط ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم سرزمین چهارفصل دارد
درخت بلوط ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم سرزمین چهارفصل داشته و اکنون نیز می توان مهر انسان به این درخت را در گوشه هایی از این استان مشاهده کرد؛ تا جاییکه این درختان بدون کمترین بی مهری و با حمایت کامل مردم به حیات خویش ادامه می دهند و به تندیس های زنده آن ها تبدیل شده اند.
یکی از روستاهایی که مردمانش درخت های بلوط را به عنوان عضوی از زندگی روستایی خود و نه به عنوان سوخت بلکه به عنوان عضوی زنده پذیرفته  اند اهالی روستای ده برآفتاب هستند.
روستای ده برآفتاب در 15 کیلومتری جاده یاسوج به سی سخت می باشد که در میان انبوهی از درختان بلوط واقع شده و با کمترین تخریب محیط زیستی بنا شده است.
در ورودی روستای ده برآفتاب که با تابلوی 29 شهید این روستا منقوش شده درختان بلوط راه را برای عبور انسان ها از میان شاخه های خویش باز کرده اند و پوشش گیاهی بدون ذره ای تخریب و تصرف به همان شکل سابق باقی مانده است.
به محض ورود به روستا همزیستی انسان و بلوط بیش از پیش به چشم می آید و گواه این ادعا وجود درختان سر به فلک کشیده بلوط در حیاط منازل و حتی در نمای بیرونی ساختمان ها است.
در برخی از منازل ساختمانی که با کمترین تخریب محیط زیستی ساخته شده اند درختان بلوط به عنوان المان زنده ای از نمای خانه به کار رفته است.
در پیاده روها و بلوار اصلی این روستا درختان بلوط به عنوان بخشی از زیبایی ها و نمای این سازه های معماری به کار رفته است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
دیوار بیرونی برخی از خانه های روستا به صورت نیمه کاره تا محل رویش درخت ادامه داشته و از سمت دیگر درخت ادامه می یابد.
از نکات قابل توجه درمعماری خانه های این روستا می توان به عدم دیوار کشی و وجود چندین درخت بلوط در این خانه ها اشاره کرد که مانند دیگر درختان ثمری از جمله سیب، انگور، گردو و هلو هرس و آبیاری می شوند.
در باغ های این روستا نیز که یکی از پربارترین باغ های استان می باشد درختان بلوط در کنار دیگر درختان به حیات خویش ادامه می دهند و به درنظر گرفتن اینکه در بسیاری از مناطق برای ایجاد باغ درختان بلوط را قطع می کنند شاید بتوان اذعان داشت که احترام و ارزش مردم برای این درخت بیش از دیگر مناطق در این بخش از استان مشاهده می شود.
روستای ده برآفتاب به عنوان یکی از روستاهای دوست دار محیط زیست استان شناخته شده به طوریکه وجود درختان کهنسال بلوط و عدم بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی در این روستا گواه این ادعا می باشد.

کمترین تخریب منابع طبیعی برای ساخت مسکن روستایی
در این روستا خانه های روستایی با کمترین هزینه تخریب منابع طبیعی احداث شده اند که مردم روستا برای ساختن خانه های خود با طی مراحل قانونی درخصوص قطع معدود درختان انگشت شمار و پرداخت جریمه ها و کاشتن درختان جایگزین اقدام به ساخت مسکن کرده اند که با درنظر گرفتن فاصله کم این روستا با شهر یاسوج بکر بودن این منطقه نکته ای قابل تامل و آموزنده در امر حفاظت از منابع طبیعی در استان است.
عمر روستای ده برآفتاب از خیلی از روستاهای استان کمتر بوده که بنا بر شنیده ها زمین این روستا حدود 200 سال پیش از اهالی بومی خریداری شده و این روستا بنا شده است.
یکی از باغداران روستای ده برآفتاب با اشاره به جایگاه درختان بلوط در میان مردم این روستا اظهار داشت: در اوایل انقلاب جوانان روستا با ایجاد ایست های بازرسی در ورودی و خروجی روستا بسیج مردمی برای حفظ منابع طبیعی و درختان ایجاد کردند.
صمد عباسی با تاکید بر اینکه مردم این روستا درختان را منابع ملی می دانند و در راستای حفظ آن ها تلاش بسیاری کردند افزود: قطع کردن درختان بلوط در میان مردم این روستا جایگاهی ندارد که بنا به ضرورت طبق ضوابط منابع طبیعی عمل می کنند.
این کارمند اسبق جهاد کشاورزی با بیان اینکه چنین برخورد زیست محیطی درخصوص درختان را با این شدت علاقه در هیچ جای استان ندیده ام ابراز داشت: در مواقعی که نیاز به سوخت و یا ساختن تویله ها و خانه های روستایی مردم به چوب نیاز داشتند اهالی به علت تراکم پوشش گیاهی منطقه از شاخه های خشک درختان استفاده می کردند.
عباسی تصریح کرد: ارزش منطقه به درخت بوده و باور ما این است که زراعت چقدر ارزش دارد که بخواهیم به خاطر آن درختان را قطع کنیم ؟
یکی دیگر از اهالی روستای ده برآفتاب با بیان اینکه این روستا حدود 200 سال پیش توسط برخی از سادات استان خریداری شده اظهار داشت: مردم این روستا درانقلاب نقش مفید و سازنده ای داشتند تا جاییکه اهدای 29 شهید و 129 جانباز بخشی از جوانمردی های مردم ولایتمدار این منطقه است.

قطع هر درخت، مرگ یک انسان است
سید هانی حسینی با بیان اینکه مردم این روستا به خاطر اعتقادات مذهبی قطع درخت را مرگ انسان می دانند افزود: مردم این روستا از گذشته تاکنون در حفظ درختان طبیعی مقید بر بوده اند و در گذشته نیز برای سوخت از سرشاخه ها خشک درختان استفاده می کردند.
وی با اشاره به وجود درختان تنومند بلوط در خانه ها و باغ های اهالی این روستا افزود: مردم این روستا معتقدند که هیچ درختی نمی تواند جای فضای طبیعی و بکر درخت بلوط را بگیرد.
وی درخصوص ساخت مسکن در این روستا گفت: مردم این روستا مقید به قانون و مقررات و شرع بوده و با رعایت این اصول برای ساختن خانه ها از طرق قانونی اقدام به ساخت و ساز می کنند.
این فرهنگی فعال با اشاره به برگزاری جلساتی با محوریت خدمات زیست محیطی در این روستا اظهار داشت:  درخت های کهنسال بلوط به علت بلایای طبیعی همچون باد و آتشسوزی تخریب می شوند که با ریختن میوه بلوط درختان جدیدی کرده و جایگزین درختان قبلی می شوند.
وی با بیان اینکه بخش اعظمی از گردشگری حوزه شهرستان های دنا و بویراحمد به دلیل وجود همین درختان بلوط می باشد گفت: این درختان اموال عمومی می باشد و باید در حفظ آن ها همه مردم همانند فرزندان خودشان از آن ها مراقبت کنند.
حسینی با اشاره به زیبایی ذاتی روستای ده برآفتاب و حفاظت مردم از این زیبایی افزود: با توجه به اینکه درخت بلوط سرمایه ملی و استانی ما می باشد این زیبایی می تواند الگوی خوبی برای سایر روستاهای استان باشد.
روستای ده برآفتاب به عنوان یکی از روستاهای دوستدار محیط زیست در استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته شده است تا جایی که درختان بلوط در این روستا به حیات خدادادی خود ادامه می دهند و دست بشر از کوتاه کردن عمر آن ها قاصر است.
در این روستا درختان بلوط ایستاده می میرند و هرگز درد تیغه اره یا تبر را بر پیکر خود احساس نخواهند کرد.
امیدواریم دیگر روستاهای استان نیز با تعدی از چنین روستاهایی در بحث حفظ و صیانت از طبیعت و درختان بلوط تلاشی مضاعف داشته و شاهد رشد و نمو این گیاه ارزشمند در استان کهگیلویه و بویراحمد باشیم.

لازم به ذکر است این گزارش به دلیل حساسیت ویژه قطع درختان بلوط در هفته های اخیر تجدید انتشار شده است.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید: