تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۳:۱۹ کد مطلب 54830

یک خطر جدی برای آسیب‌های اجتماعی

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: زنانه شدن آسیب های اجتماعی زنگ خطر و هشدار جدی برای تمامی دست اندرکاران است.

به گزارش میدان ۷۲، جهان به نقل از مهر، فرزاد هوشیار پارسیان با اشاره به اینکه شهرها امروز از پیچیدگی های خاصی برخوردارند، گفت: با توجه به پدیده های پیچیده درون شهرها، سازمان های بین المللی از جمله یونسکو و سازمان ملل نقش شهرداری ها را مهمتر از پلیس و دادگستری در کنترل آسیب های اجتماعی می داند.

وی با بیان اینکه کلان شهر تهران علاوه بر پدیده های پیچیده اجتماعی جزو شهرهای مهاجر پذیر نیز به شمار می آید، گفت:مهاجر پذیری منجر به آن شده که تهران حاشیه نشینی را نیز تجربه کند و این امر آسیب های اجتماعی را نیز گسترش می دهد.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ۱۰درصد از ۱۵ هزار کارتن خواب تهران بیماری واگیردار دارند، گفت:برای بازگرداندن این افراد از نقطه سقوط به زندگی نه تنها بودجه شهرداری بلکه بودجه نفت هم به تنهایی پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد:مقابله با آسیب های اجتماعی نیازمند مددکاران اجتماعی مسئوولیت پذیر است، چرا که با بودجه دولتی نمی توان این فضا را مدیریت کند.

هوشیار پارسیان با اشاره به اینکه نکته حائز اهمیت دیگر اینکه جمعیت کارتن خواب های تهرانی از مردان به سمت زنان در حال افزایش است، افزود: زنانه شدن آسیب های اجتماعی زنگ خطر و هشدار جدی برای تمامی دست اندرکاران است.

هوشیار پارسیان تصریح کرد:برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیازمند مشارکت تشکل های غیردولتی، موسسات، سازمان ها و شرکت های بزرگ اقتصادی هستیم.

وی با اشاره به نگهداری و رسیدگی به ۳ هزار کودک خیابانی در بیش از ۱۰مرکز پرتو شهرداری تهران افزود: این کودکان در مراکز پرتو آموزش های اولیه زندگی را کسب کرده و از توانمند سازی در حوزه کار و فعالیت های هنری برخوردار می شوند تا از ورود به آسیب های اجتماعی پیشگیری شود.

وی ادامه داد:هم اکنون حدود پنج هزار کودک نیازمند، یتیم و بی سرپرست در حاشیه تهران شناسایی شده اند که برای کمک به این قشر باید سایر بخش های جامعه نیزمشارکت فعالتری داشته باشند.

مدیرعامل سازمان رفاه خدمات و مشارکتهای اجتماعی شهرداری تهران ،با اشاره به اینکه براساس تقسیم بندی های شهرداری، تهران به ۳۷۴ محله تقسیم شده است، گفت: نمایندگان شهروندان در این محلات، آمار نیازمندان و آسیب دیدگان را رصد و بانک اطلاعاتی دقیقی از محرومان و نیازمندان در محلات شهر تهران تهیه کرده اند.

وی با اشاره به اینکه پارلمان محلات شرایط هویتی را به محلات بازگردانده و در شناسایی آسیب های اجتماعی بسیار موثر هستند، افزود:فضا برای حضور مددکاران اجتماعی در خانه رفاه برای مقابله با آسیب های اجتماعی مهیا است.

وی با تاکید بر اینکه باید اتفاق جدیدی را در شهر تجربه کنیم، افزود:اولین ماموریت شهرداری تهران در سال ۹۴کاهش آسیب های اجتماعی است.

هوشیار پارسیان ادامه داد: امیدواریم شهری عاری از تکدی گری و آسبیب های اجتماعی را تجربه کنیم.

وی تاکید کرد : مشارکت و مسئوولیت پذیری بنگاه های بزرگ اقتصادی و خیرین برای حمایت از اقشار نیازمند و آسیب پذیر در شهر تهران ضروری است تا از ورود این قشر به حوزه های پرمخاطره جلوگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان رفاه خدمات و مشارکتهای اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه برای بنگاه های اقتصادی داشتن پرونده اجتماعی پارامتر و امتیازی درمناسبت های بین المللی به شمار می آید، گفت: امروز در شهرداری تهران نیز بلند مرتبه سازان و شهرسازان مکلف به مسئوولیت پذیری اجتماعی هستند.

وی با اشاره به تشکیل پرونده سی اس آر(مسئوولیت اجتماعی شرکت ها) در بنگاه های اقتصادی، گفت: مطمئنا با بودجه دولتی نمی توان با آسیب های اجتماعی مقابله کرد، بنابراین از طریق این بنگاه ها، تشکیل NGO ها و مشارکت خیرین و کمک های مردمی می توان برای مقابله با آسیب های اجتماعی بودجه جذب کرد.

در سی امین همایش انجمن مددکاران اجتماعی ایران که با حضور شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و تنی چند از مسئوولان برگزار شد، از مددکاران اجتماعی در حوزه آسیب های اجتماعی تقدیر به عمل آمد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: