تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۶:۰۰ کد مطلب 54686

عهدنامه حضرت علی (ع) با نصرانی ها منشوری بین المللی است

نماینده آشوری ها در مجلس شورای اسلامی گفت: عهدنامه تاریخی میان حضرت علی (ع) و نصرانی ها که اجداد آشوری ها محسوب می شوند یک منشور بین المللی است .

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ،نامه حضرت علی با نصرانی ها به زبان فارسی ترجمه شده و در موزه چهل ستون اصفهان نگهداری می شود. از این عهدنامه می توان به عنوان یک منشور بین المللی بهره برداری کرد زیرا حضرت علی(ع) در این عهدنامه به حفظ حقوق اقلیت های مسیحی تاکید ویژه داشته و حفظ جان، مال و اماکن اقلیت های دینی را واجب شمرده اند.

یوناتن بت کلیا با اشاره به گذشته تاریخی روابط آشوریان در ایران گفت: آشوریان از هزاران سال پیش در صلح و صفا در کنار ایرانیان زندگی می کردند. کلیسای حضرت مریم در ارومیه یکی از قدیمی ترین کلیساهای دنیا در قرن اول میلادی ساخته شده است. همچنین بیش از سه کلیسای آشوری دیگر نیز وجود دارد که در میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

نماینده آشوری ها در مجلس در ادامه سخنان خود با یادآوری بیانات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران درباره حفظ حقوق اقلیت ها گفت: امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه ما ملت واحده و ید واحده هستیم خواهان رعایت حقوق اقلیت های مذهبی در کشور بودند.

براساس گزارش ستاد نمایشگاه کتاب وی تاکید کرد: حضرت آیت الله خامنه ای نیز (چه در زمان ریاست جمهوری و چه در حال حاضر) با خانواده های شهدای اقلیت ها دیدار داشته اند و از آن ها دلجویی می کردند.

در ادامه این نشست نیز حجت الاسلام والمسلمین بهمن اکبری از کارشناسان محترم فرهنگ و ارتباطات اسلامی درخصوص روابط صمیمانه و همزیستی مسالمت آمیز پیروان اقوام وادیان مختلف در نظام جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداختند.

همچنین وی برخی از نظرات مراجع عظام تقلید درباره حفظ حقوق اقلیت های دینی و پیروان ادیان مختلف را تشریح کردند.

بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفت وگو با جهان» تا 26 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برپاست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: