تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ - ۱۱:۵۱ کد مطلب 54496

صلیب سرخ جهانی و رسالت فراموش شده

در جریان تهاجم ظالمانه و محاصره دارویی و غذایی مردم یمن که علاوه بر کشته و مجروح شدن هزاران زن و مرد و کودک در آستانه فاجعه انسانی قرار دارد، چرا از نهادهای بین المللی به ویژه صلیب سرخ خبری نیست؟

به گزارش میدان ۷۲، جهان به نقل از تسنیم، کمیته بین المللی صلیب سرخ که منشأ نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر محسوب می شود، سازمانی است به اصطلاح بی طرف، بی غرض و مستقل که وظیفه منحصراً بشردوستانه آن عبارت است از حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و خشونت داخلی و یاری رسانی به آن ها. کمیته بین المللی کار هدایت و هماهنگ سازی فعالیت های امدادی نهضت را در مواقع منازعات به عهده دارد و باید تلاش کند تا با ترویج و تقویت حقوق بین الملل و اصول بشردوستانه جهانی، از بروز آلام انسانی جلوگیری گردد.

در واقع با توجه به این که گفته می شود صلیب سرخ جهانی به عنوان یکی از سازمانهایی که فارغ از مسائل سیاسی حاکم بر کشورها و ملتها عمل می کند، بنابراین داوطلبان این سازمان می توانند در برقراری صلح و دوستی و دوری از منازعات، خشونت و اقدامات نافی حقوق بشر نقش مؤثری داشته باشند.

صلیب سرخ جهانی طبق ادعا، سازمانی بی طرف است که هم اکنون تحت عنوان فدراسیون صلیب سرخ جهانی و هلال احمر فعالیت می کند. این فدراسیون سال ۱۹۱۹ پس از پایان جنگ جهانی اول در شهر پاریس تحت عنوان لیگ جمعیت های صلیب سرخ تأسیس شد. این جمعیت در اکتبر سال ۱۹۸۳ به لیگ جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر و سپس در نوامبر ۱۹۹۱ به فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر تغییر نام داد.

جمعیت های مؤسس شامل ۵ کشور انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده آمریکا بودند. هم اکنون شمار جمعیت های مؤسس در سال ۲۰۰۸ به ۱۷۸ جمعیت رسمی رسیده است.

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که هم اکنون در افکار عمومی و نزد مردم جهان بزرگ ترین سازمان بشردوستانه جهان به شمار می رود با وجود این که دارای ۱۸۳ کشور عضو می باشد و شعبه مرکزی آن در «ژنو» قرار دارد، ۱۶ دفتر منطقه ای و مجموعاً ۶۰ هیأت نمایندگی کشوری از نقاط استراتژیک این فدراسیون محسوب می شود و هم اکنون ۴ واحد پشتیبانی اصلی آن در ابوظبی، بوداپست، نایروبی و پاناما کلیه فعالیت های مرتبط با هلال احمر را در سراسر جهان حمایت می کنند ولی اکنون این سؤال مطرح است که در جریان تهاجم ظالمانه و محاصره دارویی و غذایی مردم یمن که علاوه بر کشته و مجروح شدن هزاران زن و مرد و کودک در آستانه فاجعه انسانی قرار دارد، از نهادهای بین المللی به ویژه صلیب سرخ چرا خبری نیست؟ و علی رغم این که هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بارها خود را آماده کمک رسانی به مردم مظلوم یمن نموده است، متأسفانه نظامیان و حاکمان آل سعود به دستور اربابان استکباری شان مانع از این اقدام بشردوستانه گردیده اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: