تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ - ۱۳:۲۳ کد مطلب 54491

ابتکار و خلاقیت عجیب شهرداری تهران !

باید دید چطور می شود یک تابلوی زیبای نقاشی و نگارگری یا یک تابلو سیاه مشق خوشنویسی و … که سرشار از ریزه کاری و ظرافت هنرمندانه است را اینگونه درک کرد ، چرا که نیازِ فهم یک اثر هنری فاخر که روح هنرمند ماه ها در آن دمیده شده ، ایستادن مقابل آن ، تعمق و تفکر بر جزئیات آن است .

میدان72/رضا سیمرغ: اخیراً طرحی از سوی شهرداری تهران ( سازمان زیباسازی ) به اجرا درآمده که در آن ٧٠٠ اثر فاخر هنری به مدت ١٠ روز در معرض دید مردم شهر تهران قرار گرفته است، تا اینجا بسیار هم حرکت شایسته ای است، اما زمانی این طرح تعجب کارشناسان را بر انگیخته که دیده شد، این آثار فاخر بر روی تابلوهای بزرگ شهری، پل ها و بیلبوردهای غول پیکر سطح شهر تهران نصب شده اند .

متخصصین امر تبلیغات و اطلاع رسانی بر این امر واقف هستند که فلسفه وجودی بیلبورد ( تابلوی بزرگ شهری ) رساندن پیام و مفهوم در کسری از ثانیه است ، چنان که ، وقتی خودرویی با سرعت ١٠٠ کیلومتر در بزرگراه در حرکت است باید در آنی تمام منظور و مفهوم را به او رساند ، ابزار این کار هم کلی گویی و نپرداختن به جزئیات در طراحی گرافیکی تابلو است تا آنجا که کارشناسان در تمام دنیا موارد زیر را از جمله ضعف های یک بیلبورد تاثیرگذار و مثبت می دانند : ١ – طوری طراحی شود که موجب جلب توجه طولانی مدت رانندگان شده و مانع تمرکز برای رانندگی بدون خطر باشد ، گاهی آلودگی بصری حاصل از بیلبوردهای متعدد نزدیک به یکدیگر تعادل و آرامش محیط را مختل می کند و باعث تنش در بینندگان می گردد .
٢- تاثیر پیام بسیار آنی است و امکان فراموشی آن با توجه به تحرک ظاهری محیط اطراف بسیار است. مدت توجه بیننده به بیلبورد کوتاه است و به دلیل عدم تمرکز و سرعت و حرکت بیننده ممکن است بیلبورد تخیل و ذهنیت او را تحریک نکند .

اما اقدام شهرداری تهران !

با نگاهی به توضیحات مختصر بالا ؛ باید دید چطور می شود یک تابلوی زیبای نقاشی و نگارگری یا یک تابلو سیاه مشق خوشنویسی و … که سرشار از ریزه کاری و ظرافت هنرمندانه است را اینگونه درک کرد ، چرا که نیازِ فهم یک اثر هنری فاخر که روح هنرمند ماه ها در آن دمیده شده ، ایستادن مقابل آن ، تعمق و تفکر بر جزئیات آن است .
حال بگذریم از خطرات ناشی از دیدن این آثار و دقت بر روی آن ها هنگام رانندگی حتی در ترافیک کلافه کننده ی بزرگراه ها .
در تمام دنیا ، بخش حاکمیتی ، علی الخصوص مدیریت شهری ( شهرداری ها ) وظیفه ی حمایت مادی و معنوی از آثار فرهنگی و هنری و را بر عهده دارند ولی با نگاهی کاملا فنی و تخصصی ، چرا که اقدام غیر کارشناسانه نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه در مواقعی نتیجه ی معکوس خواهد داشت .

شهر مونیخ ( آلمان )

شهرداری مونیخ سال ها است در خیابان های شهر استندهای ایستاده استوانه ای زیبایی در پیاده رو های محل گذر عابرین پیاده طراحی کرده که فقط در طول سال تابلوهای فاخر هنری
و بعضا اطلاع رسانی اجراهای هنری ارزشمند بر روی آن جای دارند و بسیار هم مورد توجه مردم واقع شده است .

پیشنهاد

ای کاش مدیران خلاق ( ! ) شهرداری و سازمان زیباسازی اگر به فکر فرهنگسازی بودند با در اختیار داشتن این ١۵٠٠ بیلبورد ، به جای آوردن این آثار از دل نگارخانه ها به میان مردم ( به قول خود مدیران شهرداری ) ، در این ١٠ روز بر روی این تابلوهای غول پیکر شهری ، مردم را دعوت می کردند به دیدن موزه هنرهای معاصر ، موزه فرش ، موزه ایران باستان و صدها گالری و مرکز فرهنگی و هنری با ارزش دیگر که تهرانی ها حتی از وجود آن در شهر خودشان بی اطلاع هستند . و این حرکت ارزشمند را سالی ٢ تا سه بار تکرار می کردند که قطعا هم تاثیر شگرفی بر تعداد بازدید کنندگان و دیده شدن تعداد بیشتری از آثار هنرمندان داشت و هم فرصت بهتری برای درک آثار و شناخت هنرمندان و سبک های هنری بوجود می آورد .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: