تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ - ۱۲:۳۳ کد مطلب 54516

آلمان: کشورهای دیگر مایل به اجرای تحریم‌های کنگره آمریکا علیه ایران نیستند

سفیر آلمان در واشنگتن هشدار داد که اقدامات کنگره باعث می‌‌شود نظام تحریم‌‌های بین‌المللی علیه ایران فرو بپاشد.

به گزارش میدان ۷۲، به نقل از نسیم، “پیتر ویتیگ” روز پنجشنبه این اظهارات را در واکنش به تصویب طرح بازبینی کنگره بر توافق هسته‌ای ایران و 1+5 عنوان کرد و افزود: “گزینه‌های جایگزین توافق هسته‌ای، جالب نیستند.”

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای را با 98 رأی موافق در برابر 1 رأی مخالف به تصویب رساند. مطابق این طرح، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا باید هر گونه توافق با ایران را ظرف مدت 5 روز بعد از توافق احتمالی به کنگره تحویل دهد.

سناتور جمهوریخواه تام کاتن تنها نماینده مخالف این مصوبه بود. وی پیشتر با رسیدن به توافق اتمی با ایران مخالفت کرده است.

مصوبات سنا برای آنکه اجرایی شوند باید ابتدا به تایید مجلس نمایندگان برسند و بعد رئیس جمهوری آنها را امضا کند.

سفیر آلمان افزود در حالی که کنگره تمایل به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خواهد داشت هیچ کشوری از آن پیروی نخواهد کرد و این اقدامات باعث خواهد شد نظام تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران فرو بپاشد.

وی همچنین تهدیدهای مقامات آمریکایی درباره گزینه‌های اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد و گفت که این اقدام به راه حلی پایدار ختم نخواهد شد. وی گفت آلمان و دولت این کشور متعهد است که به دیپلماسی فرصت بدهد.

کاخ سفید اعلام کرده که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در صورت تایید این مصوبه در مجلس نمایندگان آن را امضا می‌کند. اوباما پیشتر تهدید کرده بود که اگر این طرح در کنگره تصویب شود آن را وتو خواهد کرد.

کاخ سفید اخیرا اعلام کرد با توجه به تغییراتی که در طرح داده شده، درخواست کنگره نمی‌تواند مذاکرات جاری با ایران را از مسیر خارج کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: