تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۷ - ۱۹:۱۴ کد مطلب 54388

آیت الله مکارم شیرازی بر ترویج فرهنگ کار در روستاها تاکید کرد

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید بر ترویج فرهنگ کار و تلاش در روستاها تاکید کرد و گفت:اگر این فرهنگ در روستاها پیاده شود اثرات بسیاری را شاهد خواهیم بود.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، آیت الله مکارم شیرازی روز پنجشنبه در دیدار معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با وی، ابراز داشت: درمان مشکلات روستاییان هنوز کاملا به مرحله عمل در نیامده است و امیدواریم برنامه ها به برنامه های عملی تبدیل شود.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: بخش مهمی از دردهای روستاییان با برنامه هایی که پیش بینی شده است حل خواهد شد و در حالی که روستاها همیشه مرکز تولید بوده و شهرنشینان از برکت روستاییان تغذیه می شده اند باید روستاها را به همان حالت برگردانیم تا مردم در آن جا مولد کشاورزی و دامداری شوند.

وی بیان داشت: در بسیاری از روستاها صنایع دستی نیز رونق داشت که باید تقویت شود و در شرایط فعلی تجربه نشان داده است که املاک کوچک روستاها بازدهی نداشته و کشاورزی سنتی بازدهی ندارد، باید کاری کرد کشاورزی و دامداری به صورت مدرن در آید.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: در کشور پهناوری زندگی می کنیم که منابع تولید ما حتی در شرایط خشکسالی هم بیشتر است و اگر بهتر از آب استفاده کنیم می توانیم همچنان صادر کننده باشیم تا علوفه دامی را از خارج وارد نکنیم.

وی ابراز داشت: از مهم ترین مسائل در روستاها آن است که باید روستاییان توجیه فرهنگی شوند و اگر فرهنگ روستاییان بالا نیاید در مساله مشارکت های اقتصادی دچار عقب افتادگی خواهند شد.

وی افزود: روستاییان الگو نیز باید در رسانه ها به نمایش درآیند تا از این طریق مابقی روستاییان به فعالیت های مشارکتی و اقتصادی خوب تشویق شوند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری نیز در این دیدار گفت: 21 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت کشور را جمعیت روستایی و عشایری تشکیل می دهند.

سید ابوالفضل رضوی افزود: دولت دکتر روحانی که عنایت ویژه ای به روستاییان دارد طرحی را برای توان افزایی روستاییان در نظر گرفته است و باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی، فرهنگ مشارکت در روستاها را تقویت کنیم و اگر روستاها به فعالیت اقتصادی وادار نشوند مشکلات اقتصادی کشاورز باقی خواهد ماند.

وی ابراز داشت: اگر وضعیت اقتصادی روستاها حل نشود مشکلات اشتغال حل نشده و به نرخ مثبت اقتصادی دست نخواهیم یافت و شاهد ادامه حاشیه نشینی در شهرها خواهیم بود لذا باید فعالیت اقتصادی در روستاها با مشارکت مردم تقویت شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری روز پنجشنبه در سفر به قم با جمعی از علما و مراجع تقلید دیدار و گفت و گو می کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: