تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۸:۱۷ کد مطلب 53530

قطعا فروش ایران برگر، فروشی دلگرم‎کننده نیست

تهیه‎کننده «ایران برگر» گفت: به‎عنوان تهیه‎کننده فیلم از اینکه مردم به تماشای فیلم می‎روند، خوشحال هستم اما این خوشحالی همراه با تلخی است؛ زیرا ناراحتم بابت فیلم‎‎های دیگری که فروش بالاتر از آنچه امروز در گیشه‎شان ثبت شده،‎ نداشته‎اند. نباید شرایط سینمای ایران به‎گونه‎ای باشد که با میلیاردی شدن یک فیلم شگفتزده شویم. در این شرایط و از منظر اقتصادی صنعت سینما، قطعا فروش ایرانبرگر فروشی دلگرم‎کننده نیست

به گزارش میدان72 به نقل از پنجره، آنقدر حضورش در نقش عمو صمد فیلم «ایران برگر» شیرین و باورپذیر است که به سختی می‎توان پذیرفت او نه فقط بازیگر که مسئول ارشد مالی پروژه یا به‎تعبیر مرسوم تهیه‎کننده فیلم هم است! فتح‎الله جعفریجوزانی برادر کوچک‎تر مسعود جعفری‎جوزانی است و سال‎‎ها با همراهی برادر و در قالب دفتر فیلمسازی «جوزان فیلم» فعالیت در عرصه تولید و پخش سینمای ایران را تجربه کرده است. او در این گفت‎وگو از دلخوشی‎‎ها و نگرانی‎هایش به‎واسطه اکران «ایران برگر» می‎گوید؛ فیلمی که جعفری جوزانی خوشحال است بیش از سایر آثار اکران نوروز مورد اقبال مخاطبان بوده اما هم‎زمان به استناد رقم فروش آن، ناراحت است که چرا در قیاس با سال‎‎های نه چندان دور، درصد مخاطبان سینما نسبت به کل جمعیت ایران تا این اندازه پایین آمده است.

به‎عنوان تهیه‎کننده فیلم سینمایی «ایران برگر»، چه ارزیابی از کارنامه آن در اکران عید دارید و آیا این اکران را برای فیلم، یک اکران موفق می‎دانید؟

باید دید منظور از موفقیت چیست؟ اگر آن را در قیاس با کیفیت اکران و فروش دیگر فیلم‎‎های اکران نوروز 94 بخواهیم بسنجیم، باید گفت که بله به‎صورت نسبی فیلم «ایران برگر» اکران موفقی داشته است. اما اگر بخواهیم به مفهوم مطلق از موفقیت فیلم صحبت کنیم، باید این واقعیت را مدنظر داشته باشیم که تعداد مخاطب امروز سینمای ایران درصدی بسیار ناچیز از جامعه است. به‎خصوص وقتی این آمار را با آمار 40 تا 50 سال پیش مقایسه می‎کنیم، متوجه می‎شویم که چقدر در تعداد تماشاگر افت داشته‎ایم.

در آن سال‎‎هایی که کل جمعیت ایران حدود 20 میلیون نفر بود، با بهای اندک بلیت سینماها، آثاری را ‎داشتیم که در گیشه به رقم فروش 15 یا حتی 20 میلیون تومان می‎رسیدند. این به آن معنی بود که چیزی حدود 15 تا 25 درصد جمعیت کشور در‎ آن سال‎‎ها به سینما رفته و بلیت خریده‎اند. اما اگر بخواهیم شرایط امروز را بررسی کنیم در همین سال گذشته پرفروش‎ترین فیلم سینمایی ایرانی، حدود 12 میلیارد فروش داشت که با احتساب متوسط 5 هزار تومان برای هر بلیت، می‎توان گفت به‎طور میانگین حدود 5/2 میلیون نفر به تماشای فیلم نشسته‎اند که این رقم در قیاس با آخرین آمار رسمی از جمعیت ایران یعنی 70 میلیون نفر واقعا درصدی بسیار ناچیز است. اگر بنا بر نسبت و با همان مقیاس قرار باشد امروز 25 درصد جمعیت ایران به سینما بروند، همه فیلم‎‎ها باید به‎صورت متوسط 8 تا 9 میلیارد تومان فروش می‎کردند، در صورتی که در واقع امر این‎گونه نیست و این نشانه خطرناک و بدی برای کلیت سینمای ایران است.

در مجموع درباره اکران «ایرانبرگر» همان‎طور که گفتم به‎صورت مطلق راضی‎کننده نیست اما در قیاس با فیلم‎‎های دیگر و زمانی که می‎بینیم نسبت به دومین فیلم جدول اکران، دوبرابر فروش بالاتر داشته، خوب می‎توان گفت اکران موفقی داشته است.

با توجه به اینکه از نظر تحلیل و با توجه به ملاک‎‎هایی که کارشناسان درباره اقتصاد سینما مطرح می‎کنند، فیلم ایرانبرگر بسیاری از فاکتور‎های لازم از جمله داستان جذاب، لحن کمدی، ‎بازیگران سرشناس و بازه اکران مناسب را در اختیار داشت، فکر می‎کنید چرا باز هم نتوانست به‎صورت مطلق، اکران موفقی داشته باشد؟ حلقه مفقوده در این میان چیست؟

در این زمینه گفتنی‎‎ها بسیار است و باید قبول کرد که برای آشتی دادن دوباره مردم با سالن‎‎های سینمایی نیاز به برنامه‎ریزی درازمدت و کلان داریم. اما اگر بخواهم به‎صورت مختصر به نکته‎ای اشاره کنم، فکر می‎کنم یکی از مهم‎ترین دلایل دوری مردم از سالن‎‎های سینمایی گران بودن بهای بلیت است. برخلاف کشوری مانند هند که سینما در آن به‎عنوان یکی از ارزان‎ترین سرگرمی‎‎ها شناخته می‎شود. یکی از دوستان ما اخیرا سفری به هند داشت، تعریف می‎کرد که در آنجا حتی گدای کنار خیابان با درآمد روزانه‎اش می‎تواند به سینما برود و فیلمی تماشا کند. گران بودن سینما در ایران یک واقعیت است که با توجه به شرایط اقتصادی خانواده‎‎ها، بر حضور مردم در سالن‎‎های سینمایی تاثیر گذاشته است.

یعنی معتقدید با ارزان شدن بلیت، مشکل حل می‎شود؟

البته فقط همین یک عامل نیست. به‎عنوان نمونه نبود تنوع در سوژه فیلم‎‎ها از دیگر مواردی است که در این زمینه می‎توانم به آن اشاره کنم. جای خالی بسیاری از ژانر‎ها امروز در سینمای ایران مشهود است. ما امروز فیلم وحشت نداریم. فیلم کودک و اکشن هم نداریم. در حوزه کمدی هم خیلی از آثار بیشتر لودگی است تا طنز و کمدی. این یک واقعیت است. متاسفانه متولیان در دوره‎‎های مختلف به‎جای توجه به این تنوع‎بخشی، بیشتر سلیقه خود را برسینما تحمیل کرده‎اند و این طبیعی است که مخاطب این سینما را پس میزند. به‎خصوص در شرایط امروز، که گزینه‎‎ها و آلترناتیو بسیاری در دسترس مخاطبان قرار دارد. سینما نباید به سلیقه عده‎ای خاص محدود باشد.

با توجه به جمیع این موارد، از نظر تولید و از منظر تهیه‎کننده آیا «ایران برگر» موفق به بازگشت سرمایه اولیه شد یا بابت آن ضرر کردید؟

واقعیت این است که به‎عنوان تهیه‎کننده فیلم از اینکه مردم به تماشای فیلم می‎روند، خوشحال هستم اما این خوشحالی همراه با تلخی است؛ زیرا ناراحتم بابت فیلم‎‎های دیگری که فروش بالاتر از آنچه امروز در گیشه‎شان ثبت شده،‎ نداشته‎اند. نباید شرایط سینمای ایران به‎گونه‎ای باشد که با میلیاردی شدن یک فیلم شگفتزده شویم. در این شرایط و از منظر اقتصادی صنعت سینما، قطعا فروش ایرانبرگر فروشی دلگرم‎کننده نیست به‎خصوص که در سال‎‎های اخیر با معضلی به نام تهیه‎کنندگان دولتی هم مواجه هستیم که به میدان آمده و غالبا هم اهل کار سینما نیستند و از آنجا که از جیب پول نمی‎گذارند و در همان فرآیند تولید به سوددهی شخصی می‎رسند، بابت اکران فیلمشان هم نگرانی ندارند. همین‎ها هستند که با فلان بازیگر قراردادی بالا می‎بندند و بازار کار بخش خصوصی را هم خراب می‎کنند. بخش خصوصی در این شرایط روز به روز بیشتر در حال لطمه خوردن است.

همان‎طور که بار‎ها گفته ام تهیه‎کننده خصوصی در سینمای ایران موجودی در حال انقراض است و دور نیست زمانی که تنها در کتاب‎‎های تاریخ سینما درباره آن‎‎ها بخوانیم! در این شرایط و با توجه به نبود ظرفیت‎‎های تبلیغاتی در تلویزیون و سطح شهر واقعا خود را مدیون مردمی می‎دانیم که به سینما می‎آیند، فیلم را می‎بینند و آن را به دیگران توصیه می‎کنند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: