تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۴ - ۱۹:۳۰ کد مطلب 53847

دفتر عاریتی ولنجک مهم تر است یا خانه ملکی ولنجک/ چه خبر از عمارت بنیاد باران؟!

ساختمان دفتر دکتر احمدی نژاد در محله ولنجک را بنیاد مستضعفان در اختیار رییس جمهور سابق قرارداده و دولت روحانی هم تاکنون ریالی به این دفتر نپرداخته است.

به گزارش میدان 72 امروز، روزنامه آرمان، بولتن خانوادگی اکبر رفسنجانی نوشت: «اما احمدی نژاد چرا در ولنجک مستقر شد؟ طبیعتا آنچه باید در دفتر رئیس جمهور سابق انجام شود، دیدارهای عمومی با مردم، پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی، برنامه ریزی برای کمک به پیشرفت کشور و ارائه راهکار برای پایان دادن به پروژه هایی است که به عنوان میراث به دولت بعد رسیده است. به نظر نمی رسد برنامه ریزی برای تاسیس دانشگاه خصوصی در ساختمانی که خود می گویند دفتر رئیس جمهور سابق است محلی از اعراب داشته باشد. آنگونه که تاکنون منتشر شده است برخی معاونان و مدیران دولت در این ساختمان دارای اتاق هستند که البته اگر چنین باشد مشکلی ندارد و می توان حضور آنها را در راستای وظایف تعریف شده برای دفتر رئیس جمهور دانست. موضوع دیگری که بسیار در میان اقشار کم درآمد جامعه پس از اطلاع از مکان دفتر احمدی نژاد در ولنجک مطرح می شود این است که مگر او شعار ساده زیستی سر نمی داد پس چه شده که اکنون دور از محرومان در مرفه ترین منطقه تهران برای خود دفتری دارد که رسیدن به آن برای اقشار کم درآمد و مستضعف نیازمند مبلغی نه چندان پایین است و باز می پرسند او چگونه با استقرار در این مکان می خواهد پی به مشکلات مردم جنوب و حاشیه نشین شهر ببرد؟ اکنون اما نمی توان درباره ساختمان ولنجک خرده ای به احمدی نژاد و اطرافیان او گرفت چون شاید از طرف دولت به آنها اهدا شده باشد و البته نمی توان منکر این شد که او برای حضور در جمع مردم مناطق فرودست شهر می توانست با این مکان مخالفت کند. به هر حال موضوع این ساختمان هنوز مشخص نیست اما وقتی با نمایندگان مجلس درباره آن صحبت می کنید با تعجب شانه بالا می اندازند و می پرسند: «مگر ردیف بودجه ای هم برای این کار اختصاص یافته است؟»و اما پاسخ:

1-  آنچه حائز اهمیت است، خانه و محل زندگی دکتر احمدی نژاد است که همچنان در میدان 72 نارمک، پذیرای مراجعات مردمی است. خانه ای که پس از ده سال از ورود جدی دکتر احمدی نژاد در سطوح عالی قدرت، فقط تخریب و نوسازی شد تا فرزندان رییس جمهور سابق در طبقات آن ساکن شوند. بولتن خانوادگی رفسنجانی و حسن روحانی پاسخ دهد که خانه این دو ولینعمتشان کجای پایتخت است و از کجا آمده؟ چرا سایتی که دربارهخانه روحانی افشاگری کرده بود (رویداد) ، بعد از پیروزی روحانی در انتخابات از بیخ و بن منهدم شد؟ حال باید پرسید دفتر عاریتی دکتر احمدی نژاد در ولنجک مهم تر است یا خانه ملکی حسن روحانی در ولنجک؟!


دکتر احمدی‌نژاد، دفتر کارشان را به اختیار خود انتخاب نکردند. اگر گزینه‌های متعددی را در برابر ایشان قرار می‌دادند و ایشان گزینه‌ی ولنجک را انتخاب می‌کردند شاید تا حدودی طرح این سئوال منطقی بود، ولی روزنامه آرمان اگر کمی تحقیق کرده بود، می‌فهمید که این دفتر پس از کم‌لطفی دولت جدید در دستور تخلیه ساختمان کوچه لادن خیابان شیراز صورت گرفت و ساختمان جدید از سوی یک نهاد دیگر (بنیاد مستضعفان) در اختیار دکتر احمدی‌نژاد قرار گرفت. وقتی دولت روحانی، کم‌لطفی کرد و نهاد دیگر، یک ساختمان معمولی در محله‌ی ولنجک را پیشنهاد داد، اصولاً چندان امکان انتخابی وجود ندارد. این در حالی است که اگر دولت یازدهم کارشکنی نکرده بود، اصولاً نیازی به ورود آن نهاد و ساختمان ولنجک پیش نمی‌آمد!

ضمناً خوب است مخاطبان بدانند که شرکای همین دولت که ساختمان در نظر گرفته شده برای رئیس جمهور سابق را از احمدی‌نژاد گرفت، یک قطعه زمین بزرگ برای احداث ساختمان بسیار بزرگتر و نوساز را در اختیار رئیس دولت اصلاحات قرار دادند. که این ساختمان جدید اصلاً مورد انتقاد روزنامه‌ی آرمان قرار نمی‌گیرد!

البته یک انتقاد جدی به دکتر احمدی‌نژاد در این زمینه وارد است و آن اینکه چرا در این هشت سال که رئیس جمهور بودند، نتوانستند به اندازه‌ی یک دفتر شخصی، پول جمع‌ کنند و همچون سایرینی که به قول روزنامه آرمان در دفتری ساکن شده‌اند که همگان از ماهیت آن اطلاع دارند یعنی از سوی دولت به او داده نشده است، چرا دکتر احمدی‌نژاد نباید یک دفتر شخصی داشته باشند؟ ایشان می‌توانستند در این هشت سال از رانتی، ردیف بودجه‌ای، پاداشی، حق ماموریتی و … استفاده کنند تا الان با هزینه‌ی شخصی و مشخص! یک دفتر کار داشته باشند و نتیجتاً این همه حرف و حدیث گریبان‌گیر ایشان نمی‌شد! البته این ادعای روزنامه آرمان که آن ساختمان از سوی دولت به رئیس دولت اصلاحات داده نشده با آن سندی که سایت دولت بهار منتشر کرد یک تناقض جدی دارد که خوانندگان محترم خودشان می‌توانند قضاوت کنند!

2- دومین نکته‌ای که در این زمینه می‌توان گفت اینکه طرح این سئوال، پرده از چهارچوب فکری معیوب سوال کننده بر می‌دارد. تصور او از دفتر کار یک رئیس جمهور سابق، دقیقاً نشأت گرفته از سابقه‌ی ذهنی و دیده‌های قبلی‌اش از دفتر کار هاشمی رفسنجانی، خاتمی، و سایرین است. در حالیکه اصولاً کاربرد دفتر کار دکتر احمدی‌نژاد، با آنچه او در مورد هاشمی، خاتمی و روحانی دیده است، تفاوت بسیاری دارد.

تفاوت اصلی دفتر کار سایرین با احمدی‌نژاد در این است که سایرین همه‌ی دیدارهایشان خلاصه می‌شود به دفتر کار. یعنی بجز در دفتر کارشان تقریباً در هیچ‌جای دیگر با کسی ملاقاتی ندارند و این در حالیست که کسانی که به دفتر کار آنها راه‌پیدا می‌کنند نیز افرادی گزینش‌شده و از دایره‌ی محدودی هستند و مردم عادی اصولاً باید در خواب آنها را ملاقات کنند که نیازی به دفتر نیست.

در مورد دکتر احمدی‌نژاد مساله کاملا متفاوت است. بیشترین دیدارهای مردمی دکتر احمدی‌نژاد، با سفرهای درون‌شهری و برون شهری خود ایشان و حضور مستقیم و بدون هیچ تشریفاتی در میان مردم انجام می‌شود و بخش دیگر و قابل توجهی از دیدارهای مردمی ایشان، روبروی منزل شخصی در نارمک انجام می‌شود. یعنی دیدارهای مردمی دکتر احمدی‌نژاد منحصر به دفتر کار ایشان نیست که بخواهد دور بودن آن به جنوب شهر تهران مانعی برای دیدار با ایشان محسوب شود. ضمن اینکه از میدان انقلاب می‌توان با هزینه‌ی یک اتوبوس بی‌.‌آر.‌تی به مقصد تجریش در ایستگاه ولنجک با پنج دقیقه‌ پیاده‌روی به دفتر کار دکتر احمدی‌نژاد رسید و نامه و یا درخواست خود را با دفتر ایشان مطرح کرد.

3- نکته‌ی سوم اینکه، سئوال کننده‌ی بولتن رفسنجانی، مثل همیشه همه‌ی ایران را تهران فرض کرده است. در حالیکه دیدارهای مردمی دکتر احمدی‌نژاد، مربوط به مردم همه‌ی کشور است. کسی که بار سفر از شهرهای دور و نزدیک را متحمل می‌شود، یک سفر درون شهری از ترمینال جنوب، شرق، غرب و یا فرودگاه مهرآباد تا ولنجک، بخش کوچکی از سفر او محسوب می‌شود و اتفاقاً با توجه به ترافیک مرکز و جنوب شهر تهران، ولنجک شاید گزینه‌ی بهتری برای ترمینال شرق و غرب و فرودگاه مهرآباد باشد تا مرکز شهر. اگر با وسیله‌ی شخصی مسافرت کند، که دفتر دکتر احمدی‌نژاد خارج از طرح ترافیک و زوج و فرد بوده و دسترسی به دفتر ایشان بدون پرداخت جریمه صورت خواهد گرفت. پس همه‌ی ایران،‌ تهران نیست. دکتر احمدی‌نژاد هم در ولنجک و هم در نارمک پذیرای مردم هستند. این در حالیست که روزنامه‌ی خانوادگی رفسنجانی هیچ پاسخی برای سئوال دیگری که ایجاد می‌شود ندارد و آن اینکه اصولاً اگر کسی بخواهد هاشمی رفسنجانی را ملاقات کند، نه در جنوب تهران بلکه در همان محله‌ی جماران، آیا می‌تواند امید داشته باشد که به دیدار مستقیم و بدون دردسر با او موفق شود؟ یا همان برخوردی با او می‌شود که محافظین حسن روحانی با مردم می‌کنند؟

4- در نهایت باید گفت اصلاً فرض می‌گیریم که این سوال یک سئوال منطقی و قابل طرح باشد، چرا روزنامه‌ی خانواده‌ی رفسنجانی که حرص و جوش مردم جنوب شهر تهران برای دیدار با رئیس جمهور سابق را می‌خورد، اصلاً کوچکترین نگرانی و پرسشی برای دیدار مردم جنوب شهر با حسن روحانی و یا هاشمی رفسنجانی و سایرین نداشته و ندارد؟ در پرسش این روزنامه حقیقتی تلخ نهفته است و آن اینکه مردم جنوب شهر تهران برای حل مشکلاتشان تنها امیدشان باید به رئیس جمهور سابق باشد، رفتن به دفتر جماران، دفتر بنیاد باران و از همه مهمتر دفتر پاستور، برای حل مشکلات مردم جنوب شهر، مقصدی بی‌حاصل و بی‌فایده است! آفرین به این شعور یک روزنامه‌نگار! چه خوب فهمیدید که مردم برای حل مشکلاتشان باید کجا بروند تا حداقل امیدی به حل آن داشته باشند.

اما سئوال دیگر این روزنامه در مورد سفرهای داخلی و خارجی دکتر احمدی‌نژاد مطرح شده است:

“سفر به ونزوئلا، سفر به ترکیه و سفرهایی در داخل کشور از بابل تا مشهد و…. ساده انگارانه است اگر خرج این سفرها را هم دولت بخواهد متقبل شود چراکه لزومی برای انجام این سفرها نیست و آن سفرهایی که این تیم دارد با دلایل شخصی است مثلا زمانی که احمدی نژاد در هفته اول اسفند سال گذشته به ترکیه رفت ساعتی بعد سخنگوی وزارت خارجه گفت: «سفر آقای احمدی نژاد کاملا شخصی بوده و هماهنگی از سوی وزارت خارجه به عمل نیامده است.» آن زمان هم که خبر رسید او برای حضور در مراسم سالگرد هوگو چاوز به ونزوئلا می رود، بازهم نزدیکانش تاکید کردند که این سفر شخصی است. از سوی دیگر اخیرا هیاتی از ترکیه به ایران آمده است و مهمان احمدی نژاد بود که این سفر هم هزینه های خودش را دارد و از آنجا که از سوی مقامات دولتی دعوتی به عمل نیامده بود پس خرج این سفر هم شخصی و نه دولتی بوده است. سفر شخصی یعنی هزینه آن به شکل فردی و نه دولتی پرداخت می شود. سفرهای داخلی هم اگر خرج زیادی نداشته باشد به هر حال هزینه هواپیمای احمدی نژاد و همراهان او و احتمالا هزینه مکان سخنرانی و استراحت هم رایگان نیست و باید مبلغی برای آن پرداخت شود.”

در مورد سفرهای داخلی و خارجی دکتر احمدی‌نژاد و ادعای روزنامه آرمان می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:
1- اصولاً دکتر احمدی‌نژاد، پس از دوران ریاست جمهوری هیچ سفری به ونزوئلا نداشته‌اند که هزینه ای داشته باشد!

2- سفر دکتر احمدی‌نژاد به ترکیه با دعوت موسسه اربکان و علی‌القاعده با هزینه‌ی آن موسسه انجام شده است. این روزنامه می‌تواند انتقاد خود را متوجه موسسه اربکان و پسر آن مرحوم کند و نه دکتر احمدی‌نژاد.

3- سفرهای دکتر احمدی‌نژاد، به شهرهایی مثل بابل، مشهد و اهواز، مثل سفرهای هاشمی رفسنجانی نیست که با بلیط فرست کلاس و یا هواپیمای اختصاصی انجام شود، در بهترین هتل شهر مستقر شوند و چندجین اعوان و همراه ایشان را همراهی کند. سفر به بابل قاعدتاً با ماشین سواری انجام شده که هزینه‌ی آن به اندازه یک باک بنزین هزار تومانی بیشتر نیست.

هزینه‌ی بنرها و تبلیغات نیز توسط خود مردم و هیأت واقع‌ در شهر بابل صورت گرفته است. می‌ماند هزینه‌ی یک سخنرانی یک ساعته بدون شام و پذیرایی و با حضور مردمی عاشق و بی‌شمار که چشم روزنامه‌نگاران روزنامه‌ی آرمان را گویا به شکل بدی از حدقه در آورده است و آن هم از منبع عشق بی‌انتهای مردم به احمدی‌نژاد تأمین می‌شود که البته در بساط آقایان هاشمی رفسنجانی و دیگران دیده نمی‌شود!

4- در پایان باید یاداوری کرد هزینه های دفتر رئیس جمهور سابق ردیف بودجه دولتی ندارد و این هزینه‌ها از طریق دولت تأمین نمی‌شود که روزنامه آرمان اینچنین نسبت به آن حساس شده است!

ماجرای ساختمان جدید بنیاد باران

به گزارش دولت بهار، ساختمان جدید بنیاد باران با مساحت 3878 در خبابان شیخ بهایی جنوبی، شهرک والفجر، میدان شهدای دانشجو، جنب ساختمان بنیاد ایران شناسی قرار دارد و روابط عمومی بنیاد ایران شناسی در تماس تلفنی با دولت بهار، اختصاص آن به بنیاد باران، وابسته به سید محمد خاتمی را تایید کرد.

براساس تابلوی مقابل ساختمان، موسسه ای به نام خانه فرهنگ به عنوان کارفرما معرفی شده اما کسبه محل به اتفاق می گویند این بنای عظیم متعلق به سید محمد خاتمی و بنیاد باران است.

بنا به گفته اهالی ساخت این بنا که از اواخر دولت خاتمی آغاز و پس از شروع دولت نهم متوقف شده بود، از سال گذشته مجددا آغاز شده و به سرعت در حال پیشرفت است.

نکته حائز اهمیت درباره ساختمان جدید بنیاد باران این است که براساس شنیده ها، زمین آن که هم اکنون حداقل متری 10 میلیون تومان ارزش دارد، دولتی و بخشی از بنیاد ایران شناسی بوده که در دولت خاتمی به بنیاد باران واگذار شده است، البته روابط عمومی بنیاد ایران شناسی این موضوع را تکذیب می کند.

حال این پرسش مطرح است که اگر واگذاری زمین دولتی به بنیاد باران صحت داشته باشد، با چه توجیهی صورت گرفته است. همچنین شایسته است بنیاد باران توضیح دهد که منابع مالی ساخت این بنا که با احتساب ارزش زمین، دهها میلیاردتومان است از کجا تامین شده است؟

http://www.dolatebahar.com/media/image/userdata/520761095-1-563785203-2-3.jpg

   منبع : دولت بهار

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: