تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۴:۴۱ کد مطلب 53422

ایران و چین مناسبات علمی تحقیقاتی خود را گسترش می دهند

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با رییس آکادمی علوم چین تبادل استاد و دانشجو، اعطای فرصت مطالعاتی، برگزاری همایش های علمی و انجام تحقیقات مشترک و بویژه پیوند شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی را از جمله زمینه های همکاری دو طرف عنوان کرد .

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری محمد فرهادی در دیدار با پروفسور چونلی بای گفت: ایران و چین روابط سیاسی اقتصادی خوبی با همدیگر دارند و سیاست وزارت علوم افرایش و تقویت همکاری با دانشگاهها و مراکز پژوهشی چین است.

وی ایجاد کرسی آموزش زبان چینی و توسعه آموزش این زبان در ایران و تقویت آموزش زبان فارسی در چین را از دیگر زمینه های همکاری میان وزارت علوم و آکادمی علوم چین دانست.

وزیر علوم با اشاره به تجارب مفید کشور چین در زمینه مدیریت بحران اظهار امیدواری کرد که کشور ما بتواند از تجارب ارزنده آنها در این زمینه حداکثر استفاده را بکند.

فرهادی تاکید کرد: دانشگاه های ایران از دانشگاه های مطرح در سطح بین المللی و منطقه ای هستند و ما علاقه مند به تقویت ارتباطات علمی، پژوهشی و فناوری گسترده تر و بیشتر با کشور چین هستیم.

پروفسور چونلی بای نیز در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت همکاری های علمی ایران و چین گفت: آکادمی علوم چین و دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و شرکت های زیر مجموعه آن از ظرفیت بالایی برای همکاری علمی با ایران برخوردار هستند.

وی ضمن استقبال از بحث تبادل استاد و دانشجو بین ایران و چین گفت: هم اکنون 19دانشجوی دوره دکترای ایران از طرف آکادمی علوم چین بورسیه هستند و در صورت پذیرش هزینه رفت و آمد دانشجویان از طرف ایران امکان افزایش این بورسیه ها وجود دارد.

در پایان این دیدار مقرر شد کارگروه مشترکی از طرفین تشکیل و در قالب یک تفاهم نامه ، زمینه های همکاری مشترک را مشخص کند.

آکادمی علوم چین بالاترین موسسه آکادمیک و همچنین مرکز پژوهشی جامع علوم در چین است. رسالت و ماموریت آکادمی شامل تعیین خط مشی ها و هدفمند کردن تحقیقات علمی،آموزش و تربیت نیروی متخصص و کارآمد و بازسازی و قدرتمند نمودن مراکز علمی تحقیقاتی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: