تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۱:۲۰ کد مطلب 54588

بارش بی سابقه باران در مشهد/حرم رضوی دچار آبگرفتگی شد

اما عکس العمل زائران فارس و عرب در کنار ضریح جالب بود ، همه دو دست رو در آب کنار سنگ عتبه مقدسه رضویه می زدند و پر از آب می کردند و به نیت شفا به سر و صورت خودشون میریختند .بعدش در های محوطه دور ضریح هم بسته شد تا مثل موقعی که می خوان حرم رو بشورن مردم رو بیرون کنند.

به گزارش اختصاصی میدان 72 پنجشنبه شب، مشهد یک شب عجیب را سپری کرد . شبی که در آن عده ای خوشحال از بارش رحمت الهی بودند و عده ای نگران و مضطرب از بابت اینکه این سیلاب باعث خسارت به زندگی آنها شود و عده ای ناراحت تا پاسی از شب مشغول جمع آوری آب از لابلای اساس و اسباب زندگی خود .

بارش باران پنجشنبه شب در مشهد یکی از بی سابقه ترین بارش ها در حداقل ده سال گذشته بود که باعث آبگرفتگی و جاری شدن سیل و شکسته شدن بسیاری از درختان در خیابان های این شهر بزرگ زیارتی شد . به گفته یکی از شهروندان مشهد این بارش شدید باران بیش از دو ساعت به طول نینجامید و همین دو ساعت باران و البته نبود امکانات لازم شهری در بسیاری از خیابان ها باعث شد تا تعداد زیادی از ساکنین مشهدی با مشکل جدی مواجه شوند . البته در این بین بعضی از شهروندان این فرصت را غنیمت شمردند و به قایق سواری در کوچه های مشهد پرداختند !!!

اما شاید مهمترین اتفاقی که در بارش شدید باران در مشهد در رسانه ها منعکس شد، ورود آب به داخل حرم مطهر رضوی بود . هنوز از علت و چگونگی ورود آب به داخل حرم مطهر، اطلاعاتی در دست نیست  اما تصاویر مخابره شده و همچنین شاهدین عینی حاضر در حرم این مساله را بیان میکنند که آب، حتی وارد محوطه ضریح شده است که البته موجب غافلگیری بسیاری از زائران شد . علاوه بر این، آب‌گرفتگی در برخی نقاط پارکینگ‌های زیرگذر حرم مطهر رضوی نیز قابل مشاهده بود و رفت و آمد خودروها با مشکل مواجه شده بود. یکی از حاضرین در حرم مطهر رضوی ماجرا را اینطور شرح میدهد : ”  اول باران تندی گرفت و در محوطه کنار ضریح صدای باران شدید کمی در میان همهمه مردم جلب توجه می کرد . اما در حالی که برق لوسترهای زیر گنبد و کنار ضریح قطع شد و غقط نور سبز لوستر های کنار فضا رو روشن می کرد ، ناگهان پشت بام قسمت بالا سر مطهر پر از آب شد و مانند سیلاب ، آب از پنجره های روی پشت بام و بعد از روی دیوار ها با شدت سریز شد !
شدت آب به حدی بود که دیوار های بالا سر امام مثل آبشار شده بودند و در عرض کمتر از چند دقیقه دور ضریح حضرت رو حدودا ۲ سانتی متر آب فراگرفت !
صحنه و حال جالبی بود ، خدام مشغول جمع کردن فرش های حرم بودند و خیلی ها هم مشغول فیلم گرفتن از آن وضعیت استثنایی ! اما عکس العمل زائران فارس و عرب در کنار ضریح جالب بود ، همه دو دست رو در آب کنار سنگ عتبه مقدسه رضویه می زدند و پر از آب می کردند و به نیت شفا به سر و صورت خودشون میریختند .بعدش در های محوطه دور ضریح هم بسته شد تا مثل موقعی که می خوان حرم رو بشورن مردم رو بیرون کنند. ”

سید خلیل منبتی، معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی در این زمینه به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بارش شدید باران شب گذشته در مشهد مقدس در بسیاری از معابر و گذرگاه‌های شهری سبب آب‌گرفتگی شده بود و در این میان حرم مطهر رضوی نیز از این قاعده مستثنی نبود.
وی با بیان اینکه آب‌گرفتگی رواق‌های حرم مطهر رضوی همانند آب‌گرفتگی معابر سطح شهر بوده است، تصریح کرد: بنده شب گذشته در حرم مطهر رضوی حضور داشتم و آب‌گرفتگی مشکل خاصی ایجاد نکرده بود و کمتر از دو ساعت آب‌های جاری جمع‌آوری شد.
منبتی با اشاره به اینکه این آب‌گرفتگی خسارتی در بر نداشته است، افزود: شب گذشته و امروز حرم مطهر رضوی در وضعیت عادی خود پذیرای زائران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) بوده است.

سید احمد هاشم‌آبادی، سرپرست روابط عمومی آستان قدس رضوی نیز در این زمینه اظهار داشت: آب‌گرفتگی در اماکن حرم مطهر رضوی نیز همانند سایر نقاط شهر مشهد در شب گذشته بوده است و مشکل خاصی به وجود نیامده است.
سرپرست روابط عمومی آستان قدس رضوی گفت: با توجه به اینکه حرم مطهر رضوی به‌نوعی در خط القعر شهر مشهد قرار گرفته، بالاآمدگی آب در برخی نقاط حرم رضوی و تخلیه با تأخیر آن طبیعی بوده است.رئیس اداره پیش بینی سازمان هواشناسی خراسان رضوی در این رابطه به مهر گفت: با بررسی نقشه ها و مدل های هواشناسی طی ۷۲ ساعت آینده با استقرار جوی ناپایدار بر روی استان رشد ابر، گاهی وزش باد نسبتا شدید  تا شدید، در برخی ساعات  رگبار باران  توام با رعدو برق  و در نواحی مستعد بارش تگرگ پیش بینی می شود.یحیی قائنی پور برای نواحی شمالی، مرکزی و جنوبی استان آسمانی نیمه ابری تا ابری در برخی ساعات همراه با رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد نسبتا شدید تا روز یکشنبه پیش بینی کرد.

photo_2015-05-09_01-15-54

photo_2015-05-09_01-16-00

photo_2015-05-09_01-24-13

photo_2015-05-09_01-24-26

photo_2015-05-09_01-24-44

photo_2015-05-09_01-24-51

photo_2015-05-09_01-24-56

photo_2015-05-09_10-43-35

photo_2015-05-09_01-25-03

photo_2015-05-09_01-25-12

photo_2015-05-09_01-26-05

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: