تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۶:۲۷ کد مطلب 54707

برگزاری دهمین جشنواره تئاتر رضوی با ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار

دبیر جشنواره سراسری تئاتر رضوی گفت: این جشنواره با ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار شهریورماه امسال در خراسان شمالی برگزار می‌شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی با حضور وحید ثابت قدم، دبیر جشنواره، حسن عابدی، دبیر تخصصی جشنواره، علی عابدی، ناظر فنی جشنواره، وحید لک، مدیر اطلاع رسانی و تبلیغات جشنواره و کوروش زارعی از هنرمندان فعال تئاتر دینی در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست، وحید ثابت قدم گفت: چند دوره از این جشنواره در استان‌های دیگر بوده،‌ اما از دوره ششم بجنورد میزبان جشنواره تئاتر رضوی بوده است. علت توقفی که بین جشنواره نهم تا دهم صورت گرفت ضعف در تولید متون و نیاز به یک سیاست‌گذاری جدید بود. ما در این دوره برای اولین‌بار ستاد سیاست‌گذاری را در سطح عالی با حضور استاندار، امام جمعه، نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلس و… تشکیل دادیم.

وی با اشاره به اینکه 500 میلیون اعتبار برای این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده است، گفت: استان خراسان شمالی می‌تواند به عنوان پایگاه تئاتر دینی کشور فعالیت کند و در همین زمینه 21 و 22 خرداد ماه همایشی با محوریت بررسی تئاتر دینی با حضور افراد خبره و فعال این حوزه را برگزار می‌کنیم تا راهگشایی باشد برای بهتر برگزار کردن جشنواره دهم.

مدیرکل ارشاد استان خراسان شمالی، در رابطه با حذف بخش نمایش‌نامه نویسی در جشنواره نیز گفت: متولی برگزاری این بخش استان قزوین است، اما در حال پیگیری هستیم که بتوانیم یک پارچه سازی لازم را صورت دهیم.

در ادامه نشست حسن عابدی با تاکید بر اینکه مهلت ارسال متون تا 20 اردیبهشت بوده است، گفت: امسال به پیشنهاد مهدی شفیعی بخش ویژه را به جشنواره اضافه کردیم که شامل پنج متن برگزیده جشنواره‌های گذشته است که در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد تا آن را بازتولید کنند. در بخش دیگر نیز علی عابدی، از هنرمندان فعال بجنورد، قرار است نمایشی مشترک با کشور تاجیکستان روی صحنه ببرد.

وی تصریح کرد: نمایش با 3 اپیزد و با محوریت خراسان بزرگ آماده شده که میلاد اکبرنژاد متن آن را به نگارش درآورده است. جشنواره نیز به مدت شش روز برگزار می‌شود و کارگاه‌ها نیز با قدرت برگزار خواهد شد.

عابدی در رابطه با اهمیت دادن مسئولان شهر بجنورد به تئاتر گفت: سازه نمادین جشنواره تئاتر رضوی آماده شده و قرار است در یکی از میادین شهر بجنورد نصب شود. به هر حال ما به دنبال جریان سازی تئاتر دینی در کشور هستیم و در همین راستا قرار است از اجرای عموم آثار حاضر در جشنواره تئاتر رضوی نیز حمایت کنیم. از طرف دیگر هم آثار برگزیده جشنواره به تئاتر فجر نیز پیشنهاد داده می‌شود.

دبیر تخصصی جشنواره افزود: پلاتو شمس نیز قرار است همزمان با جشنواره افتتاح شود، این سالن تنها توسط استان و همیاری وزارت ارشاد آماده شده که تعامل خوبی را حاصل کرد.

علی عابدی نیز در پایان این نشست گفت: تحقیقاتی در مورد اشتراکات مردم ایران و تاجیکستان داشته‌ام و تا پایان اردیبهشت نگارش متن به پایان می‌رسد و در خرداد ماه وارد مرحله تمرین نمایش می‌شویم.

کوروش زارعی، هنرمند برجسته تئاتر دینی نیز در این نشست با اشاره به اینکه مردم بجنورد تئاتر دوست هستند، گفت: نمی‌دانم چرا جشنواره‌های خوب ما ناگهان متوقف می‌شوند، نمونه آن تئاتر دفاع مقدس و همین جشنواره رضوی است، خوشبختانه تئاتر رضوی قرار است دوباره برگزار شود و این اتفاق بسیار خوبی است. همیشه به دولت و مجلس گله داشته‌ام که چرا وقتی نام فرهنگ برده می‌شود بودجه درستی برای آن در نظر نمی‌گیرند.

وی با بیان اینکه باید جریان سازی تئاتر رضوی در کشور صورت گیرد، گفت: به دبیرخانه جشنواره پیشنهاد می‌کنم که بخش کریمه اهل بیت(س) را نیز به جشنواره اضافه کنند، شخصیت حضرت معصومه(س) می‌تواند سر منشاء نمایش‌نامه‌ها و نمایش‌های خوبی باشد. به اعتقاد من تئاتر رضوی می‌تواند در مخاطب سازی تئاتر تاثیر بگذارد. فکر می‌کنم اگر ما درست عمل کنیم مردم حاضر هستند برای تئاتر دینی هزینه کنند.

انتهای پپیام/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: