تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۵:۴۱ کد مطلب 54998

دروغ بزرگ!

امروز سیاستمداران ایرانی در جنگ قدرت علیه یکدیگر عدد سازی می‌کنند. مخالفان جمهوری اسلامی نیز به جای آن که این گونه روش‌های غیر علمی و غیر دموکراتیک را نقد و نفی کنند، به همین سنت توسل جسته و در عدد سازی گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند.

به گزارش سرویس اقتصادی میدان 72، امروز سیاستمداران ایرانی در جنگ قدرت علیه یکدیگر عدد سازی می‌کنند. مخالفان جمهوری اسلامی نیز به جای آنکه این گونه روش‌های غیر علمی و غیر دموکراتیک را نقد یا نفی کنند، به همین سنت توسل جسته و در عدد سازی گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند.

این عددسازی ها ظاهرا توسط افرادی صورت می گیرد که از دسترسی خوبی نسبت به آمار برخوردار هستند، به همیت دلیل رد اعداد توسط اذهان عمومی به سبب تکیه بر راستگویی و اعتماد به مقام مسئول کار دشواری می باشد.

اما با بررسی به راحتی متوجه خواهیم شد که گویا آن مقام مسئول در خواندن صفرهای رقم بیان شده دچار اشتباه فاحشی شده است.

واردات ۷۰۰ میلیارد دلاری احمدی‌نژاد از چین!

اسحاق جهانگیری- معاون اول رئیس جمهور- در 5 اردیبهشت امسال ادعا کرد که دولت احمدی نژاد ۷۰۰میلیارد دلار پول کشور را خرج واردات کرد.

وی افزود:” در دو دوره قبل پیش و پس از مصرف ۷۰۰میلیارد دلار تعداد شاغلین در کشور ۲۰ میلیون نفر بوده است و این به آن معناست که این میزان پول رفته و موجب اشتغال جوانان چینی و کشورهای دیگر شده است.”

جهانگیری که سال‌ها وزیر بوده و از ابتدای دوران ریاست جمهوری حسن روحانی معاون اول رئیس‌جمهور است، به راحتی به همه اطلاعات و آمارهای اقتصادی دسترسی دارد. بدین ترتیب فرض ما این است که بی حساب و کتاب حرف نمی‌زند.

اگر با نادیده گرفتن چند ماه، سال‌های ۹۱- ۸۴ را دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد به شمار آوریم، کل درآمد صادرات نفتی در این دوران ۸ ساله، ۶۳۸۹۳۴ میلیارد دلار بوده است. کل واردات کشور در این دوران- بدون در نظر گرفتن واردات قاچاق- ۴۱۹ میلیارد دلار بوده است. کل واردات ایران از چین طی همین دوره ۴۰میلیارد دلار بوده است (میانگین ۵ میلیارد دلار در سال).

بدین ترتیب:

1- کل درآمد نفتی حدود ۶۳۹ میلیارد دلار بوده است.

2- ۴۱۹میلیارد دلار آن صرف واردات شده است.

3- ۴۰میلیارد دلار آن صرف واردات از چین شد است.(۵ درصد ۷۰۰ میلیارد دلار)

بقیه درآمدهای ایران کجا رفته‌اند؟

اگر میزان واردات دوران احمدی‌نژاد را از درآمدهای نفتی کسر کنیم، حدود ۲۲۰میلیارد دلار باقی می‌ماند. این مبلغ بزرگ کجا رفته است؟

1- ذخایر ارزی ایران در خارج: براساس تحریم‌های اقتصادی، ایران قادر به استفاده از درآمدهای خود در خارج از کشور نیست. وال استریت ژورنال در ۱۷ آوریل میزان آن را ۱۴۰- ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد. اما واحد اقتصادی سازمان CIA کل ذخایر ارز و طلای ایران در پایان سال ۲۰۱۴ را ۱۱۰ میلیارد دلار– با رتبه ۲۲ جهانی- اعلام کرده است.

2- خرید صدها تن طلا: محمود بهمنی- رئیس کل بانک مرکزی در دوران احمدی‌نژاد- اخیراً طی مصاحبه‌ای گفته است که:” قبل از تحریم‌ توانستیم صدها تن طلا و متجاوز از صد میلیارد دلار و با حفظ ذخایر صندوق توسعه ملی ایجاد نمائیم… [خرید صدها تن طلا] کاملاً سری انجام شد… قیمت میانگین طلای وارداتی در آن دوران حدود ۶۵۴دلار هر اونس بود که به بالای ۱۷۰۰دلار در اونس افزایش یافت که ذخایر ما ارزش حدود ۳ برابری پیدا کرد و هم‌اکنون که قیمت اونس طلا که حدود ۱۲۰۰دلار رسیده باز ما ۲۰۰ درصد سود بردیم و نیاز حدود ۱۵ سال طلای کشور را پوشش دادیم… ما خزانه را با بالای صد میلیارد دلار تحویل دادیم که خوشبختانه اکنون شرایط‌مان بهتر است و آن زمان صندوق توسعه حدود ۳۴میلیارد دلار موجودی داشت.”

مدعای بهمنی این است که صدها تن طلا خریداری کرده‌اند که نیازهای ۱۵ سال کشور را تأمین می‌کند. بدین ترتیب بخشی از آن دلارهای باقی مانده به خوبی (در شرایط شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ) نگهداری شده است. با توجه به خرید مخفیانه پیش از شدت گرفتن تحریم‌ها، احتمالاً دولت‌های غربی اطلاع دقیقی از میزان آن ندارند.

3- هزینه‌های دیگر: هزینه‌های ارزی دیگری هم وجود دارد که باید مستقلاً بدان‌ها پرداخته شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: