تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۸:۲۰ کد مطلب 54870

طغیان ” دختر مغرور” علیه ” پدرخوانده”

برکناری و اخراج ” ژان ماری لوپن” بنیانگذار و رهبر اصلی ۸۶ ساله جبهه ملی فرانسه توسط دخترش “مارین لوپن” مصداق تمام عیار کودتای دختر ۴۶ ساله علیه پدرش است.

به گزارش <strong>میدان ۷۲</strong>، جهان به نقل از تسنیم، این روزها ماجرای عجیبی در فرانسه رخ داده است! برکناری و اخراج ” ژان ماری لوپن” بنیانگذار و رهبر اصلی ۸۶ ساله جبهه ملی فرانسه توسط دخترش “مارین لوپن” مصداق تمام عیار کودتای دختر ۴۶ ساله علیه پدرش است! کودتایی درون حزبی که کمتر کسی احتمال وقوع آن در جبهه ملی فرانسه را می داد. با وجود گذشت ۴ روزه از وقوع این کودتای درون حزبی، رسانه های فرانسوی همچنان در شوک ناشی از آن به سر برده و از ارائه تحلیلی جامع در این خصوص اجتناب می ورزند.

برخی تصور می کنند ” مارین لوپن” وجود پدرش در جبهه ملی گرا را مانعی در مسیر ورود خود به کاخ الیزه دانسته و برخی دیگر نیز معتقدند مخالفت ژان ماری لوپن با دخترش بر سر اصول بنیادینی مانند ” مهاجرت ” و “نرمش های سیاسی” در مقابل دیگر احزاب فرانسوی و بین المللی سبب شد تا در نهایت مارین لوپن تصمیم بگیرد با همکاری دیگر اعضای جبهه ملی ، علیه پدرش کودتا کند. اخراج ژان ماری لوپن از جبهه ملی ، آن هم در حالی که مطابق آخرین نظرسنجی ها “مارین لوپن” از بخت و اقبال بالایی برای حضور در کاخ الیزه در سال ۲۰۱۷ میلادی برخوردار خواهد بود بسیار قابل تامل است.

ژان ماری لوپن کیست؟

ژان ماری لوپن متولد سال ۱۹۲۸ میلادی و سیاستمداری راست گراست. او بنیانگذار و رهبر جبهه ملی فرانسه است. تحلیلگران مسائل سیاسی فرانسه از ژان ماری لوپن به عنوان رهبر راستگرایان افراطی در فرانسه نام می برند. دلیل این مسئله ، مواضع ضد مهاجرتی وی می باشد. ژان ماری لوپن تا کنون ۵ بار در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شرکت داشته است. بهترین نتیجه انتخاباتی وی، به سال ۲۰۰۲ میلادی باز می گردد.در آن سال ژاک شیراک بار دیگر به عنوان رئیس جمهور فرانسه انتخاب شد و ژان ماری لوپن در مقام دوم قرار گرفت. وی حتی توانست” لیونل ژوسپن” نامزد حزب چپ سوسیالیست فرانسه ر ا پشت سربگذارد.

پس از سال ۲۰۰۲ میلادی، ژان ماری لوپن تصمیم گرفت، بار دیگر در سال ۲۰۰۷ میلادی و در رقابت با سارکوزی خود را بیازماید اما در آن سال وی نتوانست به موفقیتی در انتخابات دست یابد و سارکوزی( نامزد جریان راست میانه ) و سگولن رویال ( نامزد حزب سوسیالیست ) وی را به راحتی پشت سر گذاشتند.

ژان ماری لوپن در موضوع مهاجرت به فرانسه به شدت سختگیر است. وی اصل مهاجرت به فرانسه را معضلی جدی می داند و مفهوم ” اصلاحات مهاجرتی” را مفهومی نخ نما و بی معنا می داند. او خواستار ” توقف مهاجرت” به فرانسه است نه اصلاحات مهاجرتی در این کشور. از سوی دیگر، وی معتقد است فرهنگ سنتی فرانسه باید به هر نحو ممکن احیا شود و نرخ بالای بیکاری در این کشور باید از بین برود. همچنین وی از وضع مجازات مرگ در فرانسه حمایت می کند و فقدان آن را باعث ایجاد و استمرار جرم و جنایت در این کشور می داند. او به لحاظ سنتی مخالف ازدواج هم جنسگرایان، سقط جنین و اتونازی است. نکته مهم دیگر اینکه ژان ماری لوپن، نسبت به قانون گسو( قانون مربوط به محکومیت هر گونه اظهار نظر ضد یهودی در فرانسه) موضعی تند دارد و آن را ناقض آزادی بیان در کشورش می داند. نکته مهم دیگر اینکه ژان ماری لوپن از منتقدین سیاست خارجی آمریکا در نظام بین الملل بوده و حتی جوسازی های ایالات متحده در خصوص برنامه هسته ای ایران را به صورتی جدی و علنی محکوم کرده است. ژان ماری لوپن معتقد است که سیاست خارجی فرانسه باید مستقل از ایالات متحده تعریف شود و بازی در زمین واشنگتن را آفتی بزرگ در این زمینه می داند.

ژان ماری لوپن تا سال ۲۰۱۱ میلادی رهبر جبهه ملی فرانسه بود. پس از اینکه مارین لوپن دختر “ژان ماری لوپن” در سایه حمایت پدر خود به رهبری حزب برگزیده شد ،پدر خوانده و موسس جبهه ملی فرانسه به عنوان رهبر افتخاری حزب برگزیده شد. وی در عمل همچنان فردی تعیین کننده و تاثیرگذار در راس حزب محسوب می شد.

سیر پیشرفت سیاسی مارین لوپن در جبهه ملی فرانسه

بدون شک “ژان ماری لوپن” زمانی که در سن ۴۰ سالگی صاحب دختری به نام ” مارین لوپن” شد، تصور نمی کرد روزی نوزادی که در بغل گرفته است حکم برکناری وی از جبهه ملی فرانسه را صادر کند! کلیه پیشرفتهای درون حزبی ” مارین لوپن” در سایه پدرش صورت گرفت. حرفه اصلی ژان ماری لوپن وکالت است. سیر پیشرفت مارین لوپن در جبهه ملی فرانسه قابل توجه است :

-مارین لوپن در سن ۱۸ سالگی و در سال ۱۹۸۶ به جبهه ملی فرانسه پیوست.

– وی تا سال ۱۹۹۸ میلادی عضو عادی حزب بود .-مارین لوپن در سال ۱۹۹۸ به شاخه حقوی جبهه ملی پیوست و تا سال ۲۰۰۳ میلادی به رهبری آن پرداخت.

-مارین لوپن در سال ۲۰۰۰ میلادی مسئول انجمنی به نام ” ژنراسیونز لو پن” شد که هدف از آن مقابله با تبلیغات سیاسی و سیاه نمایی ها علیه جبهه ملی بود. در آن زمان مسئولین جبهه ملی معتقد بودند که باید ” سیاه نمایی از جبهه ملی” در درون جامعه فرانسه از بین برود و از این رو باید تبلیغاتی ایجابی در درون کشور فرانسه سازماندهی و اجرا شود.

– مارین لوپن در سال ۲۰۰۰ به صورتی رسمی به کمیته اجرایی جبهه ملی پیوست.

– اوج پیشرفت مارین لوپن در سال ۲۰۰۳ میلادی بود. زمانی که او نایب رییس جبهه ملی شد. حضور فعال مارین لوپن در این کسوت سبب شد تا پدرش ژان ماری لوپن مسئولیت مبارزات انتخاباتی جبه ملی را در سال ۲۰۰۷ میلادی به وی بسپارد .

– در اواسط سال ۲۰۱۰ میلادی و با اعلام تمایل ژان ماری لوپن برای کناره گیری از سمت اجرایی اش در جبهه ملی، مارین لوپن دخترش نامزدی خود را برای جانشینی پدر اعلام کرد. نامزدی مارین لوپن مورد حمایت مستقیم و جدی پدرش و دیگر اعضای ارشد جبهه ملی قرار گرفت.

-در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی “مارین لوپن” در انتخابات داخلی حزب و با کسب بیش از ۱۱ هزار رای( حدود ۶۵ درصد آرا) به عنوان رهبر جدید جبهه ملی فرانسه انتخاب شد. در چنین شرایطی رهبری افتخاری حزب به ماری لوپن تعلق پیدا کرد تا بنیانگذار جبهه ملی کماکان به عنوان فردی تصمیم گیرنده در راس جریان متبوعش باقی بماند.

مارین لوپن در رویای فتح الیزه

نخستین حضور انتخاباتی “مارین لوپن” در انتخابات سراسری فرانسه در سال ۲۰۱۲ میلادی ، مولد امیدواری هایی برای طرفداران جبهه ملی بود. در آن انتخابات مارین لوپن توانست حدود ۱۸ درصد آرای کل شرکت کنندگان فرانسوی را به خود اختصاص دهد. موضوعی که در تاریخ جبهه ملی بیسابقه بود. با این حال در آن انتخابات فرانسوا اولاند نامزد حزب سوسیالیست و سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به مرحله نهایی راه پیدا کردند و در نهایت سوسیالیستها فاتح کاخ الیزه شدند.مارین لوپن در آن زمان معتقد بود که کسب ۱۸ درصدی آرا توسط جبهه ملی نشان می دهد که این جریان قدرت افزایش تصاعدی طرفداران خود در داخل فرانسه را داراست. این پیش بینی لوپن بسیار زود تحقق پیدا کرد! در انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی، جبهه ملی فرانسه به رهبری مارین لوپن توانست پیروز میدان شود و دو حزب سوسیالیست و راست میانه را از میدان به در کند. راهیابی ۲۵ نماینده وابسته به جبهه ملی فرانسه به پارلمان اروپا به مانند آب سردی برود که بر پیکره سوسیالیستها ور استگرایان این کشور ریخته شد.

پیروزی جبهه ملی فرانسه در انتخابات پارلمان اروپا ، از مارین لوپن شخصیتی منحصر به فرد ساخت. این نخستین بار بود که جبهه ملی موفق به پیروزی در برابر دو حزب اصلی فرانسه می شد. نظرسنجی های صورت گرفته پس از انتخابات پارلمانی اروپا نشان دهنده افزایش محبوبیت “مارین لوپن” در فرانسه بود. این روند تا به امروز ادامه دارد. ” مارین لوپن” به خوبی می داند که “فرانسوا اولاند” با محبوبیتی ۱۳ درصدی در نزد شهروندان فرانسوی دیگر بخت و اقبالی برای حضور در الیزه نخواهد داشت و سال ۲۰۱۷ سالی سیاه برای اولاند و همراهانش خواهد بود. از سوی دیگر، انتخاب دوباره سارکوزی به عنوان رهبر جریان راست میانه و نامزد احتمالی این جریان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ خبری بهتر برای لوپن و همراهانش است.محبوبیت حدود ۲۳ درصدی سارکوزی در نزد رای دهندگان فرانسوی نشان می دهد که حتی تعداد زیادی از طرفداران جریان ر است میانه در فرانسه نیز دید مثبتی نسبت به حضور دوباره سارکوزی در الیزه ندارند. در چنین شرایطی ” مارین لوپن” در صدد است با کسب آرای زنان فرانسوی و فعالیتهای انتخاباتی شدید و مستر جبهه ملی برای نخستین بار به کاخ الیزه راه پیدا کند. مروری بر عقاید کلی و خطوط کلان سیاسی مارین لوپن در این مجال خالی از تامل نیست:

– مارین لوپن خواستار محدود کردن مهاجرت به فرانسه است .

– مارین لوپن مخالف ازدواج همجنس گرایان و اتونازی در فرانسه است.

– مارین لوپن نسبت به فعالیتهای مذهبی مسلمانان در فرانسه دیدگاهی منفی و افراطی دارد .

– مارین لوپن اتحادیه اروپا را به مانند زندانی می داند که شهروندان اروپایی در آن به بند کشیده شده و حق حاکمیتشان سلب شده است.

-رهبر فعلی جبهه ملی فرانسه استمرار توسعهٔ شهرک‌های صهیونیستی را یک «اشتباه سیاسی» دانسته و خواستار قائل شدن حق انتقاد از اسرائیل در فرانسه است.

– مارین لوپن از اصلی ترین مخالفان حضور نیروهای فرانسوی در افغانستان بود.

-رهبر جریان ملی گرای فرانسه پیروی از ایالات متحده آمریکا در عرصه سیاست خارجی را اشتباه و خطایی بزرگ می داند.

– مارین لوپن معتقد است که سرمایه گذاری های فرانسه برای گسترش روابط پاریس با کشورهای عربستان و قطر بی فایده بوده و صرفا منجر به تحمیل هزینه های حیثیتی برای فرانسه خواهد بود.

– مارین لوپن استقلال فرانسه در دوران مارشال دوگل را الگویی برای سیاست خارجی این کشور می داند.

– مارین لوپن از مخالف شدید اعزام نیروهای فرانسوی به ائتلاف تحت امر آمریکا در لیبی ( در جریان عملیات نظامی غرب در لیبی) بود. وی معتقد بود مشارکت فرانسه در ائتلافی به رهبری آمریکا در شان پاریس نیست.

-نخستین موضع گیری لوپن پس از پیروزی جبهه ملی در انتخابات پارلمانی اروپا گویای تقابل وی با اروپای واحد بود. «مارین لوپن» پس از پیروزی در انتخابات اخیر اعلام کرد:

«اروپا مسئول بحران اوکراین است.اتحادیه اروپا در واقع با ارائه پیشنهاد مشارکت اقتصادی به کشوری که نیمی از جمعیت آن به سمت شرق رویگردان شده‌اند، روغن را روی آتش ریخته است.اروپا برای خشنود کردن آمریکا روسیه را تحت فشار گذاشته است. قاره کهن باید به جای اینکه از منظر آمریکا به جهان بنگرد، خود صاحب نظر باشد.آمریکایی‌ها به دنبال گسترش حوزه نفوذ خود در جهان بویژه در اروپا هستند و تنها از منافع خود حمایت می‌کنند نه منافع دیگران.»

پدر در مقابل دختر می ایستد

اصلی ترین نقاط اختلافی میان “مارین لوپن” و پدرش ” ژان ماری لوپن” به موضوعاتی مانند مهاجرت، هولوکاست و استراتژیهاو تاکتیهای حزبی و سیاسی جبهه ملی باز می گردد. در حوزه مهاجرت، مارین لوپن خواستار محدود کردن مهاجرت به فرانسه بوده و در مقابل، ژان مارین لوپن پدرش خواستار متوقف ساختن مهاجرت است. در رعصه تعاملات درون حزبی و برون حزبی در جبهه ملی، رویکرد مارین لوپن تا حدود زیادتری نسبت به پدرش بازتر است.

اختلاف میان مارین لوپن و پدرش بر سر موضوع هولوکاست نیز موضوعی مهم محسوب می شود. لوپن سال ۱۹۹۷ در اظهاراتی نسبتا ضدهولوکاستی گفته بود که اصل این ماجرا را قبول دارد ولی آنگونه که یهودیان می‌گویند، اتاق گازی تشکیل نشده است.ژان ماری لوپن اخیرا بار دیگر این مواضع را تکرار کرد. این مسئله با نارضایتی دخترش مارین لوپن همراه بود و در برکناری و اخراج رهبر و بنیانگذار جبهه ملی از این مجموعه نقش موثری ایفا نمود.

مواضع اخیر ژان مارین لوپن نشان می دهد که وی از اکنون ” ژان ماری لوپن” را رقیب سیاسی خود دانسته و از هیچ گونه تلاشی برای ممانعت از راهیابی دخترش به ماخ الیزه فروگذار نخواهد کرد.

بنیانگذار حزب جبهه ملی فرانسه پس از اخزاب از جبهه ملی فرانسه ، پیروزی «مارین لوپن» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه و راهیابی وی به کاخ الیزه را غیر قابل قبول و وحشتناک ارزیابی کرده است. بنیانگذار جبهه ملی فرانسه در این خصوص می گوید:
“من با پیروزی مارین لوپن در انتخابات ۲۰۱۷ و راهیابی وی به کاخ الیزه مخالفم و تمامی تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا بار دیگر عدالت برقرار شود.”

در نهایت اینکه کودتای دختر مغرور علیه پدر خوانده، به نحوی شبیه کودتای سفید ملک سلمان علیه مقرن بن عبدالعزیز برادرش در خاندان آل سعود بوده است! وقوع کودتایی شبه عربی در قلب پاریس می تواند برای بسیاری از تحلیلگران سوژه ای جالب توجه باشد! با این حال در آینده ای نزدیک مشخص خواهد شد که قمار سیاسی مارین لوپن در اخراج پدرش از جبهه ملی در نهایت به سود وی و حزب متبوعش خواهد بود یا خیر! با این حال به نظر می رسد بسیاری از افراد با سابقه در جبهه ملی که ژان ماری لوپن را همچنان رهبر اصلی خود می دانند با این روند مخالفت کرده و حتی از شرکت در انتخابات به سود مارین لوپن اجتناب ورزند. با این حال مارین لوپن نسبت به اینکه حرکت اخیر غیر اخلاقی وی علیه پدرش بتواند به مثابه یک ” جسارت سیاسی” در جامعه فرانسه شده و نماد قدرت وی در نزد رای دهندگان خنثی ( و جذب آنها به سود جبهه ملی) محسوب شود تا حدود زیادی خوشبین است. وی همچنان در انتظار بازتاب نتیجه قمار سیاسی خود در نظرسنجی روزنامه هایی مانند لوموند و فیگارو است تا انعکاس کودتای خانوادگی-سیاسی خود در جبهه ملی را در نزد افکار عمومی کشورش مشاهده کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: