تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ - ۱۴:۰۹ کد مطلب 54550

بی توجهی به نیروی انسانی حلقه ی مفقوده طرح تحول نظام سلامت

ارتقاء شاخص های سلامت، محوریت عدالت در برنامه ها، افزایش و بهبود کیفی و ایمنی خدمات، راستگویی و اطلاع رسانی شفاف در امر سلامت، توجه به ارتقاء اثربخشی و بهره وری از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی در بخش سلامت بود و بحث مراقبتهای سلامت در تمام بندهای ابلاغی بسیار مورد تأکید قرار گرفته است که متاسفانه به نظر می رسد توجه لازم به این قضیه به ویژه در سطح اول سلامت و رعایت عدالت انجام نشده است.

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲ به نقل از سازمان نظام پرستاری، احمد نجاتیان در همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت گفت: باید این جلسه را به فال نیک گرفت و از فرصت ایجاد شده برای بیان نقد عملکرد طرح تحول نظام سلامت قدردانی کرد.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت به جد یکی از فعالیتهای عمده در دولت یازدهم است و به عنوان یک شهروند ایرانی و یک پرستار از دولت و وزارت بهداشت تشکر می کنم و به  طورکلی این طرح را به عنوان یک گام مثبت در نظام سلامت ارزیابی می کنم ولی به هر حال نقدهایی نیز بر این طرح وارد می شود.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری ادامه داد: بی شک تمام نقدها مطروحه با هدف بهبود طرح و با نیتی دلسوزانه است و امیدواریم دوستان این نقدها را به مباحث سیاسی و برداشت های سیاسی مرتبط نکنند.

وی یادآور شد: بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، پرداختن به بحث منابع انسانی یکی از شروط و عوامل موفقیت در ایجاد تحول و تغییر در نظام سلامت محسوب می شود که متاسفانه در طرح تحول نظام سلامت در ایران، حلقه مفقوده این طرح عدم توجه به منابع انسانی است.

نجاتیان طرح تحول نظام سلامت را یک تغییر برشمرد و گفت: هر تغییری با مقاومت رو به رو می شود. با توجه به اینکه پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت هیچ نوع آگاهی به تمام گروه های فعال در این عرصه داده نشده است و مشارکت افراد نظام سلامت و نیروهای مختلف در برنامه ریزی ها دیده نشده است طبیعی است که به تبع آن مقاومت در برابر تغییر ایجاد شد.

وی افزود: لذا جا داشت، اجرای طرح تحول نظام سلامت با برنامه ریزی بهتری انجام می شد و امیدواریم که در ادامه این طرح حتماً به بحث منابع انسانی در نظام سلامت توجه جدی شود.

وی ضعف در بخش های نرم افزاری را از دیگر انتقادات وارد شده به طرح تحول نظام سلامت خواند و گفت: اینگونه تصور شد که با دادن پول، عوض کردن پرده، تخت و سرامیک کردن کف بیمارستان، هتلینگ بهتر می شود و رضایتمندی افزایش می یابد، البته این بخشی از رضایتمندی است ولی همه ما می دانیم که روش پرداخت فی فور سرویس بدترین روش پرداخت در نظام سلامت در دنیا محسوب می شود.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دنیا که این روش پرداختی را آزموده اند به این نتیجه رسیده اند که نظام فی فور سرویس، چاهی است که هر چقدر در آن پول بریزی به دلیل بحث خدمات القایی، تنها هدر دادن منابع است.

وی افزود: علی رغم اینکه در قوانین بالادستی مثل برنامه پنجم توسعه، خرید راهبردی خدمات سلامت مطرح شده و علی رغم اینکه در آیین نامه خرید خدمت و نظام پرداخت در دولت در فروردین سال گذشته وزارت بهداشت و بیمه ها ملزم شده اند که در سال 94 تمام نظام پرداخت در بیمارستانها را تبدیل به پرداخت بر مبنای گروه های تشخیصی کنند ولی عملاً برنامه ای برای تغییر روش ها در این خصوص نمی بینیم که امیدواریم به این بحث توجه جدی شود.

نجاتیان گفت: مکرراً گفته می شود که در نظام های پرداخت باید دید که چه خدمتی را می توان از چه گروهی و با چه قیمتی خرید در حالی که در عمل هیچ توجهی به این مهم صورت نمی گیرد و شاید بسیاری از خدماتی که در حال حاضر با قیمت های گران خریداری می شود را می توان از گروه های دیگر با قیمت ارزان تر و با همان کیفیت خریداری کرد.

وی اظهار داشت: این موضوعی است که در دنیا مطرح شده است و سازمان نظام پرستاری این آمادگی را دارد تا تجاربی که در این زمینه وجود دارد و قطعاً به نفع نظام سلامت و مردم است را در اختیار متولیان امر قرار دهد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری افزود: گلایه ای که همکاران ما دارند این است که اگر قرار است نظام پرداخت فی فور سرویس باشد پس تعرفه های پرستاری نیز به عنوان قانون الزام آور برای مجلس و دولت باید مد نظر قرار می گرفت.

نجاتیان گفت: خدمات زیادی به کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت افزوده شد ولی بخشی که 70 درصد خدمات را داشته و در بیمارستانها ارائه می دهند در این میان نادیده گرفته شده اند و این نیز نقدی جدی از سوی جامعه پرستاری است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

طرح تحول سلامت چندان در کاهش زیرمیزی موثر نبود

شمس  الدین شمس، عضو شورای عالی نظام پرستاری نیز همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت گفت: از دولت تدبیر و امید قدردانی می کنیم که بحث سلامت را به عنوانی یکی از اولویت های خود قرار داد و به این بحث مهم که جزو دغدغه های همیشگی سازمان نظام پرستاری نیز محسوب می شد، پاسخ داد.

وی افزود: در همین راستا طرح تحول نظام سلامت اتفاق افتاد که به هر حال دارای نقاط قوت و نقاط ضعفی است که کاهش پرداختی از جیب مردم البته در بخش های دولتی، تأمین دارو و تجهیزات مورد نیاز مردم در بیمارستانها، بیمه حدود 9 میلیون نفر از مردم از  جمله نقاط مثبت این طرح محسوب می شود.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به نقاط ضعف طرح تحول نظام سلامت از منظر جامعه پرستاری گفت: متاسفانه در این طرح مقداری به سیاست های کلان سلامت، کم توجهی شده است و عمده توجهات صورت گرفته در این طرح معطوف به امر درمان شد.

وی افزود: ارتقاء شاخص های سلامت، محوریت عدالت در برنامه ها، افزایش و بهبود کیفی و ایمنی خدمات، راستگویی و اطلاع رسانی شفاف در امر سلامت، توجه به ارتقاء اثربخشی و بهره وری از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی در بخش سلامت بود و بحث مراقبتهای سلامت در تمام بندهای ابلاغی بسیار مورد تأکید قرار گرفته است که متاسفانه به نظر می رسد توجه لازم به این قضیه به ویژه در سطح اول سلامت و رعایت عدالت انجام نشده است.

شمس ادامه داد: نقد دیگری که در طرح تحول نظام سلامت مطرح است، عدم مشارکت سایر اعضای درمان در برنامه های این طرح است در حالی که اگر ما به امر سلامت و درمان نگاهی تیمی داشته باشیم باید شاهد حضور تمام اعضای این تیم در تمامی عرصه ها اعم از تصمیم گیری، برنامه ریزی، اجرا و نظارت و ارزیابی باشیم.

وی یادآور شد: نبود نگاه تیمی و فراموش کردن سایر گروه ها در اجرای برنامه های طرح تحول نظام سلامت به ویژه جامعه پرستاری که  بخش عظیمی از بحث سلامت و درمان را بر عهده دارند، جای نقد دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه افزود: گله ای که اکثریت گروه های تیم سلامت دارند این است که از ابتدا سایر اعضای تیم سلامت در این برنامه ها نادیده گرفته شده اند و تا زمانی که تمام صاحبان قرائن در طرحی دیده نشوند، بروز چالش و اعتراض ها نسبت به برنامه ها دور از ذهن نخواهد بود زیرا به هر حال آنها نیز دیدگاه هایی دارند که به دلیل عدم مشارکت، در برنامه های اجرایی لحاظ نشده است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد تمام برنامه هایی که در طرح تحول نظام سلامت مد نظر بود به شکل خوب و قوی اجرا نشده است به عنوان مثال بر اساس مشاهدات گروه پرستاری در سطح بیمارستان ها بحث مقیمی پزشکان متخصص در بیمارستانها آن طور که باید و شاید صورت نگرفته است. البته کلیت این بحث را زیر سوال نمی بریم ولی آن طور که هدف طرح بوده است، محقق نشده است.

شمس ادامه داد: همچنین بحث افزایش کیفیت ویزیت بر اساس پیش بینی های طرح تحقق نیافته است و به نظر می رسد بیش از کیفیت، کمیت ویزیت ها افزایش یافته است و اگر ارزیابی صورت گیرد، مشخص می شود که تغییر چشمگیری حاصل نشده است.

وی افزود: البته شاید بخشی از این مسائل به بحث ضعف نظارت و ارزیابی برگردد هر چند باید مدتی را مهلت داد تا نظارت ها صورت گیرد و بازخوردها دیده شود.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت گفت: در این کتاب نیز متاسفانه باز هم گروه هایی به فراموشی سپرده شدند و جامعه پرستاری که سالهای سال قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری آن نیز تصویب شده بود و می توانست در این کتاب مورد توجه قرار گیرد به فراموشی سپرده شد و این باعث اعتراضات گسترده ای نیز در جامعه پرستاری شد.

احساس تبعیض و بی عدالتی انگیزه ارتقای کیفیت خدمات را می کشد

وی عدم رعایت عدالت در پرداخت ها را از دیگر اشکالات طرح تحول نظام سلامت خواند و گفت: بدترین عاملی که به نطر می رسد انگیزه های را در ارائه خدمت از بین می برد و باعث کاهش کیفیت خدمات می شود، احساس تبعیض و بی عدالتی است.

شمس اضافه کرد: وقتی عدالت رفت، انگیزه می رود و وقتی انگیزه رفت، رضایت از خدمت و ارتقاء کیفیت خدمات از بین می رود.

وی تصریح کرد: همگان بدانند که جامعه پرستاری نیز قائل به تفاوت  و فاصله است و باید تفاوت باشد منتهی تفاوت و فاصله ها باید معقول و منطقی باشد، باید قابل پذیرش و عقلانی باشد.

عضو شورای عالی نظام پرستاری افزود: این قضیه از ابتدا در طرح تحول نظام سلامت لحاظ نشد و بحث مبتنی بر عملکرد مطرح شد که جامعه پرستاری نیز به شرط اجرای تعرفه خدمات و بسته های خدمتی بر اساس قوانین تعرفه گذاری خدمات پرستاری و ارتقاء بهره وری که هر دو مصوب مجلس هستند، حاضر به اجرای آن شدند که متاسفانه این قوانین اجرایی نشدند.

وی ادامه داد: به قاطعیت اعلام می کنم، بیش از 90 تا 95 درصد از مجموعه کارکنانی که مشمول پرداخت مبتنی بر عملکرد هستند از اجرای آن راضی نیستند و در نتیجه نسبت به آن اعتراض دارند که چالش مهمی است و تا زمانی که رضایت در جامعه ارائه دهندگان خدمات ایجاد نشود، موفقیت ممکن نیست.

شمس با اشاره به اهمیت نیروی انسانی گفت: اساسی ترین بحث در ارائه خدمات نیروی انسانی است که برای کسب موفقیت باید از هر حیث از جمله تعداد مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: هم اکنون همان طور که همگان بر آن واقف هستند و بر آن اذعان دارند در بحث نیروی انسانی به شدت کمبود داریم ولی در عین حال شاهد گسترش سریع بخش های بیمارستانی و تخت های بیمارستانی بدون لحاظ نیروی انسانی کافی هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با تأکید بر لزوم تعریف استانداردی برای تعداد نیروی انسانی گفت: اگر چه در حرف بارها صحبت از میزان استانداردهای نیروی انسانی شده است اما عملاً به صورت مستند هنوز توافقی در تعریف استانداردهای نیروی انسانی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: اگر ما طرحی را از کشوری که دارای تجربه موفق بوده است، گرفته ایم باید مجموعه این طرح را به صورت جامع می دیدیم و اجرا می کردیم نه اینکه یک بخش هایی را ببینیم و اجرا کنیم و سایر بخش ها را رها کنیم.

شمس در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به عدم اجرای طرح مبتنی بر عملکرد، نارضایتی ها چگونه ایجاد شده اند، گفت: این طرح از اسفند برای اجرای ابلاغ شده است ولی به دلیل پیچیدگی هایی که داشت هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

وی افزود: همکاران ما اعم از مدیران و پرستاران فرم ها را پر کرده اند و در تکمیل این فرم ها متوجه سختی، پیچیدگی و غیر قابل اجرا بودن این طرح شده اند.

عضو شورای عالی نظام  پرستاری ادامه داد: اگر چه اجرا به معنای پرداخت هنوز انجام نشده و پرداختی به جز پرداخت به صورت علی الحساب انجام نشده است ولی نزدیک به 28 مورد ایراد از سوی مدیران سراسر کشور نسبت به این طرح به صورت کارشناسانه وارد شده است و در جلسه اخیر شورای عالی نظام پرستاری نیز حدود 30 مورد اشکال به طرح وارد شده است که به زودی این ایرادات را جمع بندی کرده و ارائه می دهیم تا مشخص شود که دلایل مطروحه مبنی بر عدم رضایتمندی از این طرح کاملاً علمی است.

وی در خصوص حفظ حرمت جامعه پزشکی و برخی اختلاف افکنی ها نیز گفت: ما نیز معتقدیم بحث حرمت و کرامت تمام اعضای جامعه پزشکی باید حفظ شود و رعایت حرمت تک تک جامعه پزشکی در هر صنفی، حفظ حرمت همه است.

شمس افزود: بی شک نیز باید از هر گونه اختلاف افکنی پرهیز شود و سیاست ما در نظام پرستاری نیز چیزی جز این نبوده و نخواهد بود.

وی با تأکید بر لزوم مقایسه دریافتی تمام اعضای گروه سلامت گفت: باید در این رابطه یک نگاهی به فاصله درآمدی اعضای تیم سلامت در سایر کشورها از جوامع غربی گرفته تا کشورهای اطراف و همسایه داشته باشیم و با لحاظ تناسبی منطقی ما نیز  برای تعدیل این فاصله های دریافتی اقدام کنیم .

عضو شورای عالی نظام پرستاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر میزان کاهش دریافت های غیر صندوق در نظام سلامت پس از اجرای طرح تحول گفت: یکی از اهداف طرح تحول و کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات این بود که دریافتی های غیر از صندوق بیمارستانها کاسته شود.

وی افزود: البته به دلیل آنکه پیش از اجرای طرح تحول و پس از آن نیز آمار مشخص و دقیقی از این قضیه نداشته و نداریم، نمی توانیم به طور دقیق و قطعی نسبت به میزان کاهش آن ابراز نظر کنیم و لی بر اساس مطالعات میدانی و گزارش هایی که از سوی پرستاران ما در بیمارستانهای مختلف از سراسر کشور به دست می رسد، متاسفانه این طرح آنچنان افاقه نکرده و در کاهش پرداخت های غیر از صندوق موثر واقع نشده است.(خبرگزاری فارس)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: