تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۷ - ۱۹:۳۶ کد مطلب 54404

دوای درد جامعه فرهنگی ما، نگاه به زندگی امیرالمؤمنین(ع) است

حجت الاسلام و المسلمین زائری در رونمایی کتاب «سرچشمه حکمت» گفت: این کتاب فارغ از حاشیه ها و با متانتی که در شخصیت نویسنده وجود دارد، نوشته شده است.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، روز گذشته آیین رونمایی از جلد اول کتاب «سرچشمه حکمت» با موضوع سیاست و حکومت در نهج البلاغه با حضور محسن اسماعیلی، نویسنده کتاب، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری، محسن چینی فروشان، رئیس دفتر نشر فرهنگ اسلامی و محمود حکیمی در مؤسسه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین زائری به بیان مطالبی پرداخت. وی در ابتدای سخنان خود گفت: خدا را شکر می‌کنیم که امروز به نام امیرالمومنین (علیه السلام) در کنار هم جمع شدیم و در محفلی حضور داریم که محبان آن حضرت حضور دارند. آقای کوهستانی حرف بسیار زیبایی را می‌زدند که من آن را بسیار دوست دارم و بسیار نقل می‌کنم. ایشان می‌گفتند که خداوند در دستگاه خلقت خود علی (علیه السلام) را داشت که ما را نوکر و مرید او قرار داد.

وی ادامه داد: خوش حالی دیگر من به مناسبت رونمایی از کتابی است که افتخار شاگردی مولفش را از سال‌ها پیش دارم. همینکه روابط و آشنایی‌ها و ارادت‌هایمان در حلقه پیرامونی امام علی (علیه اسلام) باشد، جای شکر دارد. خاطرم هست آن زمان که ما در مدرسه مطهری درس می‌خواندیم، به عنوان یک شاگرد دلمان به هر جایی مستقر نمی‌شد. در ابتدا دل بستگی ما افرادی همانند آیت الله خاموشی و… بودند که دکتر اسماعیلی از‌‌ همان ابتدا جز کسانی بودند که دل بستگیمان به ایشان بیشتر شد. ما خاطرات زیادی با هم داشتیم. لحظه به لحظه و حلقه به حلقه جلو آمدیم.

زائری به برگزاری جلسات تفسیر و شرح نهج البلاغه که هر هفته در این موسسه برگزار می‌شود اشاره کرد و گفت: دو سال قبل از دکتر اسماعیلی خواستیم که جلسه درس تفسیر و نهج البلاغه را برگزار کنند و ایشان هم قبول کردند. در جلسه‌ای که با ایشان داشتیم بدون تعارف گفتیم که بعد از حاج آقا مجتبی این وظیفه با شماست که این محفل را بگردانید. اکنون نیز به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی و دوستان این جلسات به صورت مدون برگزار می‌شود و ظرفیت به گونه‌ای شد که مباحث این جلسات را چاپ کنیم. حال از اولین جلد این کتاب که با حکمت اسمش را انتخاب کردیم رونمایی خواهیم کرد. این کتاب فارغ از حاشیه‌ها و با متانتی که در شخصیت آقای اسماعیلی است عرضه می‌شود.

مدیر مرکز سرچشمه در پایان گفت: ان شاءالله روح همه افرادی که در راستای تفسیر نهج البلاغه کار کردند به ویژه حاج آقا مجتبی تهرانی از اثرات این کتاب بهره‌مند شوند و امیدواریم رونمایی جلد‌های بعدی را در آینده ببینیم.

در ادامه این نشست محسن چینی فروشان، مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی به صحبت پرداخت و گفت: دربارهٔ حضرت علی (علیه السلام) و کتاب ایشان تعبیرات فراوانی داریم. من می‌خواهم دو نقل قول را دربارهٔ ایشان بگویم.

وی به کتاب «الامام علی صوت العداله الانسانیه» اشاره کرد و گفت: پس از نوشتن این کتاب که نویسنده آن یک مسیحی است، از او می‌پرسند که آیا علی از مسیح بر‌تر است؟ او نیز در پاسخ می‌گوید که به دلیل اعتقاد دینی خود نمی‌توانم بگویم بله. این نویسنده در بخشی از مصاحبه خود می‌گوید که من شایسته‌تر از علی ندیدم و تنها کسی که شایسته نوشتن است علی است. نکته جالب اینجاست که او به جوانان می‌گوید نهج البلاغه بخوانید. من 70 درصد آن را حفظم و 40 بار آن را خوانده‌ام.

مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی اظهار داشت: بزرگواران در قدیم جلسات زیادی را در باب تفسیر و شرح نهج البلاغه برگزار می‌کردند که البته این روز‌ها کم شده است. من می‌گویم که برگزاری این جلسات توفیقی است که حضرت علی (علیه السلام) به ایشان دادند. در مورد دکتر اسماعیلی باید گفت که آن چیزی که موجب برجستگی ایشان شده دغدغه‌های فرهنگی ایشان است که اصیل‌ترین دغدغه ایشان می‌باشد. به همین منظور اگر در عرصه سیاسی وارد شدند بازهم با همین دیدگاه بوده است. مقام معظم رهبری می‌فرمایند که فرهنگ درد جامعه ما است.

چینی فروشان اضافه کرد: دکتر اسماعیلی نماد وحدت حوزه و دانشگاه است و به همین خاطر است که برنامه‌های ایشان بسیار پربیننده است. همین کتاب هم در چند ماه گذشته فروش بسیار خوبی داشت و برای نمایشگاه امسال چاپ دوم آن در راه است.

او در بخش پایانی سخنان خود گفت: دفتر نشر فرهنگ اسلامی در سال 1353 و در شرایط خفقان سیاسی و فرهنگی تاسیس شد. موسسان این دفتر افرادی مثل شهید بهشتی، دکتر باهنر و آقای سیدرضا برقعی بودند. این دفتر نشر با توجه به نوع حکومت موجود، پیشرو بود و با توجه به فضای دانشگاه و دانشجو فعالیت کرد. البته بعد از انقلاب نیز فراز و نشیب‌های بسیاری داشت و فعالیت کرد و هدف اصلی خود را دنبال کرد. ما تلاش می‌کنیم که آن فضا و انگیزه‌ای که در ابتدا بود البته به زبان امروز وجود داشته باشد. خاطرم هست یک بار از آقای اسماعیلی پرسیدم که این کتاب چند جلد خواهد بود؟ ایشان گفتند شاید 10 تا معلوم نیست. به نظرم کسی که تفسیر موضوعی می‌کند باید از کسی که تفسیر صرف می‌کند علم زیادتری داشته باشد.

در بخش پایانی جلسه، دکتر محسن اسماعیلی نویسنده این کتاب به صحبت پرداخت و گفت: شکل گیری شخصیت فکری ما موازی با وزیدن نسیم انقلاب اسلامی بود. ما در دوران دبیرستان بودیم که انقلاب شد که البته به قول امام خمینی (رحمت الله علیه) انقلاب ارزش‌ها بود. من گمشده‌ای داشتم که هر جا نشانی ازش پیدا می‌کردم بی‌تاب دنبالش می‌رفتم. در حقیقت هرکس به عطش روحی من پاسخ می‌داد دنبالش می‌رفتم اما واقعیت این بود هرچه می‌رفتم بیشتر تشنه‌تر می‌شدم. خاطرم هست اولین جلسه‌ای که در درس حاج آقا مجتبی شرکت کردم ایشان راجع به راه‌های عملی مبارزه با بخل صحبت می‌کردند. خدا لطف کرد و من 30 سال منهای سه روز در جلسات حاج آقا مجتبی بودم که به لطف خدا همهٔ آن را نوشتم. بعد از یکی از جلسات ایشان که در ماه رمضان برگزار می‌شد با خودم عهد کردم که هیچ روزی بر من نگذرد که با نهج البلاغه سرکار نداشته باشم. به نظرم دوای دردی که در جامعه فرهنگی ما وجود دارد، نگاه به امیرالمومنین(ع) و الگو گرفتن از ایشان است. ما اگر به ایشان تمسک نظری و عملی نداشته باشیم، نتوانسته‌ایم هویت واقعی خودمان را در جهان به نمایش بگذاریم.

او ادامه داد: یادم هست که مدتی قبل برای کارمندان یکی از نهاد‌ها که کار فرهنگی انجام می‌داد سخنرانی داشتم. جلسه تمام شد و در نهار خوری یکی از مدیران رسانه‌ای این نهاد به من گفت این قدر به نهج البلاغه نپردازید. الان وقت این‌ها نیست و با این‌ها مردم را متوقع می‌کنید و نباید به نهج البلاغه بپردازید. برای من واقعا سخت گذشت که یک مدیر مهم رسانه‌ای در کشور به نهج البلاغه این گونه نگاه می‌کند. کتابی که اگر آن چنان که هست به آن توجه شود هیچ کس نمی‌تواند از آن جدا شود. به نظرم اگر افراد مرتبط، نهج البلاغه را به زبان امروز برای جوانان بنویسند، انقلاب خواهد شد. جوان تشنه است و ما به او آب آلوده می‌دهیم. در حالی که این جوان از امیرالمومنین بدش نمی‌آید بلکه از کارهای کسانی امثال ما بدش می‌آید.

نویسنده کتاب «سرچشمه حکمت» تاکید کرد: در مقدمه کتاب گفتم که چرا ما باید به موضوع سیاست و حکومت بپردازیم. چرا که این حکومت را به نام امیرالمومنین(ع) بنا کردیم. باید صادقانه بگویم که ما با او فاصله داریم. در نتیجه باید مشخص کنیم تا فاصله ما با او به نام او نوشته نشود. اگر از ما روی گردان شدند از امام علی (علیه السلام) روی گردان نگردند.

اسماعیلی به تحلیل شهید مطهری از مسئله سکولاریسم پرداخت و گفت: شهید مطهری می‌پرسد آیا می‌دانید سکولاریسم از کجا پیدا شد؟ چرا اندیشه جدا شدن دین از سیاست مطرح شد و این گونه طرفدار پیدا کرد؟ او در پاسخ به این موضوعات می‌گوید که سکولاریسم زاییده دغدغه متفکران علاقه‌مند به دین در غرب بود. زمانی که در قرون وسطی حکومت به نام دین بیان شد و کلیسا عمل و گفتارش متفاوت بود، مردم آهسته آهسته گفتند اگر دین این است ما نمی‌خواهیم و متفکران دینی آن‌ها برای اینکه دین را حفظ کنند این موضوع را گفتند. البته شهید مطهری می‌گوید که نقش مسلمانان در پرورش این موضوع کمتر از کلیسا نبوده است.

این نویسنده در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: من فکر می‌کنم مطالعه و تدریس نهج البلاغه جز واجبات است. ما این کار را شروع کردیم و تاکنون 52 جلسه برگزار شده است. در ابتدا دوستان متن صحبت‌ها را پیاده می‌کردند اما در اواسط کار من خودم این کار را بر عهده گرفتم و تاکنون صحبت‌های هر هفته را نوشته‌ام. به نظرم کسانی که می‌خواهند نقش تربیتی داشته باشند، زبان تواضع معجزه می‌کند. البته باید اقتضاعات جامعه امروزی را در نظر گرفت. خاطرم هست سه روز مانده به هفتم تیر ما برای بیان مشکلات محله از شهید بهشتی وقت خواستیم و ایشان به ما وقت دادند. ما به ایشان مشکلات را توضیح دادیم و با تواضع خاصی با ما حتی عکس هم گرفتند. سه روز بعد زمانی که این اتفاق افتاد و ایشان شهید شدند من از ایشان دید دیگری داشتم. ایشان مهربانی، تواضع و توازنی داشت که واقعا به دل آدم می‌نشست. به نظرم امروز در این کشور به دنبال کار فرهنگی بودن کار بسیار سختی است.‌ای کاش در مساجد ما هر شب یک صفحه نهج البلاغه در کنار قرآن خوانده می‌شد.

در انتهای این مراسم کتاب «سرچشمه حکمت» با حضور حجت الاسلام زائری، محسن اسماعیلی، محسن چینی فروشان و محمود حکیمی رونمایی شد.

انتهای پیام/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: