تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۳:۱۸ کد مطلب 54827

مذاکرات جدید نفتی ایران-لهستان

معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز مذاکرات با یک شرکت لهستانی، از خرید تکنولوژی، فروش محصول پتروشیمی به عنوان مهمترین محور این مذاکرات نام برد و گفت: اولین فاینانس ۴۰۰ میلیون یورویی چینی رسما بازگشایی شد

به گزارش میدان۷۲، جهان به نقل از مهر، عباس شعری مقدم در جمع خبرنگاران با اشاره به انجام مذاکرات جدید با یک شرکت لهستانی در تهران گفت: محور اصلی مذاکرات با این شرکت اروپایی خرید تجهیزات و تکنولوژی های نوین در صنایع پتروشیمی بوده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه این شرکت لهستانی هم برای واردات محصولات پتروشیمی از ایران اعلام آمادگی کرده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود در آینده مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی ادامه می یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه با اظهار نگرانی از ساخت چندین مجتمع جدید تولید محصول متانول در ایران، اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت تولید متانول ایران حدود ۵ میلیون تن در سال است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی عملیات اجرایی ایجاد ظرفیت تولید حدود ۱۹ میلیون تن متانول در ایران در حال انجام است، بیان کرد: بر این اساس تا پنج سال آینده ایران به بزرگترین تولید کننده متانول جهان تبدیل خواهد شد.

نائب رئیس هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه با افزایش تولید متانول از یک طرف و کاهش قیمت گاز طبیعی ورود متانول ایران منجر به سقوط آزاد قیمت جهانی این محصول پتروشیمی در بازار خواهد شد، اظهارداشت: بر این اساس طرح تبدیل متانول به پروپیلن به عنوان خوراک اصلی بسیاری از صنایع تکمیلی پتروشیمی در دستور کار قرار گرفته است.

شعری مقدم از اجرای ۱۴ طرح جدید تبدیل متانول به پروپیلن در کشور خبر داد و افزود: هم اکنون ۶۷ طرح نیمه کاره پتروشیمی در کشور وجود دارد که برای تکمیل این طرح‌ها به حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز است.

معاون وزیر نفت با اشاره به بازگشایی فاینانس چینی برخی از طرح‌های پتروشیمی، تاکید کرد: اخیرا بخشی از فاینانس مجتمع در دست ساخت پتروشیمی بوشهر به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو بازگشایی به پروژه تزریق مالی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه ریزی در مجموع بازگشایی حدود ۲ میلیارد یورو فاینانس توسط فاینانسورهای چینی در طرح‌های جدید پتروشیمی کشور، تاکید کرد: علاوه بر این، باقوت گرفتن احتمال لغو تحریم‌ها برخی از شرکت‌های هندی، چینی و اروپایی برای سرمایه گذاری در طرح‌های صنعت پتروشیمی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

این مقام مسئول همچنین از راه اندازی ۱۵ طرح جدید پتروشیمی در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون پنج طرح جدید پتروشیمی برای استفاده از منابع مالی به صندوق توسعه ملی معرفی شده اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: