تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۴ - ۰۹:۰۰ کد مطلب 53446

موزه های هلوکاست از جنوب آفریقا تا شمال آمریکا

بخش بزرگی از محتوای ارائه شده در موزه های مدرن را ابتکارات و خلاقیت های هنری و اتفاقات فرهنگی تشکیل می دهد، به عنوان مثال در بسیاری از موزه های هلوکاست، هیچ سندی که به طور مشخص واقعه هلوکاست را ثابت کند، وجود ندارد.

به گزارش سرویس بین الملل میدان 72 برای نشر یک تفکر، ایجاد یک باور و عمومی کردن آن در این عصر، راه ها و ابزارهای ویژه ای وجود دارد، به طور کلی می توان رسانه را عامل اصلی نشر تفکر و ایجاد باور عمومی دانست اگر چه دیگر رسانه به تنهایی کافی بنظر نمی رسد.

تلوزیون، روزنامه و وب سایت ها اثر گذار هستند و می توانند در شکوفایی یک تفکر در میان مخاطبان خود بسیار موثر باشند اما خلق یک تفکر، ایجاد جرقه های اولیه و پایه گذاری یک باور، کاری است که رسانه های مسقیم  به تنهایی قادر به آن نیستند.

91861

از این رو با توسعه امکانات، تفکرها و باورها با بیان غیر مستقیم پایه گذاری می شوند. فیلم های سینمایی و بازی های رایانه ای رسانه های هستند که در قالب سرگرمی ظاهر می شوند اما باورهای عمیقی را در دل مخاطبان خود ایجاد می کنند. عقاید و تفکرات خالقان این آثار، بسیار نرم و بطور ضمنی به مخاطب القا می شود و این بیان نردم، بدون هیچ اصراری بر صحت ادعا، مانع از ایجاد مقاومت  در ذهن مخاطب و پذیرش ادعا می شود. با این وجود همچنان جایی که باید مستنداتی برای یک ادعا ارائه شود. ذهن انسان پرسشگر است. بی پاسخ باقی ماندن  پرسش ها، باعث تردید در باورهاست، در حالی که پاسخگویی به پرسش ها، اعتقادات راراسخ تر می کند. حلقه خالی مستنداتو پاسخگویی به ابهامات( با تاکید بر سند و دلیل) در شرایط مدرن امروزی به وسیله موزه ها نمایشگاه های موضوعی پر می شود، موزه هایی که شاید بسیاری از مردم کشور ما به دلیل کم تعداد بودن ان ها، کمتر با انها آشنا باشند.

355227_6761

تا نام موزه به میان می آید، ذهن بسیاری از افراد به جایی می رود که کوزه های گلی و اشیا قدیمی در محفظه هایی شیشه ای در کنار هم ردیف شده اند تا روز خسته کننده ای را رقم بزنند، در حالی که موزه ها در عصر امروز، به سمتی پیش می روند که بازدید از آن ها نه تنها خسته  کننده نیست، بلکه از این اتفاق با عنوان یک اتفاق فرهنگی و اعتقادی یاد می ود که اثر آن تا مدت ها باقی می ماند. سطحی ترین نتیجه(برای کسانی که با مخالفت و مقاومت وارد چنین موزه هایی می شوند)  شکسته شدن این مقاومت و ایجاد تردید در باورهای قبلی است اما چه  نوع موزه هایی این چنین کاری را انجام می دهند؟

حتما ماجرای تکذیب هلوکاست را در چند سال اخیر به خاطر دارید؟ تکذیبی که با واکنش های گوناگون همراه بود. بی انکه بخواهیم در مقام نفی یا تایید هلوکاست باشیم، قصد داریم به معرفی برخی از موزه های پر تعداد در تایید واقعه هلوکاست بپردازیم. شاید بعد از خواندن این مطلب، روشن تر شود که چرا نفی هلوکاست و یا تنها طرح یک سوال درباره صحت وقوع این حادثه، می تواند تا به این اندازه پر هزینه باشد؟

355230_346

اگر هلوکاست ( آن طور که ادعا می شود) رخ داده باشد، این واقعه در قلب اروپا رخ داده و چند کشور قربانی آن بوده ا ند. با این وجود در بیش از 30 کشور از جنوب قاره آفریقا تا شمال قاره آمریکا، صدها موزه و نمایشگاه دائمی برای اثبات ادعای هلوکاست وجود دارد. تنها در کشور فرانسه بیش از 50 موزه و یاد بود برای هلوکاست وجود دارد.

اگرچه کشته شدن بیش از 250 هزار نفر در کمتر از یک دقیقه بر اثر بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی موضوعی  قطعی و غیرقابل انکار است اما تکذیب این واقعه ( با کمتر از 10 موزه و یادبود) کار به مراتب کم هزینه تری نسبت به تکذیب هلوکاست است، چرا که در خود هیروشیما نیز نمایشگاهی از جنایات هیتلر علیه کودکان هلوکاست  برپاست!

3368635120057365566875201356135568

موزه های مدرن امروزی، خصوصیات منحصر به فردی دارند و از منظر بصری، بسیار خاص و جذاب هستند. این جذابیت در اولین گام در بنای موزه یادبود ظهور پیدا می کند. بزر/ی، زیبایی و پیچید/ی ساتمان موزه ها، همواره تاثیر به سزاری در موثرتر نمودن محتوای ارائه شده در داخل موزه ها است. تعدد و بزر/ی موزه ها در نمونه خاصی مانند هلوکاست، به مخاطب القا می کند که این فاجعه آن قدر عظیم بوده است که صرف هر هزینه عظیمی برای یادبود آن، بازهم اندک است.

3368635120057845605937201344135608

بخش بزرگی از محتوای ارائه شده در موزه های مدرن را ابتکارات و خلاقیت های هنری و اتفاقات فرهنگی تشکیل می دهد، به عنوان مثال  در بسیاری از موزه های هلوکاست، هیچ سندی که به طور مشخص واقعه هلوکاست را ثابت کند، وجود ندارد.

 

3368635120055915645000201331135648

در واقع بیشتر از این موزه ها، شبیه به نمایشگاه های دائم هنری هستند که با تابلوهای نقاشی و عکاسی هنرمندان شاخص، مجسمه های بزرگ و پر هزینه و معماری خیر کننده، دیدنی شده اند و به جای ارائه سند، از قاعده تا نباشد، تا نگویند چیزکی، مردم نگویندچیزها! برای اثبات ادعای خود بهره ببرند.

336863512005627127000020137131278

اتفاق فرهنگی، یکی دیگر جذابیت های موزه های مدرن و موضوعی محسوب می شود.

به عنوان نمونه بودایی ها، در ساعات خاصی در موزه های خود، مراسم  مذهبی خاص خود را اجرا می کنند و مراجعان خود را با فرهنگ و دین خود آشنا می نمایند. برخی از این اتفاقات فرهنگی نیز بسیار درامد زا هستند. به عنوان مثال ، موزه و هتل اسکیمویی در آسکا،  تجربه زندگی به سبک اسکیموها را با هزینه زیادی فراهم می کند، تجربه ای که خیلی ها برای ان لحظه شماری می کنند، البته این نوع اتفاقات فرهنگی چندان هم عجیب و غریب نیست و چه بسا در کشور ما سابقه دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: