تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۷:۳۹ کد مطلب 54906

چرا نباید به قرارداد کرسنت پرداخت!!؟

نکته اینجاست که باوجود همه این اظهارات و البته محرز شدن بحث فساد و رشوه در قرارداد کرسنت برای دادگاه لاهه، جهت گام آخر و تکمیل پرونده، نیاز به اقدام به‌موقع دولت فعلی است؛ دولتی که وزیر نفت فعلی، در آن به نوعی نقش داشته است!

میدان72/هفته‌نامه پیک خورشید: ایران کشوری است که هم ازلحاظ استراتژیک و هم ازلحاظ منابع طبیعی، همواره موردتوجه بیگانگان قرار داشته و کشورهای قدرتمند همواره سعی داشته‌اند، ایران و ایرانی را استثمار کنند؛ اما دشمنان با هوشیاری مردم و پیروزی انقلاب اسلامی، هرگز در تحقق این امر موفق نبوده‌اند.

در عصر حاضر نیز، این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد و این بار چون کشورگشایی و جنگ ممکن نیست، بیگانگان سعی دارند از راه تحت‌فشار قرار دادن اقتصاد کشورمان، به اهداف استثماری خود دست یابند و یا از طریق قراردادهای مشکوک اقتصادی، از منابع طبیعی ایران استفاده کنند و از ایران سهم بگیرند.

درهرحال، ایران در طول تاریخ چند هزارساله خود از زمان قرارداد ترکمانچای گرفته تا ملی شدن صنعت نفت و پیروزی انقلاب، روزهای پرفرازونشیبی داشته و برخی روزها، عهدنامه‌های ننگینی به خود دیده است که بخشی از کشور را به بیگانگان تقدیم کرده و گاهی هم منابع طبیعی ایران، مانند نفت را، تحت الاختیار استعمارگران قرار داده است.

به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر و بعد از پیروزی انقلاب نیز، افرادی بوده‌اند که برای نفع شخصی خود از منافع ملی ایران گذشته‌اند و قراردادی را امضا کردند که بیشتر شخصی است تا ملی!

حتماً می‌پرسید کدام قرارداد؟ نیاز نیست راه دوری رفت، صحبت از قرارداد کرسنت است. قراردادی که بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم، با شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) و در زمان تصدی وزارت بیژن زنگنه منعقد شد.

بر اساس مفاد این قرارداد، قرار بر این شد که با لوله‌کشی در خلیج‌فارس، گاز میدان سلمان (مخزن مشترک با ابوظبی)، به میزان روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب به امارات صادر شود.

همچنین ایران متعهد شد، گازترش (فراوری نشده) تولیدی میدان گازی سلمان را به مدت ۲۵ سال و از آغاز سال ۲۰۰۵ میلادی به امارات متحده عربی صادر کند.

بر اساس قرارداد فی‌مابین مشخص شد، حجم صادرات از ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز آغاز شود و به‌تدریج به ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز برسد.

از سوی دیگر، توافق شد که در طول دوره ۲۵ ساله این قرارداد، درآمد ایران از فروش گاز به کرسنت بین ۱۶ تا ۲۰ درصد باشد؛ یعنی حدود یک‌پنجم بهای گاز در قرارداد ایران با ترکیه در دوره مشابه ۲۵ ساله!

قراردادی که کم از عهدنامه ترکمانچای نداشت و معلوم نیست چرا و چگونه بیژن نامدار زنگنه آن را امضا کرد.

بعد از امضای این قرارداد بود که کم‌کم صدای انتقادها نسبت به آن بلند شد تا جایی که اجرای آن در سال ۱۳۸۴ با دلایل ارائه‌شده از سوی دیوان محاسبات ایران به ریاست محمدرضا رحیمی متوقف شد. ازجمله این دلایل: تغییر نیافتن بهای گاز صادراتی و ثابت ماندن آن در هفت سال اول اجرای قرارداد بود.

شرکت کرسنت نیز، به دلیل عدم اجرای قرارداد، از ایران شکایت کرد. در دولت دهم دو بار دادگاه قرارداد کرسنت برگزار شد و ایران در هر دو دور اولیه، موفق به اثبات فساد در پرونده کرسنت شده است و در صورت اثبات فساد در گام سوم، ایران برنده این داوری خواهد بود. در غیر این صورت و در صورت باخت ایران در این داوری، خسارت بسیار سنگینی به منافع ملی وارد خواهد شد.

اما به دلیل هم‌زمانی دور سوم دادگاه و دوران تصدی کرسی وزارتخانه نفت توسط زنگنه در دولت یازدهم، ابهاماتی وجود دارد و به نظر می‌رسد وزیر نفت سابق و فعلی کشور به همراه همکارانش، سعی دارد به هر شکلی شده خود را از ماجرای فساد تبرئه کند و همین امر نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

نگرانی‌هایی که نتیجه‌اش اعتراض رسمی علی‌رضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس به ماجرای کرسنت بود.

وقتی نگرانی زاکانی بی‌مورد نبود

23 آذرماه بود که یک مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: آقای زنگنه وزیر نفت قصد دارد با گرفتن مصوبه‌ای از هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت، خط بطلانی بر فساد در قرارداد کرسنت بکشد و فساد در کلیه قراردادهای نفتی دیگر را نیز زیر سؤال ببرد.

وی افزود: ظاهراً وزارت نفت قصد دارد این مصوبه را برای داوری بین‌المللی کرسنت نیز، ارسال کند و در صورت ارسال محتوای چنین مصوبه خطرناکی به دادگاه، براهین ایران برای برنده شدن در این داوری زیر سؤال رفته و ممکن است زیان بسیار کلانی متوجه منافع ملی ایران شود.

پیش‌ازاین الیاس نادران هم گفته بود درباره کرسنت ۳ مورد مهم قیمت پایین گاز، فساد و حاکمیت ملی مطرح است و کارشناسان معتقدند علیرغم اهمیت دو مورد اول، مورد سوم از همه موارد مهم‌تر بوده و برای امنیت ملی مخاطرات قابل‌توجهی ایجاد می‌کند.

همین مسائل باعث شد علیرضا زاکانی نماینده تهران مصرانه پیگیر ماجرای کرسنت شود.

25 آذرماه بود که زاکانی در گفت‌وگوی زنده‌ای در شبکه خبر درباره دادگاه قرارداد کرسنت گفت: ما به‌شدت پیگیر برگزاری جلسه سه‌جانبه بین نمایندگان مجلس، شورای عالی امنیت ملی و وزارت نفت بوده و هستیم تا درباره محتوای لایحه ارسالی ایران برای گام سوم داوری کرسنت به نتیجه مطلوب برسیم، اما این جلسه تاکنون دو بار لغو شده و برگزار نشده است.

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ تأکید کرد: اگر موضوع فساد در این پرونده مورد تائید قرار بگیرد، کمک به امنیت ملی و کمک به بهبود فرایندهای تصمیم‌گیری در داخل شکل خواهد گرفت و شاهد رأی دادگاه لاهه در پرونده کرسنت به نفع ایران خواهیم بود.

وی با اشاره به موفقیت ایران در اثبات فساد در قرارداد کرسنت در دو گام اول داوری در دیوان بین‌المللی لاهه، اضافه کرد: این پرونده در لاهه با موضوع فساد در حال رسیدگی است و ما امروز در حال دست برداشتن از اعتراض به‌حق ضایع‌شده خود درباره فساد در این قرارداد هستیم که چنین کاری می‌تواند حداقل ۸ و حداکثر تا ۳۵ میلیارد دلار به ضرر ایران تمام شود و باید خسارت پرداخت کنیم؛ چراکه بین ۷ تا ۸ میلیارد دلار از این رقم ضرر دیرکرد است و ایران برای ۲۵ سال باید گاز تحویل دهد، این در حالی است که میدان گازی سلمان به‌اندازه ۲۵ سال، گازی برای تحویل به امارات نداشته است.

وی با اشاره به ضررهای دیگر باخت ایران در این پرونده در دادگاه داوری بین‌المللی گفت: با توجه به قیمت‌های پایین کرسنت در قرارداد صادرات گاز ایران، در ابتدا بوتاش شکایت کرد و اعلام کرد: به دلیل قیمت پایین کرسنت، مجبور به کاهش قیمت صادراتی گاز شده‌ایم و بین ۷ تا ۸ میلیارد دلار از این محل، خسارت‌دیده‌ایم. درعین‌حال، ترکیه دوباره برای کم کردن ۱۲ درصد از قیمت گاز دریافتی از ایران، شکایت کرده است که در صورت پذیرش این شکایت، خسارت کلان‌تری متوجه کشور خواهد شد.

رئیس کمیته پیگیری قراردادهای نفتی مجلس تأکید کرد: قیمت پایین کرسنت بر همه قراردادهای امروز و آینده صادرات گاز ایران تأثیر خواهد گذاشت و حیثیت شرکت ملی نفت زیر سؤال خواهد رفت.

پیش‌ازاین اظهارات زاکانی، مسعود میر کاظمی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز، در خصوص دادگاه قرارداد کرسنت گفته بود: در دولت گذشته اسناد خوبی در سطح بین‌المللی جمع شده بود و این اسناد مبنی بر اینکه فساد در پرونده کرسنت وجود داشته، در اختیار دیوان لاهه گذاشته شد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس بابیان اینکه جمع‌آوری این اسناد و اثبات فساد در قرارداد کرسنت، به سود منافع ملی خواهد بود، اضافه کرده بود: اسنادی از سازمان مبارزه با مفاسد انگلیس، کامپیوترهای عباس یزدی که شاهد ماجرا بود و پس‌ازآن مفقود شد، صرافی‌ها و مراجع بین‌المللی جمع‌آوری شد و مشخص‌شده بود که رشوه‌ها به چه طریقی و به چه افرادی پرداخت‌شده بود تا این قرارداد به ثمر بنشیند.

نکته اینجاست که باوجود همه این اظهارات و البته محرز شدن بحث فساد و رشوه در قرارداد کرسنت برای دادگاه لاهه، جهت گام آخر و تکمیل پرونده، نیاز به اقدام به‌موقع دولت فعلی است؛ دولتی که وزیر نفت فعلی، در آن به نوعی نقش داشته است!

البته موافقان کرسنت معتقدند: با شرایط حال حاضر در وضعیت فروش گاز، نمی‌توان قیمت‌های مناطق مختلف را باهم مقایسه کرد. ضمن اینکه به دلیل حجم سنگین سرمایه‌گذاری موردنیاز در جهت استخراج، فرآوری و حمل و همچنین زیرساخت‌های انتقال، توزیع و مصرف و محدودیت‌های رقابتی سوخت‌ها باهم، این سخن را زیر سؤال می‌برد. از سوی دیگر سوخت‌های جایگزین و قدرت انتخاب خریدار و به زبانی دیگر، میزان وابستگی شرایط قراردادی ناشی از وضعیت‌های فوق، شامل: مدت قرارداد، محل تحویل، نوع گاز (ترش، شیرین، گاز طبیعی، مایع و آلان جی، انعطاف‌های فصلی، انعطاف‌های عملیاتی و قراردادی و تعهدات برداشت) مشخصات و ارزش حرارتی گاز، فرمول محاسبه قیمت و تضمین‌های دریافتی برای وصول وجوه و شاخص‌های تعیین‌کننده قیمت که عموماً منعکس‌کننده سوخت‌ها و یا فرآورده‌های جایگزین و نحوه تجدیدنظر در قیمت و عوامل تعیین‌کننده قیمت هستند، این مقایسه را غیرممکن می‌سازد؛ بنابراین، بر اساس اطلاعاتی که ارائه شد، کرسنت آن‌گونه که روایت می‌شود ازلحاظ قیمتی برای ایران ضرری نداشته است. ادعایی پوچ که تنها با نگاهی به مفاد قرارداد و قیمت تعیین‌شده، قابل رد است.

از سوی دیگر موافقان زنگنه می‌گویند: این میدان گازی مشترک بوده و اگر ایران از آن برداشت نمی‌کرد، امارات از آن بهره می‌برد؛ اما این استدلال نیز به‌طورقطع اشتباه است، چراکه بر طبق این قرارداد، ایران سالانه فقط 100 میلیون دلار سود دریافت خواهد کرد درصورتی‌که اگر همین گاز به داخل آورده می‌شد، سودی حداقل 800 میلیون دلاری را به‌حساب ایران سرازیر می‌کرد.

نکته دیگر اینجاست که بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، گاز ایران در این منطقه کمتر از میزانی است که در کرسنت تعهد شده است و با این حساب، ایران مجبور خواهد بود از عسلویه یا هر میدان گازی دیگری برداشت مضاعف انجام دهد تا بتواند تعهدات کرسنت را برآورده کند! آن‌هم تعهداتی که سود چندانی برای کشور نداشته و نخواهد داشت.

درهرحال همه این اماواگرها نشان می‌دهد، قرارداد کرسنت، قراردادی نیست که به نفع منافع ملی کشور باشد.

حتی در آذرماه سال ۱۳۸۱، حسن روحانی که در آن روزها در کسوت دبیر شورای عالی امنیت ملی بود با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت، به عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت کابینه اصلاحات به‌شدت اعتراض کرد و اقدام وی در انعقاد قرارداد نفتی کرسنت را بیرون از چارچوب قانون و از طریق واسطه دانست و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود؛ اما امروز به نظر می‌رسد مواضع حسن روحانی در کسوت رئیس‌جمهور تغییر کرده، چراکه در این مسئله به زنگنه اختیار تام داده است.

حال باید منتظر ماند و دید در مناقشه کرسنت که سال‌هاست ادامه‌دار شده درنهایت چه کسانی پیروز خواهند شد، افرادی با منافع شخصی که تنها به دنبال دفاع از عملکرد غلط خود هستند یا افرادی که قلبشان برای منافع ملی ایران می‌تپد.

سحر رستمی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: