تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۵:۴۶ کد مطلب 55053

کتاب «انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی» منتشر شد

امواجی که به خصوص پس از انقلاب اسلامی ایران، گسترهٔ بیشتری از جهان اسلام را درنوردید. این امواج بار دیگر در جریان تحولات کشورهای عربی مطرح گردید. این کتاب به سوال‌های این عرصه پاسخ می‌دهد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ششمین روز از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، کتاب «انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی» تألیف سمیه زمانی را منتشر نمود که در آن با استفاده از روش گفتمان، تلاش کرده است تا تاثیر انقلاب اسلامی ایران را بر بیداری اسلامی در کشورهای عربی بررسی کند.

در قسمت‌هایی از مقدمه این کتاب چنین می‌خوانیم:

گفتمان انقلاب اسلامی ایران باتوجه به قرابت معنایی و پیشینه گفتمانی، غیریت‌های مشابه و دال مرکزی مشابه، موجب تحول در جهت یابی ومسیر گفتمان بیداری اسلامی شد. مفصل بندی دال حکومت اسلامی و ایجاد حکومت جمهوری اسلامی در ایران بر مبنای الگوی ولایت فقیه موجب شد تا دال حکومت در گفتمان احیاگری اسلامی به مدلولی و معنایی تازه دست یابد. همین امر موجب شد تا به ویژه گفتمان شیعی احیاگری اسلامی در منطقه تقویت و تثبیت شود و هویت کنشگران سرخوردهٔ آن تقویت گردد. اگر چه در مورد کنشگران سنی مذهب نیز چنین رویدادی رخ داد. برای نمونه فلسطین نمونه مناسبی برای این ادعا است.

نمونه‌ای که می‌تواند بهترین نمود تأثیر گفتمان انقلاب اسلامی بر بیداری اسلامی باشد. انقلاب اسلامی توانست با تغییر در صورت بندی گفتمانی مقاومت اسلامی، معانی نوینی از اسلام و قرآن در جامعهٔ سنی مذهب فلسطین پدید آورد. مفصل بندی‌های نوین و تغییراتی که زنجیره هم ارزی گفتمان احیاگری را دچار واگرایی و از سویی همگرایی‌های نوینی ساخت. از تنافر و تقابلی که از سوی گفتمان محافظه کاری اسلامی در رقابت گفتمانی با گفتمان انقلاب اسلامی ایجاد شد تا تکوین، تأسیس، تقویت و تثبیت خرده-گفتمان‌های بیداری اسلامی در عراق، لبنان، فلسطین و سایر نمونه‌های مورد بررسی می‌توان تأثیر نسبی گفتمان انقلاب اسلامی را مشاهده کرد.

این امر در یک پیوستار با نوسانات مختلف قابل ترسیم است. تحولات کشورهای عربی در اواخر سال 2010 میلادی، نقطه عطفی بود که رقابت گفتمان‌های اسلامی و غربی را در جهت انتظام و استیلای نظم مورد نظر هر یک از این گفتمان‌ها، تشدید کرد. در این مقطع، گفتمان بیداری اسلامییکی از گفتمان‌های درگیر در منازعات بود. واکاوی تحولات گفتمانی بیداری اسلامی نشان از امواج متلاطم، اسلام گرایی دارد.

امواجی که به خصوص پس از انقلاب اسلامی ایران، گسترهٔ بیشتری از جهان اسلام را درنوردید. این امواج بار دیگر در جریان تحولات کشورهای عربی مطرح گردید. منازعهٔ معنایی گفتمان‌های اسلامی وغربی در این برهه تشدید شد و هنوز هم تداوم دارد. در این فراز و فرود گفتمانی، انقلاب اسلامی، با تثبیت جایگاه مرکزی اسلام و مفصل بندی نشانگان منظومهٔ مذهبی توانست زنجیره‌های هم ارزی گفتمان بیداری اسلامی را دچار تغییرات و تحولاتی نماید. مهم‌ترین تغییر در صورت بندی نوینی بود که جهان و سیاست را بر اساس نگرشی نوین از اسلام معنا می‌کرد.

نگرشی که به تدریج بر قوت منازعهٔ درون گفتمانی اسلامی و برون گفتمانی با غرب افزود چنان چه در جریان تحولات کشورهای عربی، غرب را به کاربرد کردارهای سیاسی زبانی وغیرزبانی گونه گونی برای برجسته ساختن خود و حاشیه راندن گفتمان انقلاب اسلامی وادار ساخت.

علاقمندان برای تهیه این اثر می‌توانند به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در مصلی، شبستان، راهروی 12، غرفه 1، روبروی محراب مراجعه کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: